Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Koszalińska zarasta mchem

Rafał Wolny
Rafał Wolny
Charakterystyczne wypusty na budynku filharmonii, zwane przez złośliwych hubami, niedługo faktycznie mogą zacząć przypominać te grzyby obrastające pnie drzew
Charakterystyczne wypusty na budynku filharmonii, zwane przez złośliwych hubami, niedługo faktycznie mogą zacząć przypominać te grzyby obrastające pnie drzew Fot. Radosław Brzostek
Charakterystyczne drewniane wypusty na budynku Filharmonii Koszalińskiej gniją i pokrywają się mchem. Władze twierdzą, że nie da się temu zapobiec, ale do końca roku mają zostać wyczyszczone.

Niedawno zaprezentowano wizualizację koszalińskiego amfiteatru przy ul. Kościuszki po planowanym remoncie. Nasi Czytelnicy zwracają uwagę, że wykorzystanie drewnianych elementów na jego elewacji jest fatalnym pomysłem w tym rejonie miasta (park), a jako negatywny przykład takiego rozwiązania wskazują pobliską siedzibę Filharmonii Koszalińskiej.

Charakterystyczne drewniane wypusty na bocznych ścianach tejże (w założeniu miały przypominać bursztyn?) bardzo szybko zaczęły zmieniać swój kolor i gnić, a dziś w dużej części są porośnięte mchem.

- To wstyd, żeby zbudowany za grube miliony budynek instytucji kulturalnej zaczynał wyglądać jak zapomniana leśniczówka - oburzają się mieszkańcy. - Skoro już ktoś bezrefleksyjnie zaprojektował drewniane elementy w tak niefortunnym środowisku, to powinny być one należycie wykonane albo odpowiednio zaimpregnowane.

- Niestety, żadna impregnacja tutaj nie pomoże - rozkłada ręce Grzegorz Śliżewski z Biura Komunikacji Społecznej i Promocji koszalińskiego magistratu. - Mikroklimat w tym rejonie jest specyficzny - duża wilgotność wynikająca z bliskości rzeki Dzierżęcinki, a do tego miejsce to jest zacienione i pełne zieleni, dlatego porostowi mchu niestety nie da się zapobiec.

Można jednak go usunąć i dyrekcja Filharmonii Koszalińskiej zamierza zlecić to jeszcze w tym roku. - Na razie trwa analiza rynku pod kątem odpowiednich wykonawców i kwot, jakie należałoby na to przeznaczyć - wskazuje Grzegorz Śliżewski, dodając, że na podstawie obserwacji postępowania zjawiska, instytucja zaplanuje także częstotliwość późniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, żeby zapobiec gromadzeniu się dużej ilości mchu w kolejnych latach.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Filharmonia Koszalińska: koncert Familijny Park Sztuki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo