Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala Mała Miss i Mister: Miś Uszatek dla finalistów

Joanna Boroń [email protected]
Maskotki Misia Uszatka są produkowane w koszalińskiej firmie.
Maskotki Misia Uszatka są produkowane w koszalińskiej firmie.
W sobotę w galerii Emka zakończymy tegoroczną edycję plebiscytu na Małą Miss i Mistera. Jedną z nagród, które przygotowaliśmy dla dzieci, które znalazły się w pierwszej dziesiątce, są niezwykłe misie - Uszatki.

Zapraszamy na finał

Gala Mała Miss i Mister: Miś Uszatek dla finalistów

Zapraszamy na finał

W sobotę w galerii Emka o godzinie 15 to na co maluchy i ich rodzice długo czekali - finał wyborów Małej Miss i Mistera!

Koronację zwycięzców i wręczenie nagród (w tym Uszatków)przeplatać będą konkursy dla maluchów i taneczne występy. Na scenie zobaczymy przedszkolaki z grupy Promyczki oraz podopieczne Kacpra Wojcieszka oraz samego Kacpra, któremu sławę przyniósł taniec w stylu Michale Jacksona. Przypominamy, że koszalinianin z ręki siostry króla popu Latoyi Jackson odebrał nagrodę na najlepszy moonwalk.

Serdecznie zapraszamy nie tylko uczestników naszej zabawy!

Miś Uszatek swoją karierę rozpoczął w piśmie dla dzieci "Miś" - był patronem gazety, na której wychowały się całe pokolenia. Jego twórcami byli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki.

W 1962 roku powstał pierwszy film z Uszatkiem w roli głównej pod tytułem "Miś Uszatek". Prawdziwa eksplozja popularności Misia nastąpiła jednak dopiero w 1975 roku, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej, rozpoczęło produkcję serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz.

Czesław Janczarski w tym czasie już nie żył i dlatego tematy do scenariuszy, czerpiąc pomysły z opowiadań Janczarskiego, wymyślał najczęściej Janusz Galewicz.

Miś Uszatek szybko stał się ulubieńcem najmłodszych. Podobnie jak grupa jego przyjaciół - Prosiaczka, Zajączków, Króliczka i Psa.

Popularność napędziła produkcję i w efekcie do 1987 roku powstały 104 odcinki serialu, co pozwoliło bajce zająć drugie miejsce w rankingu produkcji ówczesnych filmów animowanych (pierwsze miejsce należało do Bolka i Lolka, którzy byli bohaterami 150). Choć nowe przygody Misia Uszatka Telewizja Polska nagrywała do 1987 roku, oglądać można je do dziś - w telewizji lub na płytach DVD.

Kilka lat temu bajkowy Uszatek ożył dzięki właścicielom Fabryki Zabawek Pluszowych Kolor Plusz Mirosławowi Łapczukowi i Maciejowi Raczkowskiemu. Ulubiony miś pokoleń Polaków stał się pluszową przytulanką. Produkowany w Koszalinie miś jest kopią serialowego bohatera - ma jego piżamkę i ubranka, ma też stroje na specjalne okazje - takie jak mecze polskiej reprezentacji czy zabawy na śniegu.

Dzięki sentymentowi rodziców, którzy wychowali się na Uszatku, nowe pokolenia dzieci poznają jego przygody. - To była moja ukochana bajka - wspomina Joanna Michalska z Koszalina. - Jak zaczarowana wpatrywałam się w ekran telewizora. Marzyłam o takim Uszatku, dlatego tak dałam na imię misiowi, który wcale go nie przypominał. Dziś oglądam Uszatka z moimi córeczkami. Kto wie, może niedługo miś z klapniętym uszkiem zamieszka z nami?

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo