Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Koszalińska wraca do gry. Koncerty symfoniczne w marcu

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Bilety na koncerty symfoniczne można kupować w cenie od 20 do 28 złotych
Bilety na koncerty symfoniczne można kupować w cenie od 20 do 28 złotych Radek Koleśnik
W marcu w repertuarze Filharmonii Koszalińskiej melomani znajdą trzy propozycje koncertów symfonicznych. Ich program częściowo pokrywa się z koncertami odwołanymi z powodu pandemii, ale wzbogacony też został o nowe pozycje.

- Pierwszym solistą, który po przerwie zagra z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, będzie młody i utalentowany pianista Rafał Mokrzycki, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, najlepszej uczelni muzycznej na świecie według rankingu QS-World-University-Ranking 2019 – wskazuje Maja Ingasiak z biura promocji Filharmonii. Pianista koncertuje na całym świecie. W 2017 roku został zwycięzcą Valletta International Piano Competition na Malcie, na którym otrzymał również nagrodę pozaregulaminową w postaci koncertu z Narodową Orkiestrą Radia i Telewizji w Tiranie w 2018 roku. Wyjątkowe miejsce w pracy artystycznej Rafała Mokrzyckiego zajmuje muzyka Fryderyka Chopina, czemu dał on wyraz choćby swa debiutancką płytą „Magical Chopin”. W najbliższy piątek, 12 marca, o godz. 18.30, z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Massimiliana Caldiego Rafał Mokrzycki zagra II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. W drugiej części zabrzmi III Symfonia D-dur Franciszka Schuberta, koncert otworzy natomiast uwertura Ludwiga van Beethovena, zatytułowana „Imieniny”. Nieprzypadkowo, bo też cały ten koncert będzie swoistym przyjęciem imieninowym. Przypadnie on bowiem w dniu imienin Maksymiliana, a więc także dyrygenta.

Zobacz także: Koncert Metallica symfonicznie w Filharmonii Koszalińskiej

Tydzień później, w piątek 19 marca, Filharmonia Koszalińska zaplanowała koncert, który z powodu pandemii nie odbył się niemal dokładnie rok wcześniej. Z orkiestrą, tym razem prowadzoną przez Jana Jakuba Bokuna, wystąpi w nim saksofonistka Magdalena Jakubska-Szymiec. Utworem, który solistka zagra z koszalińską orkiestrą, będzie Koncert na saksofon altowy i smyczki Pierre’a-Maxa Dubois. Tego wieczoru melomani usłyszą także wybór z Suit 1 i 2 „L’Arlesienne” George’a Bizeta i „Popołudnie fauna” Claude’a Debussy’ego.

Podczas trzeciego i ostatniego marcowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Koszalińskiej będzie zdecydowanie najgłośniej. 26 marca orkiestrę poprowadzi jej pierwszy dyrygent Jakub Chrenowicz, a razem z nią wystąpi Piotr Robak, absolwent klasy perkusji w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, obecnie związany głównie ze świętokrzyskim środowiskiem muzycznym. Na program koncertu złożą się suita „Carmen” na perkusję i smyczki Rodiona Szczedrina, „Rapsodia na perkusję solo i orkiestrę” Gabriela Neya Rosauro. Koncert zakończy „Xylofonia” Joe Hamiltona Greena. Wojciech Bałdys, były nauczyciel Piotra Robaka i perkusista koszalińskiej orkiestry, mocno zaangażowany w organizację koncertu zatytułowanego „Fascynujący świat perkusji”, już zapowiada, że będzie hałas i tyle instrumentów, że estrada filharmonii – niemała przecież – z trudem je pomieści!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo