Dariusz Kuczmera
Siatkarki reprezentacji Polski grają w Atlas Arenie w Łodzi z Niemkami. Stawką jest awans do półfinału mistrzostw Europy i mecz z Turcją w Ankarze. Przegrywamy pierwszego seta 22:25. Drugiego seta wygraliśmy 25:16. Trzeci set koncertowy w wykonaniu Polek - 25:19. Czwartego seta przegrywamy do 17. W tie-breaku wygrywamy 15:11. Polska - Niemcy 3:2.

Spotkanie Polski z Niemcami zaczęło się dopiero o 20.45. Opóźnienie o 15 minut spowodowane było przedłużającym się wcześniejszym meczem Włoch z Rosją. To spotkanie trwało 123 minuty, choć rozgrywano tylko cztery sety. Strach pomyśleć, co by się działo, gdyby konieczny był jeszcze jeden set.

Na trybunach Atlas Areny jest komplet widzów. Nasza reprezentacja liczy na duże wsparcie kibiców. W pierwszej szóstce jest ulubienica fanów z ŁKS, Klaudia Alagierska - środkowa mistrzyń Polski ŁKS Commercecon.

Pierwszy punkt zdobyła mocnym atakiem Magdalena Stysiak. Objęliśmy prowadzenie 5:2. Malwina Smarzek na 6:3. Jana Poll w aut - 7:3. Malwina Smarzek nie do zatrzymania - 9:5. Joanna Wołosz kiwa - 10:8. Louisa Lippmann doprowadziła do remisu 11:11. Natalia Mędrzyk zatrzymana blokiem, Niemki mają pierwsze prowadzenie - 13:14. Malwina Smarzek gra dobrze - 15:14. O Malwinie niemieckie media pisały: ''Kobieta z tatuażem''. Może przyniesie nam szczęście? Zacięta walka - 16:16. Klaudia Alagierska - 17:17. Siatkarka ŁKS ma doskonały procent skutecznych ataków w tych mistrzostwach (72). Niemki grają doskonale blokiem, potrójnym. Przegrywamy 17:20. Przerwa dla trenera Jacka Nawrockiego. Louisa Lippmann zdobyła kolejny punkt - 17:21. Odrabiamy dwa punkty - 19:21. Przerwa dla trenera Felixa Koslowskiego. Doskonały serwis Magdaleny Stysiak i świetny atak Malwiny Smarzek - 20:21. Magdalena Stysiak serwuje w aut - 20:22. Natalia Mędrzyk atakuje w siatkę - 20:23. Natalia Mędrzyk poprawiła się w ataku - 21:23. Klaudia Alagierska popsuła serwis - 21:24. Malwina Smarzek - 22:24. Blok Niemek - 22:25.

Dziewięć błędów, w tym pięć serwisowych Polek zaważyło o przegranym secie. Niemki w tym elemencie są dokładniejsze.

Drugi set. 2:2, 4:4. Pięć punktów z rzędu zdobyły Polki - 9:4. Błąd ustawienia reprezentacji Niemiec - 12:5. Punkt zdobywa nawet rozgrywająca Joanna Wołosz - 17:10. Polki prowadzą 22:14. As serwisowy Magdaleny Stysiak - 23:14. Wygrywamy do 16.

Początek trzeciego seta koncertowy w wykonaniu Polek. Prowadzimy 4:0. Później wspaniale gra Magdalena Stysiak. Z uśmiechem na ustach zdobywa punkty - 9:4 dla Polski. Osiemnastolatka jest niesamowita - 11:6. Agnieszka Kąkolewska z zagrywki - 12:6. Klaudia Alagierska zdobywa kolejny punkt - 13:6. Czas dla trenera Niemiec. Przewaga Polek rośnie - 15:7, ale i maleje... Przy stanie 15:10 trener Jacek Nawrocki prosi o czas. Natalia Mędrzyk ustrzeliła rywalkę - 17:10. Nasze skrzydłowe robią, co chcą. Polki prowadzą 19:11. Niemki odrabiają jednak straty - 20:16. Ważny punkt zdobyła Aleksandra Wójcik z ŁKS Commercecon. Mamy 22 punkt. Aleksandra Wójcik gra kapitalnie. Magdalena Stysiak kończy akcję - jest 24:17. Niemki się ratują. Kolejny setbol. Malwina Smarzek atakuje z niezwykłą siłą. Niemki bronią, ale piłka ląduje w trybunach. 25:19.

Magdalena Stysiak blokiem otwiera wynik czwartego seta. Agnieszka Kąkolewska - 2:1. Agnieszka Kąkolewska asem z zagrywki podwyższa na 4:1. Klaudia Alagierska - 7:4. Agnieszka Kąkolewska punktuje blokiem - 9:5. Kontuzja Malwiny Smarzek. Polka trzyma się za łokieć. Malwina zostaje na boisku. Charakterna dziewczyna. Natalia Mędrzyk atakuje - 10:6. Błąd Marii Stenzel - 10:8. Czy Polki dotknęły siatki? Trener drużyny Niemiec poprosił o weryfikację. Nie było dotknięcia. Prowadzimy 11:8. Blok Klaudii Alagierskiej - 12:8. Niemki walczą - 13:12. Trener Jacek Nawrocki poprosił o czas. Przerywamy serię rywalek - 14:12. Popełniamy błędy - 14:14. Niemki obejmują prowadzenie - 14:15. Natalia Mędrzyk - 15:15. Atak Niemek - 15:16 i 15:17. Aleksandra Wójcik doskonale atakuje - 16:17. Teraz Louisa Lippmann - 16:18. Agnieszka Kąkolewska atakuje w aut - 16:19. As serwisowy Niemek - 16:20. I kolejny as - 16:21. I kolejny - 16:22. Niemki grają dobrze - 17:23. Zablokowana Katrzyna Zaroślińska-Król. Niemki wygrywają tego seta 25:17.

Tie-break. Louisa Lippmann atakuje - 0:1. Magdalena Stysiak - 1:1. Atak Niemek - 1:2. Atomowy atak Magdaleny Stysiak - 2:2. Blok Natalii Mędrzyk - 3:2. As serwisowy Magdaleny Stysiak - 4:2. Kolejny as Magdaleny Stysiak - 5:2. Magda dalej serwuje, Malwina Smarzek zdobywa punkt - 6:2. Magda się pomyliła - 6:3. Louisa Lippmann w siatkę - 7:3. Niemki atakują - 7:4. As w siatkę Jennifer Geerties - 8:4. Malwina Smarzek zablokowana - 8:5. I znów zablokowana - 8:6. Nerwy. Natalia Mędrzyk dobrze atakuje - 9:6. Niemki nie odbierają zagrywki Natalii Mędrzyk - 10:6. Znów z zagrywki punkt zdobywa Natalia Mędrzyk - 11:6. Paulina Maj-Erwardt broni cudnie, Malwina Smarzek atakuje cudnie - 12:6. Niemki atakują skutecznie - 12:7. Magdalena Stysiak - 13:7. Atak Magdy w siatkę - 13:8. Aut Niemek z zagrywki - 14:8. Jeszcze Niemki - 14:9. Malwina Smarzek zablokowana - 14:10. Niemki się bronią - 14:11. Czas na życzenie Jacka Nawrockiego. Niemki dotknęły siatki - 15:11. Hurra.

Polska – Niemcy 3:2 (22:25, 25:16, 25:19, 17:25, 15:11)
Polska: Joanna Wołosz, Malwina Smarzek-Godek, Klaudia Alagierska, Agnieszka Kąkolewska, Natalia Mędrzyk, Magdalena Stysiak, Paulina Maj-Erwardt (l) oraz Maria Stenzel (l), Martyna Grajber, Marlena Kowalewska, Aleksandra Wójcik, Katrzyna Zaroślińska-Król. Trener: Jacek Nawrocki.
Niemcy: Jana Franziska Poll, Camilla Weitzel, Louisa Lippmann, Jennifer Geerties, Marie Schoelzel, Denise Hanke, Anna Pogany (l) oraz Linda Bock (l), Pia Kaestner, Kimberly Drewniok, Lina Alsmeier, Lisa Grunding. Trener: Felix Koslowski.