Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geolog bije na alarm w sprawie zabudowy Mirocic i Bastionu

ima
Emerytowana, wieloletnia geolog Uzdrowiska Kołobrzeg S.A., Barbara Krawczyk przestrzega: planowana inwestycja w Mirocicach i działalność CAW Bastion są zagrożeniem dla borowiny.

Nie będzie kwietniowego glosowania nad przyjęciem nowego studium uwarunkowań i kierunków rozwoju miasta. Radni na temat losu studium mają się wypowiedzieć na sesji w maju. A wątpliwości dzielących radę przybywa.

Dzieli zwłaszcza najgorętszy temat, planowanej w studium zabudowy Mirocic, terenów sąsiadujących ze złożami kołobrzeskiej borowiny. Po raczej przychylnej dla inwestycyjnych planów opinii przygotowanej na zlecenie miasta przez geologów z Wrocławia, głos zabrała Barbara Krawczyk, przez wiele lat geolog Uzdrowiska. Już w 2003 r. była zdecydowanie przeciwna planom poprzedniego właściciela ponad 100, budzących najgorętsze emocje, kołobrzeskich hektarów.

Wtedy deweloperskie plany snuł ks. Andrzej Czerwiński z Gdyni. By je zrealizować musiałby przekształcić swoje grunty na nadające się do zabudowy. Trafił na zdecydowany sprzeciw ówczesnego prezydenta Henryka Bieńkowskiego i części rady. Dziś te tereny to własność spółki Park Mirocice. Jednym z jej udziałowców jest kołobrzeski deweloper Marian Jagiełka. Spółka planuje budowę w pobliżu borowiny osiedla rezydencji, a w dalszej odległości zabudowy wielorodzinnej.

Barbara Krawczyk, geolog, specjalista w zakresie hydrologii i geologii inżynierskiej, przypomniała o sobie pismem skierowanym do prezydenta Janusza Gromka i Rady. Nie zostawia suchej nitki na opinii geologów z Wrocławia. Wskazuje, że sporządzili ją na podstawie nieprofesjonalnych materiałów źródłowych i opracowaniach zleconych przez zainteresowane strony: "brak wielu archiwalnych, geologicznych, mierniczo - górniczych materiałów źródłowych i ich rzetelnej analizy". Jeśli geolodzy nie zapoznali się z nimi, świadczy to o ich ignorancji. Jeśli je znają, a postanowili zignorować, można wnosić, że zrobili to celowo.

Pani geolog wskazuje na niski poziom merytoryczny opracowania. Wykazuje błędy. Sugeruje, że powstała dla usankcjonowania założeń studium, korzystnych dla "wizji inwestorów, "bardzo krótkowzrocznej i niebezpiecznej dla przyszłości lecznictwa uzdrowiskowego w Kołobrzegu". Poruszając burzliwie dyskutowany temat zasilania złoża w wodę, zauważa, że w ekspertyzie pominięto obecność w spągu torfu kopaliny organicznej, w tłumaczeniu dla laików - geologicznej warstwy izolacyjnej, która ogranicza kontakt złoża z odami podziemnymi. " Autorzy opracowania natomiast uznają, że większość wód występujących w złożu pochodzi z wód podziemnych (62 %).

Faktycznie głównym źródłem zasilania są wody spływające z terenów okalających złoże. (…)Zawodnione złoże jest gwarancją jego dobrej jakości i dobrych własności koloidowych surowca. Torfowisko pozbawione jest zewnętrznej warstwy izolacyjnej", co oznacza, że nie jest chronione przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, a zanieczyszczenia spływają wraz wodami opadowymi i roztopami z okalających złoże terenów. Dla Barbary Krawczyk jest jasne, że analiza budowy geologicznej i warunków hydrologicznych całego obszaru górniczego Mirocice, powinna skłonić do całkowitej rezygnacji z projektowanego zagospodarowania przestrzennego dyskutowanych terenów. Panią geolog niepokoi wynikające z zapisów w projekcie studium "zielone światło" dla rozbudowy i rozwoju CAW Bastion, które jest takim samym zagrożeniem dla środowiska wodnego jak przecinająca borowinę droga krajowa 11 i trasa kolejowa.

"Złoża borowiny są nieodnawialne" - pisze pani geolog. - "Raz zanieczyszczone - dla balneologii przestają istnieć. (…) Zdumiewająca jest zatem ostateczna beztroska konkluzja autorów, którzy "nie widzą szczególnych przeciwwskazań dla przyjęcia studium w zaproponowanym kształcie". Usilnie i konsekwentnie dąży się do podnoszenia "atrakcyjności miasta" poprzez preferowanie funkcji i inwestycji bardziej opłacalnych. Będą ona kolidować z nadrzędną funkcją naszego miasta jaką jest lecznictwo uzdrowiskowe" - pisze Barbara Krawczyk.

- Wiele poruszonych tu kwestii robi ogromne wrażenie - mówi Danuta Adamska Czepczyńska, od początku przeciwniczka zabudowy terenów sąsiadujących z borowiną. - Choćby ta, o geologicznej warstwie izolacyjnej, tak istotnej dla zasilania złoża w wodę, której jakoś nie zauważyli geolodzy z Wrocławia. Mamy o czym rozmawiać. Cieszę się, że zyskaliśmy czas do maja. Ta sprawa jest zbyt poważna, zbyt ważna nie tylko dla nas, ale dla kolejnych pokoleń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera