Gigant wjechał do Koszalina. Jego transport kosztował tyle,...

  Gigant wjechał do Koszalina. Jego transport kosztował tyle, co dobry mercedes

  Jakub Roszkowski

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Autoklaw dla firmy Q4Glass już rozpakowany. Przed nim stoi prezes firmy Janusz Jankowiak (180 cm wzrostu)
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Zapłata za transport tego urządzenia wyniesie 37 tysięcy euro. To, w przybliżeniu, około 160 tysięcy złotych. Firma Q4Glass z Koszalina zamówiła jeden z największych w kraju autoklawów.
  Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym w ogóle jest autoklaw. To hermetycznie zamknięty zbiornik, w którym przeprowadzane są różne procesy chemiczne. Może być mały, podręczny, do m.in. sterylizowania przyrządów medycznych. Ale może też być wielki, przeznaczony dla przemysłu.

  Zobacz galerię

  - Można powiedzieć, że ten nasz autoklaw jest ogromnym piecem wysokociśnieniowym, dzięki któremu będziemy mogli laminować wielkogabarytowe szkło. Wymiary tego potwora to 12 metrów na prawie 6 metrów - podaje Paweł Stemporowski, współwłaściciel spółki Q4Glass.

  Firma zajmuje się produkcją i obróbką szkła dla budownictwa. Powstała w 2010 roku w Koszalinie. Jej założycielami są twórcy innej koszalińskiej firmy - Nordglass - która jest europejskim potentatem w produkcji szyb do samochodów.

  Wróćmy jednak do Q4Glass i ich wyjątkowego nabytku. Transport, ważącego ponad 45 ton autoklawu, mógł się odbywać tylko nocami. Jechał, blisko dwa tygodnie, aż z Włoch, bo właśnie tam znajduje się producent.

  Przez Koszalin urządzenie było transportowane dziś z samego rana. Ciężarówka ze specjalnie przygotowaną naczepą wjechał do miasta tuż po godz. 5 rano drogą nr 6 od strony Gdańska. Godzinę później było już po akcji. Autoklaw został zameldowany na terenie Q4Glass.

  Urządzenie będzie kosztowało łącznie około 2 miliony złotych. Potrzeba jednak trochę czasu, by zaczęło działać. Ale już wiadomo, że zostanie wykorzystane do zakontraktowanych na 2019 rok nowoczesnych inwestycji architektoniczno - budowlanych w całej Europie: budowy Elephant Park w Londynie, wieżowca T-Rex we Frankfurcie, Generation Park w Warszawie oraz Skylinera, również w Warszawie.

  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego  Zobacz także: Koszalin: Mikołajki w Hali Widowiskowo Sportowej

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Koszalina

  Wideo z Koszalina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłosuj na najlepszego sportowca!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłosuj na najlepszego sportowca!

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów