Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz zrobił prezent

(abu)
W czerwcu w kołobrzeskiej przychodni "AL.- MED.”, kobiety będą mogły wykonać bezpłatną cytologię. To badanie, które może uratować życie.
W czerwcu w kołobrzeskiej przychodni "AL.- MED.”, kobiety będą mogły wykonać bezpłatną cytologię. To badanie, które może uratować życie. Karol Skiba
- Cytologia to przede wszystkim bezpieczeństwo dla pań i szybka możliwość reagowania na wykrytą zmianę. Wiadomo przecież, że im ta jest mniejsza, tym istnieje większa szansa na wyleczenie raka szyjki macicy. Dlatego zachęcam kobiety do bezpłatnych badań. Nie ma na co czekać, życie mamy tylko jedno - zachęca Barbara Kuligowska-Sobczak, położna z NZOZ "AL.- MED." przy ul. Wschodniej w Kołobrzegu.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie tylko w 1995 roku ponad 4000 kobiet w Polsce zachorowało na raka szyjki macicy, a 2000 zmarło z tego powodu. Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) w Lyonie stwierdzono, że w Polsce przeżywalność u kobiet ze stwierdzonym rakiem szyjki macicy jest najniższa z 17 ocenianych krajów Europy.
Cytologia jest natomiast podstawowym badaniem szyjki macicy, które pozwala wychwycić jeszcze przedinwazyjne stadium raka. Wszelkie nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym są badane dalej aż do uzyskania pewnej diagnozy, która pozwala szybko rozpocząć leczenie. A im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym jest większa szansa skutecznego jej wyleczenia. W początkowym stadium wynosi 100%. Jest więc o co walczyć. Taką szansę dano mieszkankom Kołobrzegu i powiatu. Już w czerwcu w kołobrzeskim szpitalu i "AL.-MED-zie", prowadzone będą bezpłatne badania cytologiczne w ramach Narodowego Programu Walki z Rakiem Szyjki Macicy.
- Od 15 czerwca kobiety będą mogły zgłaszać się do poradni ginekologicznej. Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem zostaną skierowane na badanie. Akcja bezpłatnych badań będzie trwała do końca roku - informuje Marek Hok, dyrektor do spraw leczniczych w kołobrzeskim szpitalu.
Od pierwszego czerwca szansę na badanie mają kobiety, które zgłoszą się do "AL.-MED-u". - Na cytologię nie będzie żadnego limitu. Chcemy również porozmawiać z wójtami, aby zorganizowali transport dla swoich mieszkanek i dowieźli je na badania - dodaje B. Kuligowska-Sobczak. Z bezpłatnego badania cytologicznego mogą korzystać panie w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu trzech ostatnich lat nie robiły takich badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!