E-zwolnienia lekarskie już działają od 1 grudnia 2018. Sprawdzamy co się zmieniło w braniu zwolnień lekarskich. e-ZLA w praktyce jak działa i funkcjonują elektroniczne zwolnienia lekarskie, które wystartowały 1 grudnia 2018 (1.12.2018). Sprawdź gdzie składać wnioski o elektroniczne L4 czyli e-ZLA. Elektroniczne zwolnienia w praktyce - sprawdź szczegóły w tym materiale.

E-zwolnienia lekarskie WNIOSEK O E-ZLA GDZIE SKŁADAĆ WNIOSEK o E ZWOLNIENIA

Od 1 grudnia 2018 roku zmieniły się zasady składania wniosków o zwolnienia lekarskie czyli L4. Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie będą wypisywane z formie elektronicznej czyli będą to E-zwolnienia (E-ZLA)

Od 1 grudnia zwolnienia z pracy mogą mieć tylko formę elektroniczną. Przekładana kilka razy zmiana właśnie weszła w życie. Lekarze sygnalizują, że przedwcześnie. Czy powinniśmy się martwić?

E-ZWOLNIENIA ZASADY DATY NA CZYM POLEGAJĄ E-ZWOLNIENIA

W ostatnim tygodniu przed wprowadzeniem zmiany systemu już rejestrowano dużo więcej zwolnień w formie elektronicznej - liczba e-zwolnień w kraju przekroczyła 60 procent. - Tylko w poniedziałek (26 listopada) system ZUS przetworzył blisko 100 tys. e-zwolnień, rejestrując nawet do 15 e-ZLA na sekundę. Jest to nienotowany do tej pory wynik - mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. Zachodniopomorskie na tle innych województw w statystykach e-zwolnienień wypada dobrze.

Zwolnienie lekarskie elektroniczne. Jak to działa?

  • Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA elektronicznie do ZUS (po jego cyfrowym podpisaniu).
  • ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (pracodawcy) na jego profilu elektronicznym ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby).
  • Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego na platformie ZUS

Entuzjazmowi ZUS w sprawie e-zwolnień przeciwstawić można sceptycyzm środowiska lekarskiego. Wielu lekarzy „starej daty” nie korzysta z in-ternetu, są gabinety technicznie nieprzygotowane do takiej zmiany.

Asystenci medyczni na dzień przed wejściem w życie e-ZLA w całej Polsce:

  • 5283 upoważnień przyjętych w Rejestrze Asystentów Medycznych – strona internetowa Ministerstwa Zdrowia
  • 2081 asystentów medycznych ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS
  • 1703 lekarzy upoważniło asystentów medycznych do wystawiania e-zwolnień
  • 1003 certyfikatów ZUS pobranych przez asystentów medycznych

Co się stanie jeśli po 1 grudnia system do wystawiania e-zwolnień odmówi posłuszeństwa? Pacjent nie zostanie odprawiony z niczym. Dostanie tzw. zwolnienie w trybie alternatywnym, czyli druk papierowy. Lekarz będzie miał trzy dni na wprowadzenie zwolnienia do systemu.

E-zwolnienia za wnioski - ZASADY E ZWOLNIEŃ LEKARSKICH

Jest jeszcze jeden problem. By zwolnienie lekarskie trafiło do systemu informatycznego pracodawcy, musi on mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu. Problem polega na tym, że nie wszyscy przedsiębiorcy to zrobili.

W teorii to rozwiązanie ma wszystkim ułatwić życie. Gdy lekarz wystawi e-zwolnienie, pracownik nie będzie musiał fatygować się do działu kadr, żeby wręczyć druk zaświadczenia.

Gdzie w ostatnim dniu papierowych L4 wystawiano najwięcej zwolnień elektronicznych?

  • województwo mazowieckie - 71, 47 proc.
  • województwo zachodnio-pomorskie – 70,37 proc.
  • województwo podlaskie – 68,95 proc.