Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy z sercem jest coś nie tak. Kołatanie serca - nie bagatelizuj go

Bogna Skarul
03.04.2018. zielona gora sor szpitalny oddzial ratunkowy bezpieczne serce aed mapa defibrylatorow defibrylator zdrowie medycyna ratownictwo medyczne ratownik medycznyfot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press
03.04.2018. zielona gora sor szpitalny oddzial ratunkowy bezpieczne serce aed mapa defibrylatorow defibrylator zdrowie medycyna ratownictwo medyczne ratownik medycznyfot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
To choroby serca (ale nie choroby sercowe) są najczęstszą przyczyną śmierci i to nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.  Generalnie problemy sercowe to wszelkiego rodzaju nierówna praca serca i męczenie się organizmu. Jeżeli zauważamy u siebie takie oznaki powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badań. Jeżeli szybko wykryjemy nasze problemy z sercem, to mamy duże szanse na wyzdrowienie. 

Jak poznać, czy coś z naszym sercem jest nie tak. 

Zwróć uwagę na swoje lęki. Gdy odczuwamy jakiś niekonkretny niepokój, strach przed śmiercią czy lęk, może to być objawem zbliżającego się zawału serca. Jeśli do tego dojdzie odczuwalny dyskomfort w klatce piersiowej, czyli ból, uczucie kłucia - może to być objawem zawału serca. Jednakże nie każdy zawał objawia się bólem w klatce piersiowej, a i nie każdy ból klatki wskazuje na problem z sercem. 

Ból klatki piersiowej związany z zawałem zlokalizowany jest pod mostkiem ("zamostkowo"), często trochę na lewo od centrum. Ból często porównywany jest do odczucia ciężaru na klatce, ucisku, nieprzyjemnego wyciskania. Kobiety często mówią o "pieczeniu" w klatce piersiowej, a nie o bólu. 

Z kolei kaszel lub świszczący oddech może być objawem niewydolności serca. To wynik nagromadzenia płynu w płucach. W niektórych przypadkach osoby z niewydolnością serca odkaszlują krew. Do tego dochodzi zmęczenie. Występuje ono zwłaszcza u kobiet. 

Często takim objawem choroby serca są nudności i brak apetytu. Zdarza się, że osoby w czasie zawału wymiotują lub odczuwają problemy z żołądkiem. W przypadku zawału, ból początkowo odczuwany w klatce piersiowej zaczyna rozprzestrzeniać się na ramiona, ręce, kolana, plecy, szyję, żuchwę lub brzuch. Czasem w ogóle nie odczuwa się bólu w klatce piersiowej - tylko w innych częściach ciała. Ból może pojawić się, a potem zniknąć. 

Mężczyźni w czasie zawału często odczuwają ból w lewym ramieniu. Kobiety natomiast - odczuwają ból w obu rękach, lub między łopatkami. Do tego może dojść szybkie lub nieregularne tętno wraz z towarzyszącymi zawrotami głowy i dusznością. Te wszystkie objawy pozostawione bez leczenia mogą prowadzić do udaru, niewydolności serca lub nawet nagłej śmierci. 

Najczęstsza chorobą serca w Polsce jest choroba wieńcowa. A ta z kolei spowodowana jest miażdżycą. Miażdżyca powoduje zarastanie tętnic, przez które krew płynąca po całym naszym organizmie nie dostarcza wszędzie potrzebnego nam tlenu. W Polsce cierpi na chorobę wieńcową około 2 milionów osób. 

Największymi czynnikami ryzyka choroby wieńcowej jest palenie tytoniu, nadciśnienie, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu i przyspieszone tętno. 

Ale jak sprawdzić, czy nasze serce jest zdrowe? Jeżeli chcemy zbadać swoje serce powinniśmy się udać do lekarza. Najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do właściwego lekarza, kardiologa. 

Ale aby nie doprowadzić do choroby serca warto o niego dbać. Serce to mięsień, któremu musimy pomagać w jego pracy. Nie należy doprowadzać do sytuacji nadmiernego przemęczenia, ale też i do przepracowania. Ważna jest też prawidłowa dieta. Należy unikać potrawa tłustych oraz zawierających dużo cholesterolu. Również musimy pamiętać, że nie wolno nam palić papierosów. Przydatny jest również ruch, jego natężenie powinniśmy jednak ustalić z lekarzem. 

Zobacz też: Kulisy zdrowia: Kołatanie serca? Nie lekceważ go!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdy z sercem jest coś nie tak. Kołatanie serca - nie bagatelizuj go - Głos Szczeciński