„Firma na start”. Masz pomysł na swój biznes? Sięgnij po nagrody!

Artykuł sponsorowany
Rozmowa z Piotrem Jedliński, prezydentem Koszalina

- Rozpoczęła się piąta edycja konkursu „Firma na start”. To Pana inicjatywa, która ma być wsparciem młodych ludzi chcących uruchomić swój biznes w Koszalinie.

- Piąta edycja, a więc mały jubileusz, świadczący o potrzebie organizowania tego konkursu. Mam satysfakcję, tym bardziej, że cieszy się on sporym i ciągle zwiększającym się zainteresowaniem, czego dowodzi rosnąca co roku liczba przystępujących do niego przyszłych przedsiębiorców. Do tej pory wzięło w nim udział ogółem już ponad 120 osób i wiele z nich prowadzi dziś własny biznes. Wystarczy przypomnieć tych najlepszych, którzy wyróżnili się swoimi pomysłami i zdobyli nagrody – to m. in. Arkadiusz Pater JART Studio – filmowanie i produkcja filmów historycznych. Firma ta działa od kilkunastu miesięcy, a w tym czasie zrealizowała około 60 projektów filmowych. M. in. film „Żelazny”, który dotarł do Ameryki i Australii. To także projekt Michała Krasnostawskiego – John Kos – firma zajmuje się projektowaniem oraz dystrybucją funkcjonalnej odzieży sportowej. Dotychczas wyprodukowane zostały dwie pierwsze partie produktów oraz opakowania. Rozpoczęła się również sprzedaż tych produktów poprzez stronę internetową. I dwie pozostałe edycje wygrały panie – to Monika Potyrało i Pracownia Czekolady, w której ręcznie wyrabiane są naturalne praliny z najwyższej jakości czekolady oraz Aneta Szczuka – Fini Form - produkcja ręcznie robionych urn ceramicznych oraz innych wyrobów ceramicznych.

- Można chyba śmiało powiedzieć, że „Firma na start” to element działań miasta mających na celu zatrzymanie w Koszalinie młodych, przedsiębiorczych mieszkańców?

- Tak, ale to tylko jeden z celów, które ma przed sobą ten konkurs. Zależy mi na tym, by młodzi ludzie, także ci mieszkający poza Koszalinem, wiązali swoje kariery zawodowe z naszym miastem i odnosili tutaj sukcesy. I to jest właśnie druga strona „Firmy na start” – cieszę się z każdego zadowolonego koszalińskiego przedsiębiorcy, bo to świadczy o jego operatywności, umiejętnościach i znajomości biznesowych meandrów. Tacy ludzie są potrzebni w każdej społeczności.

- Ten konkurs to także atrakcyjne nagrody, także ta główna – pieniężna. To 20 tys. złotych – jest o co walczyć.
- Tak, dorośli uczestnicy mogą liczyć na ufundowaną przeze mnie nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych. Poza tym na preferencyjne warunki wynajmu lokalu w Centrum Biznesu lub pomieszczenia w Koszalińskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w zależności od prowadzonej działalności, pakiet doradczy Fundacji Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości, preferencyjne warunki pożyczki z Fundacji Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości w ramach Inicjatywy JEREMIE, pakiet doradczy Parku Technologicznego S.A. obejmujący: bezpłatne udostępnienie na sześć miesięcy pomieszczenia biurowego przy ul. Racławickiej 15-17; pakiet 15 godzin bezpłatnego dostępu do sali konferencyjnej PT S.A, półroczna obsługa księgowa „Constans” Spółka doradztwa podatkowego Sp. z o.o., voucher na realizacje filmu reklamowego JART Studio, rok darmowego członkostwa w Koszalińskiej Izbie Przemysłowo – Handlowej, dowolne studia podyplomowe realizowana na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej oraz nagrody rzeczowe.

- Lista jest długa, a w drugiej „młodszej” kategorii?
- Dla uczniów przewidzieliśmy nagrody dla twórców trzech najlepszych biznesplanów: tablet Microsoft Surface Go z klawiaturą, drukarka, smartfon, aparat fotograficzny z natychmiastowym wydrukiem oraz zestawy do budowy modułowego robota Krypton.

- A co trzeba zrobić, by zawalczyć o nagrody?
- Najkrócej rzecz ujmując chodzi o przygotowanie najlepszego biznesplanu. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: pierwsza z nich skierowana jest do osób fizycznych w wieku 18-35 lat, druga natomiast do uczniów koszalińskich szkół ponadpodstawowych. W tym ostatnim przypadku chodzi o rozbudzenie ducha przedsiębiorczości u młodych ludzi. Uczestnicy konkursu mogą liczyć na nasze wsparcie.

- Na czym to wsparcie polega?
- Wszyscy zgłaszający się do konkursu wezmą udział w specjalnych szkoleniach, które wprowadzą ich w zasady obowiązujące w biznesie. Z pewnością pomogą one napisać niezbędny biznesplan. To także pozwala zdobyć nowe ciekawe doświadczenie, poznać świat biznesu, dowiedzieć się, jak się w nim poruszać.

- Kiedy zatem można zgłosić się do konkursu?
- Zgłoszenia przyjmujemy od 4 września, ale jest jeszcze trochę czasu – ten etap konkursu kończy się 4 października. Następnie uczestnicy przez miesiąc będą brali udział we wspomnianych szkoleniach. Na zakończenie przedstawią swoje biznesplany. Ich ocena pod względem formalnym i merytorycznym rozpocznie się 14 listopada. Członkowie kapituły konkursowej wysłuchają także prezentacji biznesów zgłoszonych przez ich pomysłodawców. Na tej podstawie 18 grudnia wybrany zostanie zwycięzca. Każdego, kto chce poznać więcej szczegółów, zachęcam do skorzystania z dedykowanej strony internetowej: www.koszalin.pl/firma. Serdecznie zapraszam i życzę licznych sukcesów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!