Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewa Jakubczyk z gm. Polanów wśród naukowców, którzy wynaleźli superwytrzymały materiał

Katarzyna Chybowska
Katarzyna Chybowska
Dr inż. Ewa Jakubczyk ukończyła studia na kierunku Technologia Chemiczna, doktoryzowała się na Wielkiej Brytanie (Uniwersytet w Cranfield)
Dr inż. Ewa Jakubczyk ukończyła studia na kierunku Technologia Chemiczna, doktoryzowała się na Wielkiej Brytanie (Uniwersytet w Cranfield) Radek Koleśnik
Co wspólnego ma ze sobą Żydowo w gminie Polanów z Proteusem, nowym materiałem, który rzekomo ma być odporny na przecięcie konwencjonalnymi sposobami? Łączy je osoba dr inż Ewy Jakubczyk, młodego naukowca, członka zespołu badawczego, który stworzył ten niezwykły materiał.

W połowie lipca opublikowana została praca naukowa dotycząca Proteusa. W jej przygotowaniu brali udział naukowcy z angielskich i niemieckich uniwersytetów. W tym dwoje Polaków: pochodząca z Żydowa dr inż Ewa Jakubczyk oraz kierownik projektu Stefan Szyniszewski.

– Wszystko zaczęło się trzy lata temu od luźniej rozmowy między mną a Stefanem na korytarzu – opowiada doktor Ewa Jakubczyk. – Pracowaliśmy wtedy wspólnie na Uniwersytecie Surrey.

Dzięki setkom godzin rozmów, niezliczonej liczbie wspólnie wypitych kaw i współpracy z innymi naukowcami, światło dzienne zobaczył Proteus, materiał, który mógłby zagrać rolę w filmie SF.

– Sam materiał powstał dość szybko, ale aż dwa lata zajęło nam przygotowanie publikacji oraz badania pod kątem między innymi możliwości przecięcia go w konwencjonalny sposób – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Świat obiegły filmiki pokazujące jak tarczę, szlifierki kątowe czy nawet przecinarki wodne nie mogą sobie poradzić z tym materiałem. W internecie został okrzyknięty nowym vibranium (fikcyjnym materiałem, z którego w komiksach stworzona została tarcza Kapitana Ameryki).

Na czym polega fenomen Proteusa? – Materiał składa się z aluminiowej gąbki, w której zamknięte są ceramiczne kulki. Jego fenomen nasza rozmówczyni próbuje wytłumaczyć na przykładzie orzechów zanurzonych w galaretce. Ostrze trafi na orzechy, gdy będzie się zagłębiać, a sama galaretka zacznie wibrować w sposób, który uniemożliwi dalsze cięcie – dodaje.

Naukowcy mówią, że wśród inspiracji do stworzenia Proteusa były m.in. grejpfruty, ale też zabawki dzieci. – To trochę tak jak z tym glutem dla dzieci, który inaczej zachowuje się, kiedy go rozciągamy a inaczej kiedy próbujemy włożyć do niego palce. Nas też interesuję zachowanie materiału w różnych sytuacjach — opowiada Pani Ewa.

Ten niezwykły materiał nadal potrzebuje jednak dopracowania. – Otworzyliśmy furtkę do dalszych badań, na pewno naszym priorytetem będzie minimalizacja materiału, na razie jest on po prostu za gruby. Trudno sobie wyobrazić na

przykład kaski, do których produkcji mógłby być wykorzystywany, bo musiały mieć 7 centymetrów grubości – zaznacza nasza rozmówczyni.

– Materiał jest bardzo lekki, ma zaledwie 15 procent gęstości metalu. Pod naszym artykułem pojawia się wiele pytań o koszty wykonania i sam proces jego tworzenia. To kolejna dobra wiadomość: jest tani w wykonaniu i dość prosty do wyprodukowania – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Pierwotnie pomysłodawcy myśleli o wykorzystaniu materiału do m.in. stworzenia antywłamaniowych zabezpieczeń do rowerów. Dziś już wiadomo, że Proteus może mieć o wiele więcej zastosowań i w przyszłości może zrewolucjonizować wiele gałęzi przemysłu.

Rodzice Ewy Jakubczyk nie ukrywają dumy z osiągnięcia córki. – Mówiła nam, że pracuje nad czymś ciekawym, ale nigdy nie wdawała się w szczegóły – przyznaje Krystyna Jakubczyk, mama. – Filmy pokazujące to, jak działa ten materiał, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Jestem dumna z córki, że miała swój wkład w stworzenie tak ważnego odkrycia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo