Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum . Najwięcej chętnych na naukę w „ekonomiku”

Rajmund Wełnic
Gdzie te czasy, gdy w dniu ogłoszenia listy przyjętych pod szkołami kłębiły się tłumy zdenerwowanych kandydatów i rodziców - zdjęcie z 2005 roku spod szczecineckiego ogólniaka.
Gdzie te czasy, gdy w dniu ogłoszenia listy przyjętych pod szkołami kłębiły się tłumy zdenerwowanych kandydatów i rodziców - zdjęcie z 2005 roku spod szczecineckiego ogólniaka. Rajmund Wełnic
Szczecinecki „ekonomik” okazał się królem tegorocznego naboru do klas pierwszych. Teoretycznie mógłby utworzyć nawet 9 klas!

To spory sukces zważywszy, że z roku na rok w powiecie szczecineckim – i nie tylko - spada liczba absolwentów gimnazjów. – We wrześniu zeszłego roku w powiecie było 648 uczniów klas trzecich gimnazjów – mówi Zofia Kosicka, dyrektorka wydziału edukacji w starostwie w Szczecinku.

Nabór do szkół średnich ratuje młodzież z ościennych gmin, to dzięki nim w tym roku papiery do szkół średnich papiery złożyło 825 kandydatów. Ale uwaga, tylko teoretycznie, bo to liczba tzw. zakwalifikowanych. A wiadomo, że można ubiegać się o przyjęcie do kilku szkół jednocześnie zaznaczając tzw. szkołę pierwszego wyboru, do której kandydat chce się dostać najbardziej. Inna rzecz, że niektórzy w kilku podaniach zaznaczają, że dana szkoła jest „pierwszego wyboru”. Nie grożą za to żadne konsekwencje, więc uczniowie to robią asekurując się na wszelki wypadek. Ważniejsza jest więc liczba oryginałów dokumentów złożonych już w szkołach. – A tych w dniu ogłaszania list (poniedziałek, 4 lipca) było 683 – mówi Zofia Kosicka.
Uczniowie jeszcze do 12 lipca mają czas na przenoszenie dokumentów, wtedy ostatecznie poznamy, kto gdzie się dostał i jaka szkoła cieszyła się największym wzięciem.

Choć to widomo już teraz. Do Zespołu Szkół nr 1 w Szczecinku, czyli „ekonomik” (ogólniak, technikum) zakwalifikowało się 289 osób (226 złożyło oryginały dokumentów). – Zakładając, że każdy oddział liczy średnio 26 osób łatwo policzyć, ile można ich utworzyć – wyjaśnia szefowa powiatowej oświaty. Zapewne jednak część klas będzie mniej liczna, plan zakładał utworzenie w sumie 33 oddziałów we wszystkich szkołach podległych starostwu.
Nieźle wypadł drugi - a pierwszy do nowej wspólnej siedziby przy ulicy Koszalińskiej - nabór do Zespołu Szkół Technicznych, czyli połączonego „mechanika” i „budowlanki”. Tu zakwalifikowało się 138 osób, a 111 złożyło oryginały. Na pewno też powstanie pełna klasa technologa drewna (w ten projekt mocno zaangażowały się władze powiatu i miasta z myślą o powstającym wydziale Politechniki Koszalińskiej o tym kierunku) – zakwalifikowało się do niej 40 osób, a 26 złożyło oryginały. Przypomnijmy, że przed rokiem naukę na tym kierunku rozpoczęło ledwie 6 uczniów w klasie łączonej z inną specjalnością.

Nie mogą też narzekać w Zespole Szkół nr 2, czyli popularnej zawodówce z ulicy 1 Maja. Zakwalifikowało się do niej 122 osób, a 111 już złożyło oryginały dokumentów.

Szczecineckie I Liceum Ogólnokształcące utworzy zapewne cztery oddziały – zakwalifikowały się do niego co prawda 163 osoby (zapewne spora grupa składała także podania do ogólniaka w „ekonomiku”, tak samo zresztą robili uczniowie z ZS nr 1 składając równocześnie podania do I LO), ale oryginały dokumentów na razie doniosło 99.

Stabilnie – głównie za sprawą klas strażackich – wygląda za to nabór do Zespołu Szkół nr 6. Do dawnego „rolniczaka” zakwalifikowało się 113 uczniów, z tego oryginały doniosło 98.
I wreszcie jedyna szkoła powiatowa poza Szczecinkiem, czyli Zespół Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze. Tu zakwalifikowało się 55 osób, a oryginały dokumentów doniosło na razie 38.
Pamiętajmy też, że swoje publiczne licea mają gminy Borne Sulinowo i Barwice, są także szkoły niepubliczne w Szczecinku, czyli „katolik” i społeczna.

ZOBACZ TEŻ FILM z otwarcia przystani w Szczecinku

Atrakcje na pikniku zawodowców

Gimnazjaliści ze Szczecinka na pikniku zawodowców

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!