Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głos kontra dopalacze - akcja koszalińskiej policji [wideo]

Marzena Sutryk
W naszą akcję wymierzoną w dopalacze wpisuje się m.in. akcja koszalińskiej policji „Młody kierowca też myśli”.
W naszą akcję wymierzoną w dopalacze wpisuje się m.in. akcja koszalińskiej policji „Młody kierowca też myśli”. Archiwum
W naszą akcję wymierzoną w dopalacze wpisuje się m.in. akcja koszalińskiej policji. W piątek było spotkanie z młodzieżą z Computer College, będą też kolejne.

To było kolejne spotkanie z cyklu „Młody kierowca też myśli”. Inicjatorem projektu i organizatorem zajęć z młodzieżą jest Komenda Miejska Policji w Koszalinie. Ta akcja doskonale wpisuje się w przedsięwzięcie „Głosu”. Przypomnijmy, wkrótce do naszych Czytelników trafi oryginalny komiks, z którego dowiecie się, że „dopalacze to straszny syf i trucizna”. Brzmi mocno? Ale taka jest prawda o dopalaczach. - Podczas jednego z moich spotkań z młodymi ludźmi rozmawiałem z chłopakiem, który miał za sobą różne doświadczenia, z alkoholem i z narkotykami - opowiadał wczoraj na spotkaniu nadkom. Robert Faryniarz z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KMP w Koszalinie. - I on powiedział bez owijania w bawełnę: sięgnąłem po dopalacze raz i więcej tego g... nie wezmę.

O tym, jak niebezpieczne są dopalacze, świadczą konkretne przykłady: - Ratowaliśmy któregoś razu, przez godzinę, 17-letnią dziewczynę na przystanku - opowiadał Robert Faryniarz. - Traciła przytomność i wracała do świata żywych, na zmianę. Udało się ją w końcu uratować. Ale do dziś ma problemy neurologiczne - problemy z chodzeniem, z zachowaniem równowagi. Doszło do uszkodzenia mózgu. Ona akurat zażyła środek do palenia, wzięła dosłownie tylko trzy hausty. To wystarczyło. Te środki mają silnie toksyczne działanie. Do tego nigdy nie wiemy, jak zareaguje nasz organizm.

Młodzi rozmówcy byli zgodni, że najlepszą metodą na walkę z dopalaczami, a raczej z pokusą ich zażycia, są spotkania z młodymi, którzy mają doświadczenia z tego rodzaju substancjami i mogą na podstawie własnego przykładu mówić o ich szkodliwości. - To robi wrażenie, to do nas trafia - mówili uczestnicy spotkania.

Nasza gazeta rozpoczęła cykl publikacji, wkrótce wyda komiks o prowokacyjnym tytule„Mocarz”. Mamy nadzieję, że wielu rodzicom uświadomi to problem, może kogoś zmusi do refleksji, może uda nam się komuś pomóc, powstrzymać przed sięgnięciem po dopalacz.

A już w poniedziałek na łamach „Głosu” rozmowa ze znanym terapeutą z Koszalina, psychologiem klinicznym Włodzimierzem Wawrzynowskim - on naprawdę bardzo dużo widział i ma ogromne doświadczenie w pracy z młodymi - gniewnymi. Zachęcamy do lektury! Ku przestrodze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!