Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gawex przybliża internet

Rajmund Wełnic
Nagroda NOT Koszalin dla Gawex Media w kategorii "Firma roku"
Nagroda NOT Koszalin dla Gawex Media w kategorii "Firma roku" Rajmund Wełnic
Internetowa ofensywa Gawex Media w regionie trwa w najlepsze. Budowa światłowodowej magistrali prawdopodobnie skończy się jeszcze latem, przed planowanym terminem, kolejni abonenci dostają najszybsze łącza internetowe, a firma zgarnia prestiżowe nagrody.

Łagodna zima i dobra organizacja pracy sprawiły, że budowa światłowodowej magistrali internetowej łączącej południe i północ regionu koszalińskiego nabrała tempa. - Znacząco wyprzedzamy harmonogram, myślę, że w sierpniu prace budowlane zostaną zakończone - mówi Paweł Dołębski, wiceprezes firmy Gawex Media. - Pierwszy odcinek światłowodu w kierunku Bornego Sulinowa i dalej do Grzmiącej mamy już oddany do użytku.

Przypomnijmy, że ta wielka inwestycja polegająca na ułożeniu światłowodu do przesyłu danych między Szczecinkiem a Koszalinem ruszyła jesienią zeszłego roku. Magistrala światłowodowa to nie tylko sama sieć do przesyłu danych, ale cała niezbędna infrastruktura. Razem z "odnogami" sieć będzie miała około 200 kilometrów długości. Tym samym już częściowo zapewnia dostęp do szerokopasmowego internetu na terenie zamieszkałym przez blisko 200 tysięcy osób.

Dzięki nowej infrastrukturze możliwy jest przesył danych nie tylko wymaganych przez szerokopasmowy internet, ale również telefonii stacjonarnej i telewizji kablowej - przede wszystkim w wersji cyfrowej - w najszybszy i najlepszy z możliwych sposobów. I - co jest bardzo ważne - po konkurencyjnych dla abonenta cenach. Inwestycję wartą blisko 15 milionów złotych wspiera samorząd wojewódzki z funduszy unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu (dotacja wyniesie ponad 7 milionów złotych). - Równolegle, już w ramach naszych inwestycji wewnętrznych, doprowadzamy sieć do poszczególnych abonentów - wiceprezes Paweł Dołębski wyjaśnia, że do każdego z nich doprowadzana jest nitka światłowodu, a nie jak jeszcze niedawno miedziany kabel. To kolejny przeskok technologiczny. - Już lada dzień w naszym zasięgu znajdą się: Rosnowo, Bonin i Turowo, wkrótce również i Bobolice - dodaje nasz rozmówca. - Dotrze tam najszybszy możliwy internet i myślę, że najdalej w wakacje dotrzemy do każdego z potencjalnych abonentów z ofertą dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań przygotowaną.

Do układania światłowodu w terenie miejskim używany jest specjalistyczny sprzęt, który pozwala położyć przewody nawet na 200-300 metrowym odcinku bez potrzeby rozkopywania całych ulic.

(fot. Rajmund Wełnic )

Sprawna realizacja układania światłowodu sprawiła, że firma podjęła strategiczną decyzję. Ruszyła już bowiem kolejna inwestycja - budowa kolejnego odcinka sieci, tym razem z Koszalina do Kołobrzegu. Wszędzie tam już wkrótce dotrze Zielony Internet. Tak - z uwagi na efekty ekologiczne płynące z mniejszego zapotrzebowania na prąd do zasilania sieci - swoją ofertę nazwał Gawex. To rewolucyjna usługa gwarantująca nie tylko najszybszy możliwy przesył danych. Nazwa jest nieprzypadkowa, bo technologie światłowodowe pozwalają na znacznie bardziej ekonomiczne i ekologiczne podejście do tematu. Dzięki Zielonemu Internetowi uzyskano znaczny spadek zużycia energii oraz redukcje emisji dwutlenku węgla. Wykazaliśmy, że na przykładowej grupie około tysiąca abonentów Zielonego Internetu do atmosfery trafi o 70 ton mniej dwutlenku węgla.

Usługa jest już oferowana w Koszalinie, choć rozmaici zarządcy nieruchomości piętrzą przed Gawksem przeszkody formalne związane z okablowaniem budynków. Tracą na tym głównie lokatorzy pozbawieni wyboru konkurencyjnej oferty. - Ale nie wszyscy tak podchodzą do sprawy - mówi Paweł Dołębski. - Muszę pochwalić naszą współpracę min. z firmą MatBet, która buduje nowe osiedle mieszkaniowe przy ulicy Żytniej w Koszalinie. Już na etapie budowy jest ono właśnie zasilone przez Zielony Internet w lokalach "pod klucz" - to już dziś oczywisty standard, tak jak doprowadzenie do mieszkania prądu i wody.
Ekspansja i nowatorskie pomysły firmy medialnej i teleinformatycznej kojarzonej do tej pory głównie z rejonem szczecineckim nie mogły pozostać niezauważone w stolicy regionu. Naczelna Organizacja Techniczna w Koszalinie przyznała Gawex Media nagrodę i tytuł firmy roku. Doceniono jej dokonania i nowe technologie, jakie wprowadza na rynkach regionu koszalińskiego. Spółkę wyróżniono także Gazelą Biznesu dziennika Puls Biznesu przyznawaną dynamicznie rozwijającym się firmom. - Odbieramy te nagrody jako przejaw uznania dla osiągnięć firmy wywodzącej się z lokalnego rynku - mówi Zbigniew Gawroński, prezes Gawex Media. - NOT wybiera laureatów swojej nagrody kierując się przy ocenie m.in. innowacyjnością takich rozwiązań jak Zielony Internet. Dla nas to oczywiście miłe wyróżnienie, zwłaszcza, że była to w tym roku jedyna nagroda w tej kategorii.

Schemat projektowanej sieci szkieletowej relacji Koszalin - Szczecinek from marstef74

Szkieletowa sieć światłowodowa na mapie wygląda jak wielki "zygzak" rozpięty między Koszalinem a Szczecinkiem. Na jego trasie znalazły się m.in. Rosnowo, Manowo, Bonin, Bobolice, Czechy, Głodowa, Dobrociechy, Świelina, Krępa, Grzmiąca, Wielawino, Gdaniec, Piaski, Łęknica, Stary Chwalim, Kiełpino, Łubowo, Borne Sulinowo, Świątki, Sitno, Turowo i Dziki. A w oparciu o lokalne sieci kablowe i radiowe -- nawet do najmniejszej osady. Na trasie będą tzw. węzły magistralno-dystrybucyjne i punkty dystrybucyjne, z których sygnał już jest rozprowadzany po okolic przy pomocy sieci rozdzielczych i abonenckich.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera