Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Grzmiąca

Redakcja
Położenie. Gmina Grzmiąca położona jest w środkowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Na powierzchni 204 km2 znajduje się 16 sołectw, które zamieszkuje ponad 5300 osób.

Powierzchnia gminy stanowi 11,6% powierzchni powiatu szczecineckiego, plasując naszą gminę jako najmniejszą w powiecie (nie licząc miasta Szczecinek). Siedzibą gminy jest miejscowość Grzmiąca.

Krajobraz
Grzmiąca jest gminą typowo rolniczą. Ponad 55% powierzchni zajmują użytki rolne, blisko 40% lasy i grunty leśne, a pozostałe kilka procent to wody, tereny zabudowane, obszary komunikacyjne i nieużytki.

Charakterystyczną cechą krajobrazu gminy - bądź co bądź leżącej na pojezierzu - jest nieomal całkowity brak jezior. Dwa większe jeziora - Baczyno i Baczynko to zbiorniki zaporowe utworzone w ramach dużego kompleksu hydrotechnicznego zbudowanego w celach melioracyjnych na rzece Łozica na przełomie XIX i XX wieku.

Przez naszą gminę przepływa 6 rzek, z których najważniejszą jest Parsęta zaliczana do najczystszych rzek w Polsce. W obrębie gminy znajduje się jej górny odcinek o długości ponad 20 km. Upodobali ją sobie głównie wędkarze i amatorzy spływów kajakowych, którzy chętnie korzystają z wybudowanej w 2008 r. stanicy kajakowej w Krosinie.

Na terenie Gminy Grzmiąca występuje kilkanaście drzew - pomników przyrody. Najważniejszym jest dąb szypułkowy w Kamionce w sołectwie Sucha o obwodzie 730 cm
i wysokości 15 m (jest drugim pod względem grubości drzewem w powiecie szczecineckim). Innym ciekawym drzewem jest dąb, który rośnie w Godzisławiu. Wiek drzewa - ok. 250 lat, obwód - 445 cm, wysokość 21 m

Zabytki
W gminie znajduje się kilka obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Są to głównie dawne parki (Grzmiąca, Lubogoszcz, Sucha, Nosibądy) ze znajdującymi się w nich licznymi okazałej wielkości drzewami i ruinami niegdysiejszych dworów i pałaców oraz kościoły: późnogotycki kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski w Grzmiącej wybudowany w 1600 roku i dwukrotnie przebudowany w 1768 roku oraz w drugiej połowie XIX wieku, kościół pod wezwaniem świętego Stanisława biskupa w Nosibądach - zbudowany w stylu gotyckim w pierwszej połowie XVI wieku i przebudowany w 1775 roku oraz XIX wieku, kościół parafialny w Krosinie pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła. Świątynię tę postawiono w 1734 roku i przebudowano w 1960 roku.

Ponadto na terenie gminy znajduje się wiele innych ciekawych - ze względu na architekturę, funkcje czy okres, w którym powstały - obiektów np. neogotycki kościół filialny w Lubogoszczy pod wezwaniem Marii Magdaleny zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, neogotycki kościół parafialny Św. Józefa Oblubieńca NMP w Mieszałkach z lat 1884-1885, neoromański kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przeradzi z 1850 r., neogotycki kościół w Czechach z 2 poł. XIX w. W dawnym młynie wodnym w Storkowie nad Parsętą zbudowanym w 1909 roku z zachowanymi maszynami i urządzeniami spiętrzającymi wodę jest obecnie ośrodek badawczy poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz prywatna elektrownia wodna. Innymi interesującymi obiektami są zespoły folwarczne w Grzmiącej (np. przebudowany dwór zajmowany dziś przez Urząd Gminy) i Lubogoszczy z wykorzystywanymi do dnia dzisiejszego budynkami inwentarsko-gospodarczymi.

Swego rodzaju ciekawostką jest występowanie na terenie gminy zabytków archeologicznych wpisanych do rejestru. Są to różnego rodzaju grodziska nizinne z okresu wczesnego średniowiecza, m.in. w Grzmiącej i w Nosibądach; osady wielokulturowe z późnego średniowiecza i inne stanowiska archeologiczne, głównie cmentarzyska kurhanowe.

Inwestycje - zrealizowane, bieżące i plany

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców w ciągu kilku ostatnich lat w gminie przeprowadzono szereg inwestycji. Najważniejszą była budowa pełnowymiarowej hali widowiskowo-sportowej, którą do użytku oddaliśmy w roku ubiegłym. Korzystają z niej w ramach zajęć wychowania fizycznego głównie uczniowie pobliskiego Gimnazjum i Zespołu Szkół, zawodnicy dwóch naszych klubów piłkarskich "Zawiszy" Grzmiąca i "Drzewiarza" Krosino, a w godzinach popołudniowych wszyscy chętni pragnący czynnie uprawiać sport. Dodatkowo zagospodarowano dużą część terenu przy hali na parking. Kolejną ważną inwestycją - również zakończoną w 2009 r. - było przebudowanie centrum Grzmiącej, na którą środki zostały pozyskane z działania "Odnowa i rozwój wsi" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Dzięki współpracy ze Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty wyremontowana została i wyposażona świetlica w Nosibądach oraz zbudowano stanicę kajakową z elementami małej architektury w Krosinie, przy istniejącym szlaku kajakowym na rzekach Parsęta i Radew. Oba projekty zostały dofinansowane z funduszu INTERREG III A.

W celu poprawy bezpieczeństwa w gminie zaadaptowano dawne warsztaty pegeerowskie na remizę strażacką i kupiono pompę strażacką doczepianą do samochodu ratowniczego - środki na ten cel zostały pozyskane m.in. z funduszu prewencyjnego PZU S.A. W 2008 roku na mocy porozumienia z Wojewódzką Komendą Policji w Szczecinie dofinansowano zakup nowego radiowozu dla policjantów z posterunku w Grzmiącej.

Obecnie Gmina Grzmiąca, jak i pozostałe gminy zrzeszone w Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, jest w trakcie realizacji olbrzymiego projektu finansowanego z Funduszu Spójności, mającego na celu uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej. Nakłady finansowe w tym przedsięwzięciu tylko dla naszej gminy wyniosą ok. 40 mln zł. Przy okazji tej inwestycji systematycznie dokonujemy remontu chodników.

Ponadto jesteśmy właśnie po rozstrzygnięciu przetargu na wyłonienie wykonawcy robót termomodernizacyjnych budynku Zespołu Szkół i Gimnazjum w Grzmiącej. Przedsięwzięcie to jest częścią dużego projektu realizowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, mającego na celu termomodernizację budynków użyteczności publicznej na terenie powiatów: białogardzkiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, szczecineckiego i świdwińskiego. Oprócz tego planujemy w tym roku zakończenie budowy świetlicy wiejskiej w Suchej.

W kolejnym okresie chcemy nadal realizować inwestycje, które będą podnosiły szeroko rozumianą jakość życia mieszkańców. W tym celu zakupiono już lokal na świetlicę wiejską w Mieszałkach i trwają przygotowania do jego adaptacji. Rozpoczęto także przygotowania do budowy świetlicy wiejskiej w Lubogoszczy, której budowa ma ruszyć w przyszłym roku. Złożony został również wniosek do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo Drawy", którego gmina jest członkiem, na budowę placów zabaw w miejscowościach: Grzmiąca, Krosino, Przeradz i Storkowo.

Oprócz tego - wraz ze ZMiGDP - chcemy realizować projekt pn. "Poprawa stanu infrastruktury kultury na terenie Dorzecza Parsęty", w ramach którego moglibyśmy wyremontować i wyposażyć świetlicę wiejską w miejscowości Czechy. Chcielibyśmy też w niedługim czasie przystąpić do ogólnopolskiego programu "Moje boisko-Orlik 2012". Realizacja tego zadania pozwoli na stworzenie wraz z niedawno wybudowaną halą pięknego kompleksu sportowego, który umożliwi bez względu na porę roku czynne uprawianie sportu. Ponadto jednym z celów priorytetowych na najbliższe lata są działania w kierunku poprawy jakości dróg i chodników na terenie gminy.

Obecnie są przygotowywane wszelkiego rodzaju dokumentacje potrzebne do realizacji tego typu zadań, a na bieżąco są wykonywane różne drobne prace naprawcze nawierzchni ciągów pieszych i jezdnych przy współudziale Powiatowego czy Wojewódzkiego Zarządu Dróg.

Podsumowanie

Tych kilka opisanych powyżej działań jednoznacznie wskazuje na ciągły rozwój gminy. Pomimo skromnego budżetu samorząd wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności i w miarę możliwości stara się zaspokajać jej potrzeby. Rozwój ten możliwy jest nie tylko za sprawą posiadania własnych środków finansowych, ale również dzięki aktywności w pozyskiwaniu funduszy z zewnątrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!