Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Rąbino - działania w sferze społecznej

Redakcja
Gmina Rąbino jako jedna z 13 gmin województwa zachodniopomorskiego uczestniczy w Poakcesyjnym Programie Wsparcia Obszarów Wiejskich, który wspiera gminy w prowadzeniu polityki społecznej opartej o długotrwałe plany i zamierzenia. Program ten ma na celu poprawę spójności społecznej i minimalizację zjawiska wykluczenia społecznego w gminach, głównie na obszarach wiejskich.

Program jest finansowany z pożyczki Banku Światowego, środków rządu RP, realizowany we współpracy z Regionalnymi Ośrodkami Polityki Społecznej pod nadzorem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Na realizację Programu w latach 2008-2010 gminie została przyznana dotacja z budżetu państwa w łącznej kwocie, nie przekraczającej równowartości, 52.300 euro.
Środki finansowe z Programu umożliwiły gminie realizację niektórych usług społecznych przyjętych do realizacji w Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2007-2015. Głównymi odbiorcami usług są osoby starsze, dzieci i młodzież oraz rodziny.

Usługodawcy świadczący usługi wyłaniani są w drodze otwartych konkursów ogłaszanych przez gminę. Oceną zgłaszanych projektów zajmuje się powołana przez Wójta Gminy komisja konkursowa. Do chwili obecnej gmina zawarła 12 umów/porozumień na realizację usług, w efekcie których uruchomiono świetlice środowiskowe w miejscowościach: Batyń, Biała Góra, Nielep, zorganizowano wiele imprez integracyjnych, sportowych, spotkań, uroczystości okolicznościowych, wyjazdów, szkoleń, letni wypoczynek dzieci i młodzieży, itp. Na realizacje usług w ramach Programu gmina wydatkowała już kwotę 170.011,54 złotych. Pozostałe do wykorzystania środki finansowe tj. ponad 33 tys. zł zostaną przeznaczone na realizację usług 2010 roku.

Gmina podejmuje wiele innych przedsięwzięć mających na celu realizację działań przyjętych w Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych.

W 2008r. z inicjatywy Wójta Gminy przystąpiono do realizacji projektu pt. "Wioska internetowa-kształcenie na odległość na terenach wiejskich". Jest to projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Założeniem projektu było utworzenie Centrów Kształcenia wyposażonych w nowoczesny sprzęt komputerowy z oprogramowaniem (10 stanowisk) oraz dostępem do Internetu.

Ogólnopolska sieć Centrów Kształcenia daje możliwość bezpłatnego korzystania z komputerów i Internetu każdemu mieszkańcowi terenów wiejskich, niezależnie od wieku, płci, wykształcenia i sytuacji zawodowej, który zainteresowany jest zdobywaniem uzupełnianiem swojej wiedzy. Centrum zlokalizowane jest budynku Pałacu w Rąbinie.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rąbinie od roku 2008 realizuje projekty systemowe pod nazwą "Integracja społeczna - powrót do czynnego życia zawodowego " mający na celu minimalizację obszaru wykluczenia społecznego na terenie gminy Rąbino.

Tegoroczne działania skierowane są do 11 osób pozostających długotrwale bez pracy. Celem głównym jest zwiększenie szans na zatrudnienie, podniesienie umiejętności zawodowych i społecznych poprzez szeroki katalog szkoleń (kursy na prawo jazdy kat. B., C, C+E, pilarza, operatora wózka widłowego, obsługa urządzeń elektrycznych o mocy 1kW, opiekunka osób starszych i niepełnosprawnych) oraz zajęć doradczych i warsztatów dla osób długotrwale bezrobotnych korzystających z pomocy społecznej.

Kolejne działania dotyczą Gminnego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Osoby doświadczające przemocy potrzebują wszechstronnej pomocy, dlatego też GOPS wraz z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Połczynie Zdroju realizował program korekcyjno- edukacyjny dla sprawców przemocy oraz osób dotkniętych tym problemem.

Tak, jak w latach ubiegłych prowadzona jest działalność świetlicy środowiskowej "Serduszko w Rąbinie", która niesie pomoc zewnętrzną dla młodszego pokolenia gminy. Do świetlicy uczęszcza około 25 dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i mniej zamożnych. Aby zwiększyć atrakcyjność zajęć świetlica zmienił swoją siedzibę. Świetlicę zlokalizowano w Pałacu w Rąbinie dzięki czemu dzieci mają też możliwość skorzystania z pracowni komputerowej (CK) oraz mają łatwiejszy dostęp do biblioteki publicznej. Oprócz tego w Pałacu działa świetlica wiejska oraz biblioteka z czytelnią z bogatą ofertą książek do wypożyczania, a także do wykorzystania na miejscu.

Samorząd wspiera również działania kół zainteresowań w szkołach i poza szkołą oraz inne formy edukacji podnoszące wiedzę i umiejętności. W Zespole Szkół w Rąbinie zajęć w ramach sześciu kół zainteresowań, powadzone są zajęcia Szkolnego Klubu Sportowego, gimnastyka korekcyjna, logopedia, zajęcia dodatkowe języka angielskiego finansowane z Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej oraz zajęcia pozaszkolne i wyrównawcze adresowane do uczniów gimnazjum, z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i opieki psychologiczno-pedagogicznej w ramach projektu "Moje gimnazjum-moja szansa". W Szkole Podstawowej w Nielepie działają trzy koła zainteresowań, działa chór, prowadzone są zajęcia dodatkowe języka angielskiego, wyrównawcze, artystyczne i plastyczne.

Gmina, od wielu lat, angażując własne środki finansowe oraz korzystając ze środków Powiatowego Urzędu Pracy w Świdwinie podejmuje działania aktywizujące osoby bezrobotne. Organizowane są roboty publiczne, prace interwencyjne, staże, szkolenia, prace społecznie użyteczne. Bezrobotni korzystają też ze szkoleń, mających na celu zdobycie dodatkowych uprawień, organizowanych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno- Gospodarczych w Świdwinie. Wiele osób bezrobotnych znajduje zatrudnienie w ramach prowadzonych przez gminę inwestycji.

Na różnego typu działania w sferze społecznej gmina angażuje corocznie własne środki finansowe, które stanowią ponad 10% budżetu gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!