Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Giełdy już dyskontują rychły koniec problemu koronawirusa. Inwestorzy liczą, że szczepionka będzie szybko i całkowicie rozmrozi gospodarkę

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Na rynkach światowych euforia w związku ze szczepionką na koronawirusa, a w Europie dodatkowo z emisją wspólnych obligacji krajów UE na walkę z pandemią, co może pomóc też złotemu, który do tej pory praktycznie nie skorzystał na rynkowej euforii, a pośrednio ulżyć frankowiczom.
Na rynkach światowych euforia w związku ze szczepionką na koronawirusa, a w Europie dodatkowo z emisją wspólnych obligacji krajów UE na walkę z pandemią, co może pomóc też złotemu, który do tej pory praktycznie nie skorzystał na rynkowej euforii, a pośrednio ulżyć frankowiczom. Polska Press
Tydzień pełen optymizmu. W Polsce kto mógł poszedł do fryzjera lub do knajpki, a na światowych rynkach euforia. Głównie z powodu wiary, że szczepionka na koronawirusa jest już właściwie wynaleziona i tylko kwestią czasu jest, by świat znó stanął na nogach. Ale to nie jedyny powód do optymizmu - przynajmniej zdaniem inwestorów finansowych.

- Poniedziałek był na rynkach dniem prawdziwej euforii. Powody były trzy: nocne wystąpienie szefa Fed, kolejne nadzieje związane ze szczepionką oraz deklaracja dotycząca wspólnego europejskiego funduszu do walki z kryzysem. Ta ostatnia może pomóc złotemu - podkreśla dr Przemysław Kwiecień CFA Główny Ekonomista XTB. I wyjaśniadlaczego:

- Wystąpienie szefa Fed; osobiście uważam, że to dominujący motyw na rynkach. Wszelkie inne informacje – terapie, szczepionki, to bardziej (na tym etapie) preteksty.

Sytuacja, w której szef największego banku centralnego mówi wprost „tak, drukujemy pieniądze i nie ma limitu dla naszych działań” nie pozostawia rynkom w zasadzie wyboru – przynajmniej do momentu, kiedy okaże się, że to nie wystarcza do powrotu gospodarki na ścieżkę solidnego wzrostu gospodarczego.

Dlatego wczoraj dobre nastroje mieliśmy już od rana.

Moderna - nadzieja całej ludzkości

- W trakcie dnia spółka Moderna poinformowała o dobrych wynika pierwszych testów szczepionki przeciwko koronawirusowi. Powstanie takiej szczepionki wydaje się jedynie kwestią czasu, gdyż na prace nad nią rzucone zostały ogromne nakłady na całym świecie. Jednak jest to proces dość długotrwały. Wczorajsze wyniki to bardzo wstępna faza, przeprowadzona zaledwie na 8 osobach. Nawet gdyby szczepionka okazała się skuteczna, powstanie najszybciej do końca roku, kolejną kwestią jest wyprodukowanie jej w odpowiednio dużej ilości. Dlatego moim zdaniem informacje te są raczej pożywką dla rynku, na którym panuje przekonanie, że hossa kreowana jest przez Fed - uważa ekonomista.
- Choć testy znajdują się dopiero we wstępnej fazie, a każdy wie, że na końcowy produkt przyszłoby nam zapewne czekać wiele miesięcy, to mimo wszystko badania nad szczepionkami rozpalają w ostatnim czasie potężne emocje. Wystarczy zauważyć, że kursy spółek biotechnologicznych zaangażowanych w tego typu prace często rosły w dwucyfrowym tempie podczas jednej sesji. A niejednokrotnie, te względnie mało znane spółki “ciągnęły w górę” całe rynki akcyjne - dodaje Łukasz Pachucki z Działu Analiz XTB.

By przeczytać - Kliknij!:

By przeczytać - Kliknij!:

Bardziej konkretną kwestią jest propozycja funduszu kryzysowego, który ma pozyskać 500 mld euro przeznaczone dla regionów i branż najbardziej dotkniętych kryzysem. Dotychczas europejskie rządy nie mogły porozumieć się w kwestii programu na poziomie europejskim, konserwatywne kraje odrzucały ideę wspólnych obligacji.

Jest nadzieja dla złotego

- Rozwiązanie przedstawione przez Merkel i Macrona jest krokiem w kierunku wspólnego długu, ale z kilkoma zastrzeżeniami. Dług byłby emitowany przez Komisję Europejską i spłacany ze składek krajów członkowskich UE. To KE decydowałaby o podziale środków, wymagając być może planów fiskalnych. Program na poziomie unijnym stawia też pod sporym znakiem zapytania możliwość kupowania takiego długu przez EBC – czyli bezpośredniego finansowania monetarnego, które obecnie stosowane jest w USA, Wielkiej Brytanii i w pewnym stopniu także w Polsce - wyjaśnia dr Przemysław Kwiecień.

Na projekt muszą zgodzić się wszystkie kraje, niewykluczone więc, że pojawią się dodatkowe warunki. Tym niemniej jest to pozytywna wiadomość dla europejskich rynków i może pomóc też złotemu, który do tej pory praktycznie nie skorzystał na rynkowej euforii.

Złoty zyskuje na mocnym otwarciu europejskich rynków. O 9:35 euro kosztuje 4,5595 złotego, dolar 4,1698 złotego, frank 4,2881 złotego, zaś funt 5,1040 złotego.

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

ZABEZPIECZ SIEBIE I SWOICH PRACOWNIKÓW - MASKI Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera