Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film „Papierosy” oraz płyta „Pokochaj świat” typami Głosu do nagrody prezydenta Koszalina w dziedzinie kultury

Mariusz Rodziewicz
Mariusz Rodziewicz
Film dokumentalny "Papierosy" Mai Markowskiej był pokazywany na wielu festiwalach w Polsce
Film dokumentalny "Papierosy" Mai Markowskiej był pokazywany na wielu festiwalach w Polsce kadr z filmu
Maja Markowska, młoda zdolna autorka filmu „Papierosy” zdobywała w zeszłym roku nagrody na festiwalach. Stowarzyszenie „Aktorzy po godzinach” w celu charytatywnym wydało płytę z piosenkami dla dzieci. Czy mają szansę na kulturalną nagrodę prezydenta Koszalina?

Niemal każdego roku dziennikarze Głosu Koszalińskiego zgłaszają swoich kandydatów do nagrody prezydenta Koszalina w dziedzinie kultury. Z prawa, która daje uchwała o nagrodach postanowiliśmy skorzystać także teraz. Mimo, że pandemia to trudny czas dla twórców kultury, to udało nam się wytypować dwa przedsięwzięcia, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie.

Maja Markowska i "Papierosy"
Pierwsze z nich to film dokumentalny „Papierosy”, którego autorką jest koszalinianka Maja Markowska. Obraz opowiada historię zamkniętych w czterech ścianach młodej kobiety, która opiekuje się ciężko chorym dziadkiem w czasie pierwszej pandemicznej Wielkanocy. Czas upływa im na rozmowach, wspólnych posiłkach, oglądaniu rodzinnych zdjęć i graniu w pokera. Łączy ich także pewna niezdrowa przyjemność – oboje lubią sobie zapalić. To tak naprawdę historia samej Mai i jej dziadka.

Film został nagrany w Koszalinie i posiada inne koszalińskie oraz regionalne akcenty. W filmie wykorzystane zostały utwory Bartosza Petersa (koszalinianin obecnie związany z Warszawą) oraz Marcina Pierzchlińskiego z Białogardu. Plakat do filmu stworzył mieszkaniec Koszalina, Maciej Mazurkiewicz (Druklin), a typografię do plakatu stworzył inny mieszkaniec Koszalina, laureat kulturalnej nagrody prezydenta Koszalina - Łukasz Waberski (Dobry Sztos).

Film Mai w 2021 roku cieszył się dużym zainteresowaniem na różnych festiwalach i przeglądach. Premierę miał na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym, był nominowany do Złotego Lajkonika w konkursie polskim. Na Imagenations Festival we Wrocławiu „Papierosy” zdobyły nagrodę Grand Prix za Film niezależny, na 10. Festiwalu Filmów Frapujących w Gorzowie Wielkopolskim zdobyła nagrodę w kategorii Bohater, a na bydgoskim festiwalu Przeźrocza – wyróżnienie. Być może także w tym roku jej „Papierosy” zdobędą kolejne nagrody, ponieważ Maja zamierza zgłaszać film na kolejne przeglądy i festiwale.

W 2022 roku koszalinianka planuje wystawę w mieście. Jak sama przyznaje, Koszalin to miasto, które jest dla niej szczególne i ciągle stara się angażować w działania kultury koszalińskiej. Zależy jej na tym, aby w mieście pokazywać prace nie tylko swoje, ale również jej przyjaciół z innych miast. Pracuje także nad dwoma kolejnymi filmami. W kolejnym dokumencie bohaterkami są koszalinianki. Drugi film to połączenie animacji z wideo. W tym projekcie również gra koszalinianka.

"Pokochaj świat" od aktorów dla hospicjum
Drugą kandydaturą Głosu do kulturalnej nagrody prezydenta Koszalina jest inicjatywa, którą przeprowadziło Stowarzyszenie „Aktorzy po godzinach”. To wydanie płyty „Pokochaj świat” z piosenkami z bajek i baśni Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie: „Carski syn”, „Cykor – bojąca dusza”, „Wirus Świrus… i cała reszta” i „Wigilia Pani Skurcz”. Autorami piosenek są Tomasza Ogonowski (teksty) i Maciej Osada-Sobczyński (muzyka). Akcja miała wymiar charytatywny, bowiem nakład płyty został przekazany Zachodniopomorskiemu Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych – filia w Koszalinie. Cały dochód ze sprzedaży zasilił właśnie kasę tej instytucji.

Stowarzyszenie zaangażowało w ten projekt wiele osób. Utwory na płycie zaśpiewali aktorzy BTD: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Beata Niedziela, Katarzyna Ulicka-Pyda, Wojciech Kowalski, Piotr Krótki i Wojciech Rogowski. Natomiast Marcin Borchardt wyrecytował wiersz, który został dołączony do płyty jako bonus. Izabela Rogowska, koszalińska fotograf jest autorką zdjęć, które znalazły się na okładce i we wkładce płyty.

Kulturalni laureaci Głosu
Przypomnijmy, że od 2015 roku redakcja Głosu Koszalińskiego zgłosiła już kilkudziesięciu kandydatów do nagrody. Były to osoby, miejsca, grupy i inicjatywy warte naszym zdaniem zauważenia i docenienia. Dzięki temu wśród laureatów nagrody kulturalnej znaleźli się m.in. kluby Jazzburgercafe i Graal, ekipa ludzi zaangażowanych i kreatywnych Most Blunted, Piotr Kuzioła z zespołu Betrayer, pianista jazzowy Kamil Piotrowicz, raper Szymi Szyms, dziennikarz Głosu Koszalińskiego Piotr Polechoński, Wydarzeniem Kulturalnym Roku 2018 został zgłoszony przez Głos spektakl „Czekamy na sygnał” przygotowany przez Stowarzyszenie „Aktorzy po godzinach”, a Inicjatywą Kulturalną Roku 2019 została akcja „Koszalińscy Muzycy Dzieciom” pod przewodnictwem Michała Goldfarba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera