Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze otwarte na osoby z niepełnosprawnościami

Materiał Informacyjny
Wszyscy obywatele powinni mieć równe prawa. Niestety, w praktyce jest to często fikcja. Wiemy, jak trudne życie mają osoby z niepełnosprawnością, a dotyczy ona co ósmego Polaka.

Przez długi czas obiekty infrastruktury czy różnego rodzaju produkty powstawały bez uwzględniania potrzeb osób, którym trudno poruszać się o własnych siłach, niedowidzących czy niedosłyszących. Dziś sytuacja zaczyna się zmieniać. Wszystkie realizowane obecnie z Funduszy Europejskich projekty muszą spełniać kryterium dostępności. Jest ono realizowane w kilku wymiarach: dostępności cyfrowej, dostępności architektonicznej, uniwersalnego projektowania i racjonalnych usprawnień.

Dostępność cyfrowa oznacza, że serwisy internetowe muszą pozwalać na wygodne, intuicyjne korzystanie z ich zasobów osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności – zgodnie ze specjalnym standardem WCAG 2.0. Tak więc strony internetowe czy platformy e-learningowe muszą pozwalać na powiększane czcionki, dobór kolorów i kontrastu itp., a np. animacje, prezentacje, filmy, nagrania dźwiękowe itp. powinny zawierać transkrypcje tekstowe, audiodeskrypcję czy tłumaczenie na język migowy.

Projektowanie uniwersalne dla przykładu to: antypoślizgowa nawierzchnia chodników, podjazdy dla wózków i automatycznie otwierające się drzwi, ale też łatwy do zrozumienia schemat komunikacji miejskiej czy oświetlenie zapewniające bezpieczeństwo i poczucie pewności.

Od strony formalnej gwarancją spełniania kryterium dostępności są specjalne Wytyczne Ministra Rozwoju, które muszą być stosowane przy realizacji projektów finansowanych z Funduszy Europejskich. Osobom z niepełnosprawnościami m.in. dają możliwość wzięcia udziału w projektach na równi z innymi.

W konsekwencji produkty, programy i usługi muszą być tworzone w taki sposób, aby służyły jak największej liczbie osób, seniorom, matkom i ojcom z wózkami dziecięcymi i wszystkim tym, którzy mają różne potrzeby, wynikające np. z otyłości, ciąży czy z okazałego wzrostu. Dla przykładu, spotkania otwarte, na które jest wymagana rejestracja, powinny być organizowane w miejscach, do których bez komplikacji mogą dotrzeć oraz w nich uczestniczyć także osoby z takimi potrzebami.

Ekspert Fundacji „Integracja”
Piotr Pawłowski, prezes Fundacji „Integracja”:

Unijne środki na szkolenia umożliwiające start na rynku pracy czy na założenie własnej działalności gospodarczej są pewnego rodzaju trampoliną do aktywności osób z niepełnosprawnością i pozwolą jeszcze większej liczbie osób wejść na rynek pracy. Jednocześnie są ogromną szansą dla środowiska z różnego rodzaju niepełnosprawnościami na powrót do normalności. Szansą na „przecięcie” pewnego rodzaju sformułowań: wykluczenie, dyskryminacja czy brak uczestnictwa w naszym społeczeństwie. To jest też pewnego rodzaju szansa dla tych, którzy do tej pory nie mogli rozpocząć edukacji, podjąć pracy czy też myśleli o własnym biznesie. Poza tym dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami będą mniejszym obciążeniem dla społeczeństwa. Jeśli osoby te podejmą pracę pomimo swej niepełnosprawności, ZUS nie zapłaci im renty, tylko one same zapłacą podatki, składki i staną się bardziej aktywne. Żyjemy w czasach, kiedy większość barier jest możliwa do pokonania, począwszy od architektury, poprzez dostępność cyfrową. Dla osób, które mają problem z poruszaniem się, największą barierą jest dostęp do przestrzeni, dla osób głuchych – dostęp do informacji, a więc na przykład telewizja musi być przygotowana pod kątem osób głuchych, tak jak dostęp do komunikacji – dla osób niewidomych. Tak samo jeśli serwisy internetowe są źle przygotowane pod kątem oprogramowania dla osób słabo widzących, to stają się kompletnie nieużyteczne. Dlatego moim zdaniem fundusze unijne są ogromną szansą dla osób z niepełno¬sprawnościami.

Więcej:
www.power.gov.pl/dostepnosc
www.power.gov.pl/dostepnosc

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Szczecin – tel.: 800 34 55 34,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!