Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fałszywe wezwanie na policję. Uwaga na kolejne oszustwa

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Asp. Rafał Skoczylas z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie przestrzega przed różnego rodzaju oszustwami.

Dziś będzie absolutna nowość - podszywanie się pod Komendanta Policji! Od początku czerwca internauci otrzymują wiadomości e-mail od „Komendanta Michała Sajewicza z Komendy Głównej w Warszawie”. Przy artykule mogą Państwo zobaczyć oryginalną wiadomość e-mail z zawartymi w niej błędami i literówkami.

W dalszej części przeprowadzę analizę treści tego maila. Zacznijmy od adresu [email protected]. Oszust w swojej niewiedzy połączył dwie służby, tj. Krajową Administrację Skarbową (czasem nazywaną policją skarbową, z uwagi na konsolidację i wchłonięcie w struktury KAS m.in. Urzędów Kontroli Skarbowej i Wydziałów Zwalczania Przestępczości Służby Celnej) z Policją i w ten oto sposób zmieszał obie służby w jedno. Ponadto, w adresie pocztowym brakuje również bardzo ważnego elementu, tj. domeny .gov (skrót od government- ang. rząd, rządowy), czyli internetowej domeny najwyższego poziomu, przeznaczonej dla organizacji rządowych. Została ona wprowadzona w 1985 roku. Utrudnia oszustom podszywanie się pod instytucje rządowe, gdyż fałszywe strony nie zawierają w swym adresie tej domeny. Gdyby taki adres rzeczywiście istniał, wyglądałby następująco: [email protected].

W treści wiadomości dowiadujemy się, że pisze do nas funkcjonariusz z „Komendy Głównej w Warszawie”. Oszust chyba nie wie, że Komend Głównych w Warszawie jest sporo, np. Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, itp. Poprawna nazwa to Komenda Główna Policji. Musiałem przeczytać treść wiadomości kilka razy, aby zrozumieć, o co oszustowi chodzi. Nie mniej ciekawy jest podpis, „Komendant Michał Sajewicz”. Tutaj również oszust nie wykazał się znajomością służbowych zasad, bowiem w miejsce stopnia wstawił zajmowane stanowisko. Cała wiadomość na pierwszy rzut oka jest wysoce nieprawdopodobna. Przygotował ją ewidentnie ktoś, kto nie ma pojęcia o policji i wewnętrznych procedurach.

Na czym jednak polega oszustwo? Już pisałem Państwu o fałszywych fakturach i wezwaniach do zapłaty i to jest dokładnie ten sam przypadek, czyli otwarcie spakowanego załącznika ze złośliwym oprogramowaniem. W omawianym przypadku tym załącznikiem jest rzekome „zgłoszenie z terminem przesłuchania” podpisane jako ZAWIADOMIENIE.PDF. Oczywiście plik nie jest pdf’em, został tylko tak nazwany. Wiadomość jest nieudolną próbą przekonania czytelnika, że otrzymał wezwanie od Policji. Sytuacja, w której Policja pisze do Państwa wiadomość e-mail, jest jak najbardziej możliwa. Zapis art. 132 § 3 Kodeksu Postępowania Karnego dopuszcza bowiem formę doręczenia pism za pośrednictwem środków technicznych (fax, poczta elektroniczna). Wówczas dowodem doręczenia jest potwierdzenie transmisji tych danych. Jeśli chodzi o wezwania, to Policja doręcza je zwykle za pośrednictwem operatora pocztowego, a w razie konieczności, doręcza je osobiście. Warto pamiętać, że wezwanie musi zawierać niezbędne elementy, tj. pełną nazwę organu, w jakiej sprawie jest się wzywanym, w jakim charakterze, miejscu i czasie ma się stawić adresat i czy stawiennictwo jest obowiązkowe, a także zawierać pouczenie o skutkach niestawiennictwa. Ponadto policyjne wezwania zawsze zawierają numer sprawy oraz dane funkcjonariusza prowadzącego sprawę, tj. jego stopień, imię i nazwisko.

Zobacz także: Wypadek w Koszalinie

POLECAMY TAKŻE

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo