Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy w naszym regionie a koronawirus. Nastroje nie są najlepsze, ale...

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Biznes a pandemia koronawirusa w liczbach
Biznes a pandemia koronawirusa w liczbach Karolina Misztal
W związku z epidemią COVID-19 większość polskich przedsiębiorców wysłała swoich pracowników na zaległe urlopy oraz wstrzymała nowe rekrutacje. To wynik 41. edycji badania Plany Pracodawców realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Część firm skorzystała też z rozwiązań tzw. tarczy antykryzysowej. Najczęściej z możliwości okresowego zwolnienia z odprowadzania składek ZUS.

Nastroje w kraju

Skutkiem koronawirusa jest także wyraźnie widoczna wśród pracodawców zmiana nastrojów.

Istotnie pogorszyła się ocena kondycji finansowej firm. W badaniu zaobserwowano spadek liczby przedsiębiorstw, które zamierzają zwiększać zatrudnienie oraz podnosić wynagrodzenie.

Na szczęście większość pracodawców, mimo spodziewanej recesji, planuje utrzymać pensje i liczebność załogi na dotychczasowym poziomie. I chyba tyle z optymistycznych wieści...

– Bo aż 59 proc. pracodawców spodziewa się w najbliższych miesiącach recesji, a 22 proc. stagnacji - komentują eksperci.

zobacz też:

W naszym regionie jeszcze gorzej...

W województwie zachodniopomorskim te procenty są jeszcze wyższe. Aż 64 proc. pracodawców spodziewa się recesji i 21 proc. stagnacji. Na wzrost liczy zaledwie 9 proc. pracodawców.

Najbardziej obawiają się o przyszłość swoich przedsiębiorstw pracodawcy z:

  • branży transportowej,
  • łączności,
  • pośrednictwa finansowego
  • i handlu oraz napraw.

Ponad połowa polskich firm (56 proc.) deklaruje, że okres potrzebny do powrotu do normalnego funkcjonowania wyniesie do 6 miesięcy.

39 proc. pracodawców swoją sytuację finansową określa jako dobrą, a 6 proc. uważa, że jest bardzo dobra.

zobacz też:

Nie będzie zwolnień?

Jak deklaruje 65 proc. pracodawców w najbliższym czasie nie będzie zwolnień z pracy. Tylko 13 proc. wskazuje na taka możliwość, i tylko 14 proc. chce powiększyć liczebność swojej załogi.

W województwie zachodniopomorskim ten odsetek jest jeszcze wyższy.

Nie planuje zwolnień aż 70 proc. firm, a zwiększyć zatrudnienie chce 11 proc. Natomiast planuje zwolnienia 12 proc. pracodawców.

Gdzie najłatwiej o pracę?

Najwięcej nowych rekrutacji planują firmy w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców. Natomiast połowa firm, które planują zmniejszenie poziomu zatrudnienia, wskazuje, że dotyczyć one będą pojedynczych pracowników. 37 proc. przedsiębiorstw bierze pod uwagę zwolnienie do 20 proc. załogi, a 8 proc. mniej niż połowę zespołu.

Ale w tym roku raczej firmy nie będą dawały podwyżek. Aż 72 proc. przedsiębiorstw planuje utrzymanie pensji na obecnym poziomie. 14 proc. wskazało na możliwą redukcję wynagrodzeń, a tylko 8 proc. planuje dać zatrudnionym podwyżki.

Jeśli chodzi o redukcję wynagrodzeń, to największe zmiany spodziewane są na północy Polski oraz w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców, gdzie na taką możliwość wskazuje odpowiednio 17 proc. i 20 proc. firm.

W podziale na branże, najwięcej obniżek pensji planowanych jest w:

  • budowlance
  • oraz handlu
  • i naprawach (po 17 proc.).

W blisko połowie przedsiębiorstw (48 proc.), które zmuszone będą do redukcji wynagrodzenia swoich pracowników, zmiany dotkną ponad 90 proc załogi.

Najwięcej, bo po 23 proc. firm planuje obniżki pensji na poziomie od 7 do 10 proc. lub od 16 do 20 proc.

Zobacz też:

Te sklepy znikają lub już zniknęły z Polski.Pandemia koronawirusa przyspieszyła decyzje o likwidacji biznesu w Polsce innych zagranicznych marek.Centra handlowe działały w czasie pandemii w bardzo ograniczonym zakresie. Mogły działać tam tylko m.in. sklepy spożywcze, drogerie, sklepy zoologiczne. Likwidację sklepów poprzedzają zwykle spore promocje i wyprzedaże.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Te sklepy znikają z Polski. Znane marki wycofują się. Są ogr...

WIDEO: W branży gastronomicznej mamy do czynienia z kryzysem jakiego nikt jeszcze nie widział

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Firmy w naszym regionie a koronawirus. Nastroje nie są najlepsze, ale... - Głos Szczeciński