Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głosowanie na Budżet Obywatelski w Koszalinie i do rad osiedla już wkrótce

Katarzyna Chybowska
Katarzyna Chybowska
Prezydent Piotr Jedliński, na piątkowej konferencji poinformował o dwóch harmonogramach głosowania: tych na projekty Budżetu Obywatelskiego w Koszalinie oraz tych do Rad Osiedli.
Prezydent Piotr Jedliński, na piątkowej konferencji poinformował o dwóch harmonogramach głosowania: tych na projekty Budżetu Obywatelskiego w Koszalinie oraz tych do Rad Osiedli. archiwum
Prezydent Piotr Jedliński, na piątkowej konferencji poinformował o dwóch harmonogramach głosowania: tych na projekty Budżetu Obywatelskiego w Koszalinie oraz tych do Rad Osiedli.

Ósma koszalińska edycja Budżetu Obywatelskiego odbywa się w cieniu pandemii. Mimo to do ratusza wpłynęła podobna liczba zgłoszeń, zarówno projektów ogólnomiejskich, jak i osiedlowych.

– Zdecydowaliśmy, mimo szukania oszczędności, że tegoroczny Budżet Obywatelski się odbędzie. Miała na to wpływ na pewno inicjatywa mieszkańców, którzy mimo pandemii i mimo braku możliwości spotykania się, złożyli w tym roku podobną ilość wniosków co w latach ubiegłych – komentował w czasie konferencji Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. – W pierwszym etapie wpłynęło do nas łącznie 78 wniosków w tym 34 ogólnomiejskie oraz 44 osiedlowe. Jesteśmy już po ich ocenie. Jeśli chodzi o projekty osiedlowe, to 6 z nich nie spełniło kryteriów możliwości finansowania przez samorząd, ogólnomiejskich niespełniających kryteriów było 13.

W przypadku trzech odrzuconych projektów: "Zacieniona Wodna Dolina" "Pomost kąpielowy na Wodnej Dolinie” oraz „Park Rekreacyjny Morska Przystań” ich autorzy odwoływali się od decyzji. Wiceprezydent Andrzej Kierzek, będący jednocześnie przewodniczącym Komisji Odwoławczej, po dyskusji podtrzymał decyzje o negatywnej ocenie w przypadku wszystkich projektów.
Radni zdecydowali, że ze względu na pandemie nie odbędą się tradycyjne konsultacje projektów osiedlowy. Zamiast tego, na osiedlach, w których zgłoszone projekty przekraczają dostępną do wydania kwotę (przypomnijmy poszczególne osiedla mogą wydać 114 tys. zł) odbędzie się głosowanie.

– Taka sytuacja ma miejsce dokładnie na 9 osiedlach – informował prezydent. – I tam mieszkańcy, ale tylko danego osiedla, będą wyłaniać projekty do realizacji w drodze głosowania internetowego.

W tym roku głosowanie, zarówno na projekty małe w przypadku wspomnianych 9 osiedli, jak i na projekty duże odbędzie się drogą internetową od 21 września do 12 października.

– Zachęcam do zapoznania się z projektami, które od piątku można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego – zaznacza Piotr Jedliński.

Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Koszalina, bez względu na wiek. Swój głos można oddać na maksymalnie 3 projekty ogólnomiejskie oraz w przypadku 9 osiedli, na których odbędą się dodatkowe głosowania na jeden projekt, ale tylko dotyczący osiedla, na którym się mieszka. Swój głos należy potwierdzić numerem PESEL oraz kodem, który otrzymamy na numer telefonu. Z jednego numeru można głosować tylko trzy razy.

Urząd przygotował też harmonogram wyborów do Rad Osiedli. Tu niestety ze względu na obostrzenia, głosowanie internetowe nie może się odbyć. Od 7 do 18 września, można zgłaszać kandydatów do Rad Osiedli. Do 25 września będzie można się zgłaszać do komisji wyborczych. Samo głosowanie ma się odbyć 18 października w godz. 8-18.

– W każdym osiedlu będzie jeden lokal wyborczy tak jak w każdych wyborach. W większości, o czym będziemy informować wkrótce, te lokale będą się znajdować w dotychczasowych miejscach, ale będzie też kilka zmian – mówił Tomasz Czuczak, sekretarz miasta.

Przypomniał on też, że kandydaci muszą mieć poparcie 15 osób, mieszkających na danym osiedlu i, że nie mogą się oni zgłosić sami, a musi to zrobić jeden z popierających ich mieszkańców. W wyborach będzie wyłonionych po 15 członków do 17 Rad Osiedli w Koszalinie.

– Zakładamy, jeśli nie będziemy w czerwonej strefie, to wybory się odbędą – komentował sekretarz miasta.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera