Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Floating Arena jest pełna wad. Potrzebny pilny remont

Przemysław Szymańczyk
Przemysław Szymańczyk
Woda cieknie do podstawionych wiader. Czy zagrożenie katastrofą budowlaną to realny scenariusz - pytają informatorzy „Głosu”
Woda cieknie do podstawionych wiader. Czy zagrożenie katastrofą budowlaną to realny scenariusz - pytają informatorzy „Głosu” archiwum prywatne
Floating Arena jest pełna wad. Część z nich jest na tyle poważna, iż zagraża bezpieczeństwu korzystających z niej osób. Najgorzej sytuacja wygląda w przyziemiu, gdzie od wielu lat ze stropu cieknie woda.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu Rekreacji i Rehabilitacji oficjalnie tego nie mówią, ale wiemy na pewno, że stan techniczny obiektu powstałego ponad 12 lat temu, budzi ich niepokój. Największą niewiadomą jest strop pomiędzy natryskami oraz szatniami, znajdującymi się na parterze nowoczesnego budynku, a piwnicą zaadaptowaną na salę ćwiczeń. Poddany intensywnemu działaniu wody - również z wysokociśnieniowych urządzeń myjących - przecieka na tyle intensywnie, że w sali, gdzie odbywają się zajęcia ze sztuk walki, trzeba... stawiać wiadra. Często po nocy wypełnione są litrami wody. Wiedzą o tym wszyscy pracownicy zatrudnieni przy ulicy Wąskiej oraz ci, którzy wynajmują pomieszczenia.

Zdaniem informatora, pragnącego zachować anonimowość (dane osobowe zna redakcja „Głosu”), przyczyną tego stanu rzeczy są nieszczelne przepusty kanalizacyjne. Najprawdopodobniej zostały pozbawione tzw. kołnierzy, a mówiąc najprościej, uszczelek. W stropie takich źle wykonanych przepustów jest co najmniej kilkanaście.

Próbowano temu zaradzić - twierdzi nasz rozmówca. Zbito np. kafle pod natryskami, posadzkę zabezpieczono folią w płynie, a płytki ułożono na nowo.

Nic to nie zmieniło. Woda nadal ciekła - dodaje.

Potem usunięto poddany intensywnemu działaniu wody, skorodowany beton wokół rur kanalizacyjnych. Następnie wypełniono przepusty i zaizolowano je najprawdopodobniej lepikiem. Woda wprawdzie cieknie z mniejszą intensywnością, ale problem nie zniknął. Nie wiadomo, czy przy okazji przeprowadzono ekspertyzę techniczną nasiąkniętego stropu. Na to pytanie Urząd Miasta nie udzielił nam do tej pory odpowiedzi. Zresztą w piątek przed południem skierowaliśmy też inne pytania do służb prasowych prezydenta dotyczące ujawnionych wad obiektu, oddanego do użytku w listopadzie 2010 roku. Do chwili zamknięcia gazety nie mamy komentarza z urzędu przy Armii Krajowej.

To nie wszystkie kłopoty administrujących obiektem. W niewielkim stopniu, ale jednak przecieka również tzw. podbasenie, czyli miejsce pod wielką niecką, gdzie znajduje się system filtracji wody czy też pompy tłoczące.

Kolejną wadą są potwierdzone pęknięcia ścian w pomieszczeniu na pierwszym piętrze FA, gdzie prowadzono zajęcia rehabilitacyjne.

„Były tak znaczne, że w niektóre z nich można było wcisnąć palce”- mówi nam osoba zorientowana w sprawie. Widać to zresztą na zdjęciach, do jakich udało się nam dotrzeć.

Gdy pytamy, co zrobiono, gdy zauważono ten defekt, otrzymujemy zadziwiającą odpowiedź: „uzupełniono ubytki masą szpachlową, ale po kilku tygodniach szczeliny pojawiły się ponownie”. Zresztą wspomniane pomieszczenia mają wyjątkowego pecha, bo właśnie część zewnętrznej elewacji, na pierwszym piętrze, zdmuchnął wiatr w grudniu 2021 roku. Dokładnie w tym miejscu, gdzie rehabilitowano seniorów.

I to uszkodzenie elewacji, a nie pękające ściany, były oficjalną przyczyną zawieszenia zajęć i zamknięcia tej części budynku.

Oficjalnie również Dariusz Sadowski z magistratu powiedział Radiu Szczecin: Niestety, okazało się, że na etapie budowy tego obiektu doszło do popełnienia błędów wykonawczych. W dużym skrócie: zostały np. zastosowane materiały i rozwiązania niezgodne z tymi, które były zawarte w projekcie budowlanym.

Już wiadomo, że nowa elewacja może kosztować kilka milionów złotych. Nie wiadomo natomiast, ile pieniędzy pochłonie generalny remont innych elementów źle zrealizowanej inwestycji.

Floating Arena jest jednym z najnowocześniejszych basenów sportowych w Polsce. 50-metrowa pływalnia z widownią na blisko 2000 miejsc była areną Mistrzostw Europy w pływaniu w 2011 roku. Kosztowała ponad 60 milionów złotych. Generalnym wykonawcą była firma Effiage Budownictwo MITEX.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Floating Arena jest pełna wad. Potrzebny pilny remont - Głos Szczeciński