Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal „Integracja Ty i Ja”. Motyle pofrunęły do laureatów

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
organizator
W Koszalinie zakończyła się 16. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”. Impreza łączy temat niepełnosprawności ze sztuką, przede wszystkim sztuką filmową. Laureaci najciekawszych filmów zostali nagrodzeni statuetkami Motyla.

Prezentowane filmy dotykały tematyki niepełnosprawności, były też tworzone przez osoby z niepełnosprawnością. Od lat najważniejsze przesłanie, które wybrzmiewa z prezentowanych obrazów, ale i mnóstwa wydarzeń towarzyszących Integracji, jest szalenie cenne dla nas wszystkich – sprawnych i mniej sprawnych: „życie można zacząć wiele razy”. Uczą tego goście festiwalu, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy. Każdy z nich pokazuje, jak wielkie pokłady siły i energii w nas drzemią.

- Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, bowiem podejmuje zagadnienia ważne dla środowiska osób niepełnosprawnych i procesu integracji – podkreślił Dariusz Pawlikowski, dyrektor artystyczny przedsięwzięcia.

Integracja to festiwal otwartych głów, wrażliwych serc i pozytywnej energii, a dla filmowców to okazja, by zweryfikować swój talent i umiejętności. W tym roku w jury zasiedli Piotr Wereśniak, Małgorzata Sobieszczańska, Jowita Budnik, Marzena Trybała i Petro Aleksowski. Zobaczyli 16 filmów fabularnych, 16 dokumentalnych i 6 amatorskich.

- Była to spora przygoda, ale i duży wysiłek, bo praca była bardzo intensywna – zaakcentował Piotr Wereśniak, przewodniczący jury.

– Filmy były wspaniałe, różnorodne, dłuższe i krótsze, animacje, dokumenty, impresje, fabuły, reportaże, wiersze. Wszystkie na ciekawe tematy i poświęcone głównemu tematowi. To była wielka filmowa uczta. Chcę jednak podkreślić, że koszaliński festiwal jest wydarzeniem niezwykłym i nie tylko filmowym.

Wereśniak zauważył, jak wiele ciekawych wydarzeń integrujących środowisko sprawnych i osób z niepełnosprawnością działo się poza salą kinową. – Za to wszystko organizatorom należą się ogromne podziękowania. Festiwal to miejsce, gdzie można się pozytywnie naładować, zainspirować. Tu fruwa mnóstwo fajnych rzeczy. Nie tylko Motyle, ale też mnóstwo dobra!

Ruszyła kolejna edycja festiwalu "Integracja Ty i Ja” [ZDJĘCIA, WIDEO]

A skoro o Motylach - jury przyznało trzy statuetki. Motyl 2019 w kategorii filmu amatorskiego otrzymał film „Superhero” w reżyserii Dariusza Janiczaka.

- Za wspaniałych bohaterów, błyskotliwy humor i niezwykłą lekkość opowieści oraz prawdziwy suspens – podsumowała Marzena Trybała. Dodatkowo jury doceniło poziom realizacji i doskonały montaż, które nie ustępują profesjonalnym produkcjom.

Motyl 2019 w kategorii filmu dokumentalnego trafił do Aleksandry Maciejczyk, reżyserki filmu „Połączeni” - za piękną, dowcipną i pełną emocji opowieść o miłości, która pokonuje wszelkie bariery.

Motyla 2019 w kategorii filmu fabularnego otrzymał film „Mam na imię Pietia” w reżyserii Darii Binevskaya. - Za pełną wdzięku opowieść o słowiańskiej wrażliwości osadzonej w systemowym absurdzie wschodu. Jury doceniło umiejętność zawarcia szerokiej gamy emocji w krótkiej i zwartej formie filmowej – odczytał treść laudacji Piotr Wereśniak.

Filmy oceniało też jury młodzieżowe. Za „wyjątkową historię, która w humorystyczny sposób uświadamia nam, że nie ważne jest jacy jesteśmy, tylko co robimy i dla kogo” nagrodę otrzymał film „Superhero" w reżyserii Dariusza Janiczaka. – Kręcąc filmy z podopiecznymi z Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie staram się, żeby przede wszystkim była to dla nich dobra zabawa. Efekt ostateczny nie stanowi głównego celu. Jest nim sam proces tworzenia filmu, który jest mocno terapeutyczny. Cieszymy się, że dodatkowo nasza produkcja się podoba! – podsumował młody reżyser.

Publiczność nagrodziła film „Rycerz Stefan" w reżyserii Agnieszki Kozaczki-Gralak.

Nagrody, koncert zespołu The Postman oraz projekcje pozakonkursowe zakończyły 16 edycję festiwalu „Integracja Ty i Ja”. Koszalin gościł artystów z Tajwanu, Rosji, Francji, Hiszpanii. Filmy konkursowe pokazywało równolegle 50 miast w całej Polsce. Jesienią impreza zagości w Brukseli. Zawsze z pięknym przekazem o potrzebie integracji – ta w tytule festiwalu nie jest pustym słowem!

* * *

Wyróżnione filmy:

Wyróżnienie w kategorii filmu amatorskiego - „Kolor życia” w reżyserii Michaela Njoroge za filmowy manifest przeciwko brakowi tolerancji, okrucieństwu wobec inności oraz przedmiotowemu traktowaniu człowieka.

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego - film „Projektanci” w reżyserii Otoxo Productions za optymistyczną i sugestywnie zrealizowaną opowieść o inności, która jest prawdziwą wartością, o wykorzystywaniu ogromnego potencjału kreatywnego osób niepełnosprawnych na komercyjnym rynku i sztuce, która integruje bez żadnych ograniczeń.

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego - film „Znak miłości” w reżyserii Elad Cohen i Iris Ben Moshe za ciepłą i czulą opowieść o nietypowym rodzicielstwie, o potrzebie akceptacji i przynależności opowiedzianej w niezwykle szczerym i intymnym portrecie bohaterów.

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego - film „Szczęśliwi razem” w reżyserii Yen Kung Kuo za odwagę podjęcia trudnego ale bardzo ważnego tematu, przełamującego tabu społeczne i kulturowe.

Wyróżnienie w kategorii filmu dokumentalnego - film „Fale uderzeniowe” w reżyserii Kineret Hay-Gillor za wnikliwe i pogłębione spojrzenie na problem traum powojennych i ich wpływu na całe rodziny i społeczeństwo.

Zobacz także Rozpoczęcie festiwalu Integracja Ty i Ja

POLECAMY TAKŻE

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo