Facebook zbanował Konfederację. Bosak: Odbieramy tę sytuację jako ingerencję w polską demokrację

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Facebook zbanował Konfederację. Bosak: Odbieramy tę sytuację jako ingerencję w polską demokrację
Facebook zbanował Konfederację. Bosak: Odbieramy tę sytuację jako ingerencję w polską demokrację Adam Jankowski
Udostępnij:
Konfederacja została zablokowana na Facebooku. Powodem są posty dotyczące pandemii i koronawirusa. — Odbieramy tę sytuację jako ingerencję w polską demokrację. Jako ingerencję nie na rzecz prawdy, ale na rzecz zawężenia swobody debaty i wyboru politycznego przed zbliżającym się sezonem politycznym - mówił podczas konferencji Krzysztof Bosak.

Facebookowy profil Konfederacji został zablokowany w środę o godzinie 14. Poinformował o tym między innymi Krzysztof Bosak na Twitterze pisząc "Stało się. Facebook usunął profil Konfederacji - największy i najpopularniejszy profil partii politycznej w Polsce."

Chwilę później zorganizowana została konferencja, podczas której Bosak zabrał głos. — To zdumiewające, że Meta kontaktował się z rządem, a nie z nami. Nie mieliśmy do tego momentu żadnego kontaktu z Facebookiem. Nie jest prawdą, że kontaktował się z nami lub przekazywał nam ostrzeżenie - stwierdził.

— Odbieramy tę sytuację jako ingerencję w polską demokrację. Jako ingerencję nie na rzecz prawdy, ale na rzecz zawężenia swobody debaty i wyboru politycznego przed zbliżającym się sezonem politycznym. Nie zostawimy tak tej sprawy. Przedstawimy swój projekt o ochronie swobody wypowiadania i rozpowszechniania informacji przez aktorów demokratycznego życia politycznego — ciągnął Bosak.

Polityk dodał, że "nie jest to sprawa błaha", ponieważ "wej chwili przepływ informacji jest uzależniony od kilku platform internetowych". — W Polsce musi panować wolność polityczna i amerykańskie korporacje internetowe nie są od tego, żeby tę wolność tłamsić, ograniczać czy też wyznaczać jej zakres. Sytuacja jest tym bardziej symboliczna, że stało się to dokładnie w trakcie wysłuchania publicznego w sprawie ustaw o segregacji sanitarnej, paszportach i przymusowych szczepieniach — mówił.

Kończąc lider Konfederacji zapowiedział dwa działania - pozew cywilny przeciw Facebookowi projekt ustawy chroniący partie polityczne przed cenzurą.

Wielokrotne naruszanie polityki Facebooka

"Do Konfederacji nie przekazano żadnego uzasadnienia. Co więcej, Meta działa w tak absurdalny sposób, że jak usunie jakiś materiał to nie wyjaśnia ani dlaczego usunęli ani nawet co (!) usunęli. Informują tylko kiedy usunęli. Nie jest więc możliwe z ich działań wyciągać wniosków" - pisał wcześniej Bosak.

Sytuację komentuje również Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM, który przekazał na Twitterze, że "otrzymał informację" o planowanym zamknięciu strony Konfederacji: "Pisanie że COVID-19 jest powodem zdjęcia konta legalnie działającej partii politycznej w sytuacji, w której wisi cała masa fanpage’y które zajmują się wyłącznie dezinformacją to narracja, która nie trzyma się kupy".

Jaki jest powód? Wielokrotne naruszanie polityki dotyczącej dezinformacji, o czym Konfederacja była informowana przez portal.

"Chcemy aby Facebook był miejscem gdzie ludzie mogą wyrażać swoje opinie, ale także czuć się bezpiecznie. Dlatego wprowadziliśmy Standardy społeczności, które określają jakiego rodzaju treści są dozwolone na naszych platformach i usuwamy wszystkie treści, które je naruszają. W zgodzie z tymi zasadami usunęliśmy stronę Konfederacji, która wielokrotnie naruszała Standardy społeczności, w szczególności dotyczące zasad walki z COVID-19 i środków ostrożności z tym związanych oraz mowy nienawiści" – głosi komunikat Mety opublikowany przez portal spidersweb.pl.

Fala dezinformacji

Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa nasiliły się działania dezinformacyjne, co zaważyły zarówno fundacje, jak i organizacje międzynarodowe takie jak Unia Europejska czy Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Problem jest coraz poważniejszy. Według informacji przekazanych przez UE, w związku z wprowadzeniem Kodeksu Postępowania w ramach programu monitorowania i raportowania dezinformacji w zakresie zwalczania COVID-19, firmy podjęły już pierwsze działania, które maja temu przeciwdziałać.

„YouTube rozszerzył swoją politykę dotyczącą dezinformacji medycznej o twierdzenia dotyczące szczepionek, które są sprzeczne z konsensusem lokalnych władz ds. zdrowia lub WHO. TikTok zwiększył liczbę słów kluczowych i hashtagów, które mogą uruchamiać tagi i banery związane z COVID-19 i szczepionkami. Twitter zaktualizował swoją politykę dotyczącą wprowadzających w błąd informacji o szczepionkach. LinkedIn Microsoftu rozszerzył współpracę z wpływowymi osobami w Europie, aby rozpowszechniać wiarygodne wiadomości na temat szczepień. Facebook zaktualizowało swoje zasady na całym świecie dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 dla dzieci, na przykład fałszywe treści twierdzące, że szczepionki dla dzieci nie istnieją lub są niebezpieczne i nieprzetestowane” – informuje UE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Materiał oryginalny: Facebook zbanował Konfederację. Bosak: Odbieramy tę sytuację jako ingerencję w polską demokrację - Polska Times

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
JG
Mateusz Kuśnierz Facebook nie jest „jakąś prywatną firmą”, tylko korporacją o możliwościach mocarstwa, będącą platformą do wymiany informacji a w przypadku Konfederacji głównym kanałem dotarcia do sympatyków i wyborców (był to najpopularniejszy profil wśród polskich partii politycznych, mający kilka milionów obserwujących - liczba nieosiągalna dla innych opcji politycznych). Facebook usunął profil nie podając żadnych przyczyn - tym samy łamiąc własny regulamin, jak również łamiąc umowy handlowe z Konfederacją (Konfederacja wykupił a reklamy od partnerów biznesów Facebooka, czy teraz Meta Inc., co jest podstawą do pozwu cywilnego, który zostanie wkrótce złożony). Ponadto profil został „przypadkiem” usunięty na rok przed Wyborami Parlamentarnymi i Wyborami Samorządowymi, na 2 lata przed Wyborami Europejskimi i na 3 przed Prezydenckimi; „przypadkiem” stało się to w trakcie wysłuchania publicznego w Sejmie, nt. Ustawy o Segregacji Sanitarnej przed którą właśnie Konfederacja (w całości, czyli zarówno Ruch Narodowy, Partia KORWIN jak i Konfederacja Korony Polskiej) ostrzega jako jedyna spośród wszystkich opcji politycznych; wreszcie „przypadkiem” Facebook/Meta konsultował się w tej sprawie z rządem (nie mając do tego jakichkolwiek podstaw prawnych i merytorycznych) nie konsultując się przy tym z Konfederacją - zbyt dużo tych „przypadków”.
P
Pawel112
Przecież FB to jak Nasza klasa zrobił się Wielkim SYFEM bo blokuje prawdę profesorów lekarzy epidemiologów którzy mówią prawdę a nie kłamią i zastraszają ludzi macie TVP TVN POLSAT TVP3 jedna wielkie oszustwo trzeba pomyśleć.
A
Ax Rex
5 stycznia, 16:03, Gość:

I bardzo dobrze - dawno należało zablokować kretynów

W rzeczy samej

J
Jarosław Górny
Masoni boją się prawdy. Jakie to oczywiste.
Przejdź na stronę główną Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie