Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiskus napędza sprzedaż

Toyota
Ze względu na nowe regulacje podatkowe, najczęstszymi klientami salonów samochodowych stały się firmy i instytucje.
Ze względu na nowe regulacje podatkowe, najczęstszymi klientami salonów samochodowych stały się firmy i instytucje. Toyota
Listopad był kolejnym miesiącem, w którym sprzedano więcej nowych samochodów osobowych. Ożywienie rynku ma związek ze zmianami w przepisach podatkowych.

W listopadzie nabywców znalazło 21.331 aut, tj. o 2,1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i aż o 24,6 proc. więcej niż w listopadzie 2005 roku. Od początku roku do końca listopada sprzedano 217.523 aut. Jest to o 0,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Wydaje się, że 2007 rok zakończy się lepszym ogólnym wynikiem sprzedaży niż poprzedni (235,5 tys.).
Zdaniem analityków rynku na wzrost sprzedaży w końcówce roku duży wpływ ma nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Będzie ona korzystna, ale - niestety - nie dla wszystkich. Mali przedsiębiorcy (o przychodach nie przekraczających 800 tys. euro) i duże firmy, ale tylko w pierwszym roku działalności, kupując samochód od stycznia 2007 roku będą mogły całą kwotę zaliczyć od razu do kosztów uzyskania przychodu. Za to pozostałe firmy znajdą się w niekorzystnej sytuacji. Nie będą mogły skorzystać z nowej metody amortyzacji, a przy tym zlikwidowany został przywilej dokonania jednorazowej 30-procentowej amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych. Dlatego też bardziej opłaca im się dokonać zakupu auta do firmy jeszcze w tym roku.
Warto dodać, że nowelizacja wprowadza nową definicję samochodu osobowego dla celów PIT. Będzie nim "pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą". Wyjątkami są sytuacje gdy:
- pojazd ma jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą,
- ma więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u którego długość wewnętrzna przeznaczona do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 proc. długości pojazdu,
- ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
- ma kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
- jest pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług."
Wysokość odpisów na amortyzację - niezależnie od liczby samochodów i innych środków trwałych - w danym roku podatkowym nie będzie mogła przekroczyć równowartości 50 tys. euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!