Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Koszalińska w lockdownie. Chce grać nawet bez udziału publiczności

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Filharmonia Koszalińska
Filharmonia Koszalińska archiwum / Radosław Brzostek
Spotkania koszalińskiej orkiestry symfonicznej z melomanami muszą dopasować się do pandemicznej sytuacji. Jeden koncert został przełożony, dwa mają się odbyć – jeśli bez słuchaczy, to przed kamerami.

Zobacz także: Koncert Krzysztofa Cugowskiego w Filharmonii Koszalińskiej

Z powodu lockdownu dwa koncerty symfoniczne, zaplanowane na czas okołoświąteczny, nie mogły się odbyć. - Pierwszy z nich, zatytułowany „Fascynujący świat perkusji”, ze względu na swój unikalny charakter cieszył się ogromnym zainteresowaniem melomanów. Stąd decyzja, że odbędzie się on w niezmienionym kształcie, tyle że później – informuje Maja Ignasiak z biura promocji Filharmonii Koszalińskiej.

Występ pochodzącego z Koszalina perkusisty Piotra Robaka z imponującym zestawem instrumentów perkusyjnych i orkiestrą symfoniczną, a w jednym z utworów również z udziałem uczniów klasy perkusji Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, przeniesiony został z 26 marca na 8 października. Bilety, które w przeważającej części zostały wykupione na długo przed koncertem, zachowują ważność.

Koncertu zatytułowanego „Białe kruki”, zaplanowanego na piątek, 9 kwietnia, nie udało się przełożyć. W kolejny piątek, 16 kwietnia, Filharmonia Koszalińska zaprasza melomanów na wieczór z Ludwigiem van Beethovenem. Niezależnie, czy do tego czasu rząd złagodzi obecne obostrzenia i pozwoli na ponowne otwarcie przybytków sztuki, koncert się odbędzie. W przypadku przedłużającego się lockdownu orkiestra pod batutą swego pierwszego dyrygenta Jakuba Chrenowicza zagra program bez publiczności, a zarejestrują go kamery lokalnej kablówki. Na koncert „Tak oto Los puka do drzwi” złożą się uwertury do oper Ludwiga van Beethovena „Stworzenie Prometeusza”, „Coriolan”, „Egmont” i „Ruiny Aten” oraz V Symfonia c-moll op. 67, zwana również „Symfonią losu”. Pierwsze jej takty Beethoven miał scharakteryzować słowami „Tak oto Los puka do drzwi”.

- Na takich samych zasadach odbędzie się koncert pod tytułem „Talent nadzwyczajny” – jeden z odwołanych wiosną 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa. Z orkiestrą prowadzoną przez Jakuba Chrenowicza wystąpi w nim wybitny solista i kameralista, wiolonczelista Maciej Kułakowski. Ukłonem w stronę patrona Filharmonii Koszalińskiej będzie rozpoczynająca koncert uwertura do opery „Verbum nobile”. Następnie zabrzmi I Koncert wiolonczelowy C-dur Józefa Haydna, a na zakończenie Symfonia Nr 4 A-dur „Włoska” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego – wylicza Maja Ignasiak.

Nagrania z koncertów w skróconej, półgodzinnej, formie będzie można zobaczyć w kablówce. – Z przyczyn proceduralnych i związanych z prawami autorskimi nie mogą zostać opublikowane w Internecie – wyjaśnił Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo