Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Giełda tematów maturalnych. Klasyka zawsze w modzie

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Giełda tematów maturalnych. Klasyka zawsze w modzie
Giełda tematów maturalnych. Klasyka zawsze w modzie archiwum
To już ostatnia prosta przed zbliżającym się wielkimi krokami egzaminem dojrzałości. W środę 4 maja rozpoczynają się matury. Na początek, tradycyjnie o godz. 9.00, z języka polskiego.

"Dziady"? "Lalka"? A może "Wesele"? Kiedyś zastanawianie się nad tym, jaka lektura znajdzie się na maturze, spędzało sen z powiek wielu uczniom. Dziś sprawa nie jest tak oczywista, a tzw. giełda tematów zeszła na dalszy plan.

Jak mówi nam Rafał Janus, dyrektor I LO im. St. Dubois w Koszalinie, giełda tematów maturalnych praktycznie zniknęła wraz z reformą i wejściem w życie nowej matury. A ta polega głównie na analizie dołączonego do arkusza materiału. - Owszem, sprawę ułatwia znajomość całego utworu, a także oczytanie, umiejętność odnoszenia się do innych tekstów kultury. Po raz kolejny obowiązywać będzie podstawa egzaminacyjna, a nie programowa. Nie będzie egzaminów ustnych z języka polskiego (nie licząc wyjątków, np. dotyczących studiowania za granicą). Lista lektur obowiązkowych nie jest długa. Można spodziewać się "Wesela", "Lalki", czy "Dziadów", ale znów - nie zaszkodzi przywołać w tzw. rozprawce, w wypowiedzi argumentacyjnej, szerszego kontekstu. Staramy się uczulać naszych uczniów na to, by budowane odpowiedzi były logiczne i odnosiły się do przywołanego w arkuszu fragmentu - dodał dyrektor popularnego Dibulca.

Przegotowując się do egzaminu, maturzyści mogą też iść tropem aktualnej sytuacji społeczno-politycznej, ale i ta droga może być zwodnicza. - Jako egzaminator z wieloletnim doświadczeniem mogę powiedzieć, że pytania przygotowywane są z 2-letnim wyprzedzeniem - przyznała nam Aneta Boguska, wicedyrektorka i polonistka w VI Liceum Ogólnokształcącym w Koszalinie. - Trudno więc oczekiwać, że będą odnosiły się do aktualnej sytuacji na świecie. Dlatego najczęściej pojawiają się utwory klasyczne, poruszające tematy uniwersalne. Może być więc i "Lalka", i "Dziady". A w przypadku poezji: tematyka wojenna - dodaje. Uczniowie w VI LO mają teraz powtórki. Przypominają sobie hasłowo wymagany materiał, organizują quizy. - Taka luźniejsza forma tuż przed egzaminem może być odświeżająca dla uczniów - mówi nam Aneta Boguska.

Jeśli chodzi o Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie, to uczniowie popularnego Ekonoma przewidują, że pojawi się analiza tekstów naszego narodowego wieszcza, czyli Adama Mickiewicza. Stawiają na "Pana Tadeusza" albo "Dziady". Przygotowując się do matury, uczniowie ostatniej klasy oglądają webinary egzaminatorów, którzy w internecie oferują powtórki, oglądają filmiki nauczycieli na YouTube np. o lekturach. Jednocześnie przyznają, że akurat w przypadku matury z języka polskiego może się zdarzyć wszystko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera