Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Glinka kosmetyczna - hit naturalnej pielęgnacji. Którą wybrać?

Porady
iStock
Coraz więcej kobiet sięga po glinki kosmetyczne. Nic dziwnego, ponieważ są naturalne, silnie pielęgnujące, a do tego… tanie. Chcesz na własnej skórze poznać pielęgnującą moc minerałów? Podpowiadamy, jakie glinki warto wybrać na początek.

Wielbicielek naturalnej pielęgnacji nie trzeba przekonywać do glinek kosmetycznych. Równie chętnie sięgają po nie salony spa. Na czym polega ich fenomen? Glinki rewelacyjnie chłoną zanieczyszczenia, w tym ludzkie sebum oraz zrogowaciały naskórek. Są także źródłem cennych pierwiastków, m.in. miedzi, żelaza, selenu czy magnezu. Osuszone i sproszkowane skały osadowe, znane właśnie pod nazwą glinek kosmetycznych, zyskały sławę składnika silnie oczyszczających maseczek. To jednak nie jedyne ich kosmetyczne zastosowanie. Do tego w naturze występuje co najmniej kilkanaście rodzajów glinek, dzięki czemu niemal każda kobieta, niezależnie od typu cery, może skorzystać z ich właściwości.

Do czego można wykorzystać glinkę kosmetyczną?

Glinka kosmetyczna zwykle ma postać proszku. Bardzo chętnie sięgają po niego koncerny kosmetyczne, wzbogacając nim np. receptury szamponów. Także w warunkach domowych glinka będzie cennym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji. Sprawdza się i w pielęgnacji twarzy, i ciała, i włosów. Zmieszana z wodą lub hydrolatem wchodzi w skład najprostszej oczyszczającej maseczki do twarzy. Ten przepis wykorzystasz także do przygotowania domowego peelingu skóry głowy oraz punktowego preparatu na niedoskonałości. Szampony z dodatkiem glinki świetnie sprawdzają się do oczyszczania przetłuszczających się włosów. Skończył ci się suchy szampon? Nałóż na włosy odrobinę suchej glinki, a po kilku minutach dokładnie wyczesz pozostałości proszku. Marzysz o jędrnej skórze całego ciała? Urządź więc domową kąpiel błotną, dorzucając do wanny odrobinę marokańskiej glinki ghassoul.

Nie wiesz, jak zacząć przygodę z glinkami kosmetycznymi? Najlepiej od dobrania glinki do potrzeb skóry.

Najpopularniejsze rodzaje glinek

Zielona glinka

Zielona glinka słynie z intensywnych właściwości oczyszczających, dlatego świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Wykazuje działanie ściągające, dlatego pokochają ją także osoby borykające się z zanieczyszczonymi oraz rozszerzonymi porami. Zielona glinka dodatkowo działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, dzięki czemu łagodzi niedoskonałości oraz stany zapalne. Nie jest jednak odpowiednia dla osób, których skóra jest płytko unaczyniona, wrażliwa lub sucha.

Glinka ghassoul

Pochodząca z Maroko glinka ghassoul wykazuje bardzo dobre działanie oczyszczające i antybakteryjne. Pozostawia po sobie przyjemne uczucie miękkości, które docenią osoby, dla których zielona lub błękitna glinka są nieco zbyt intensywne. Marokańska glinka ghassoul jest rekomendowana do ujędrniających zabiegów na całe ciało. Usuwa obumarły naskórek, co sprawia, że skóra nie tylko zachwyca gładkością, ale również naturalną promiennością. Glinka marokańska świetnie sprawdza się w ramach kosmetycznych przygotowań do wakacyjnego sezonu.

Biała glinka (kaolin)

Biała glinka znana jest pod kilkoma nazwa: kaolin, chińska, porcelanowa. To ostatnie najlepiej oddaje jej charakter. To jedna z najdelikatniejszych glinek. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej oraz naczynkowej. Kaolin, oprócz działania oczyszczającego, słynie z właściwości matujących, dzięki czemu znalazł szerokie zastosowanie w produkcji mineralnych kosmetyków do makijażu. Glinka chińska dodatkowo łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry, delikatnie ujednolica jej koloryt oraz lekko ściąga, zmniejszając widoczność rozszerzonych porów. Sprawdza się także w walce z cellulitem.

Różowa glinka

Różowa glinka jest połączeniem glinki białej z czerwoną. Wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące, dzięki czemu najlepiej sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Obkurcza naczynka krwionośne, dzięki czemu przeciwdziała ich rozszerzaniu i pękaniu. Dodatkowo oczyszcza skórę z obumarłych komórek oraz nadmiaru sebum, łagodzi stany zapalne oraz odświeża koloryt skóry. Ma delikatnie działanie ściągające.

Jak widać, nie bez powodu glinki należą do najcenniejszych składników pielęgnujących. Warto więc na własnej skórze przekonać się, że drzemie w nich wyjątkowa kosmetyczna moc!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Glinka kosmetyczna - hit naturalnej pielęgnacji. Którą wybrać? - Gazeta Współczesna