Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewakuacja 200 rozbitków z okrętów na morzu pod Łebą. Widowiskowe ćwiczenia wojskowe

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Ewakuacja 200 rozbitków z okrętów na morzu pod Łebą. Widowiskowe ćwiczenia wojskowe
Ewakuacja 200 rozbitków z okrętów na morzu pod Łebą. Widowiskowe ćwiczenia wojskowe Marcin Kapela
W poniedziałek, 17 maja, rozpoczęły się duże ćwiczenia taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. Jeden z czterech epizodów rozegrał się w Łebie. To niezwykle widowiskowa operacja masowej ewakuacji w związku z kolizją na Bałtyku - 3 mile od Łeby - dwóch okrętów z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach.

Ćwiczenia odbywają się na Pomorzu i Mazowszu. W trakcie ćwiczeń przeprowadzone zostaną w sumie cztery epizody. Pierwszy będzie dotyczył uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Kolejne dwa epizody będą związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo – ratowniczych po zdarzeniach lotniczych (aplikacyjne rozbicie się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych).

Zderzenie okrętów po Łebą

Ostatnim i najbardziej widowiskowym epizodem jest operacja masowej ewakuacji w związku z kolizją na Bałtyku - 3 mile od Łeby -dwóch okrętów z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach. Scenariusz zakładał przeprowadzenie akcji ratowniczej, ratowanie mienia wojskowego oraz transport poszkodowanych do placówek medycznych. Poszkodowani ewakuowani byli z okrętów na ląd drogą powietrzną za pomocą wojskowych śmigłowców ratowniczych typu W-3 WARM i Mi-14 Pł/R.

Na miejsce lądowania i przekazania poszkodowanych wyznaczono lądowisko gminne w mieście Łeba. Ćwiczenie rozpoczęły się 17 maja ok. godz. 9. Potrwają wiele godzin, prawdopodobnie także w nocy.

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.
- W dniu dzisiejszym rozpoczęło się ćwiczenie z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza i ratownictwa lotniczego i morskiego, organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Odbyła się symulacja kolizji dwóch okrętów na Bałtyku. Został zorganizowany punkt przyjmowania i przekazywania poszkodowanych, którzy zostali ewakuowani drogą powietrzną z tych dwóch okrętów - powiedział płk Marcin Szafraniec, szef oddziału ratownictwa Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Priorytetem w takiej akcji jest zabranie wszystkich ludzi z rejonu niebezpiecznego, na co jest mało czasu ze względu na pożar i uszkodzenie okrętów. Dlatego też taki punkt organizowany jest blisko katastrofy. Głównym celem jest przetransportowanie w jak najkrótszym czasie, jak największej liczby ludzi.

Ewakuację poszkodowanych prowadzą śmigłowce ratownicze z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wspierane przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa oraz Morski Oddział Straży Granicznej. Do akcji ratowniczej wezwany zostanie również okręt ratowniczy oraz holownik z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

W związku z wydarzeniem do Łeby przyjechał Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, adm. Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich Dowództwa Komponentu Morskiego, a także st. bryg. Piotr Socha, Pomorski Komendant Wojewódzki PSP oraz mł. bryg. Piotr Krzemiński, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku. To właśnie straż pożarna miała główną rolę w organizacji punktu przekazania poszkodowanych oraz Wojska Obrony Terytorialnej. W Łebie zostały przygotowane lądowiska dla śmigłowców Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Obecny był Sebastian Kluska, Dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
Przedsięwzięcie szkoleniowe jest rozgrywane na obszarach województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego.

W ćwiczeniu biorą udział, między innymi: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż oraz podchorążowie uczelni wojskowych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ewakuacja 200 rozbitków z okrętów na morzu pod Łebą. Widowiskowe ćwiczenia wojskowe - Głos Pomorza