Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Sławno: Po wypadku pytają o działanie urządzeń przy nowych aktywnych przejściach

Wojciech Kulig
Wojciech Kulig
Jedno z tzw. aktywnych przejść dla pieszych w Warszkowie. Wbudowane w jezdnię światła ostrzegają kierowców
Jedno z tzw. aktywnych przejść dla pieszych w Warszkowie. Wbudowane w jezdnię światła ostrzegają kierowców UG Sławno
W niedługim czasie na drodze krajowej nr 6 przebiegającej przez Warszkowo doszło do dwóch potrąceń pieszych. Jedno ze zdarzeń miało miejsce na przejściu z tzw. aktywnym oznakowaniem, które zostało zamontowane ponad dwa miesiące temu.

Do pierwszego potrącenia doszło 24 stycznia. Mieszkanka Warszkowa przechodziła po aktywnym przejściu dla pieszych i została potrącona przez nadjeżdżający samochód.

Jak wynika z informacji, które udało nam się uzyskać od rzeczniczki sławieńskiej policji, kierujący samochodem osobowym nie ustąpił pierwszeństwa schodzącej z pasów kobiecie. Po zderzeniu poszkodowana z urazem nogi trafiła do szpitala. - W tym czasie urządzenia aktywnego oznakowania oraz dedykowanego oświetlenia przejścia nie działały - czytamy w oświadczeniu, które opublikował Ryszard Stachowiak, wójt gminy Sławno. Następnego dnia doszło do kolejnego potrącenia. Tym razem na innym przejściu, koło kapliczki. Tutaj nie było zamontowanego tzw. aktywnego oznakowania. Po wypadkach pojawiły się pytania o działanie aktywnego przejścia, które zostało zainstalowane w Warszkowie w listopadzie ubiegłego roku. Dzięki dotacji uzyskanej z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek gminy Sławno udało się zamontować dwa jedyne takie przejścia w województwie zachodniopomorskim na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

Jak tłumaczy wójt, po pewnym czasie od odbioru prac miały miejsce przypadki niewłaściwej pracy urządzeń. Gmina wysyłała pismo w tej sprawie do wykonawcy urządzeń z żądaniem natychmiastowej naprawy. Ten wymienił część urządzeń. Z pisma wójta wynika, że po naprawie, w czasie pierwszego wypadku urządzenia aktywnego przejścia nie działały. Wykonawca ponownie został zobowiązany do naprawy urządzeń.

Gmina przypomina, że właściwe i skuteczne oznakowanie oraz doświetlenie tzw. „oświetleniem dedykowanym” przejść dla pieszych na DK nr 6 w Warszkowie jest obowiązkiem zarządcy drogi, czyli -Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z oddziałem w Szczecinie. Wójt w swoim oświadczeniu podkreśla, że w żadnym zakresie nie należy to do zadań gminy. Dalej włodarz pisze, że to gmina Sławno skorzystała z możliwości pozyskania pieniędzy zewnętrznych na wykonanie tzw. aktywnych przejść dla pieszych w Warszkowie. - W 2019 roku uzyskaliśmy zgodę GDDKiA na montaż aktywnego oznakowania 2 przejść. Na aktywne oznakowanie przejścia koło kapliczki gmina nie uzyskała zgody - tłumaczy.

W efekcie gmina wyłoniła doświadczonego wykonawcę tego typu oznakowania. - Zamontowane urządzenia były fabrycznie nowe. Na wykonane oznakowanie i oświetlenie wykonawca udzielił 3-letniej gwarancji - pisze Ryszard Stachowiak. W dokumencie wójt stwierdza, że należy podjąć pewne kroki. - Zarówno gmina Sławno jak i wykonawca aktywnego oznakowania stwierdzamy, iż system aktywnego oznakowania wymaga dopracowania poprzez właściwe ustawienie detektorów ruchu. Dodatkowe oznakowanie poziome musi zostać wykonane również przez GDDKiA - pisze. Na koniec oświadczenia czytamy, że brak czynnego aktywnego oznakowania jak i doświetlenia dedykowanego przejścia nie pogarsza poziomu bezpieczeństwa w porównaniu do standardowych rozwiązań GDDKiA. - Nie można uznać, iż może to być przyczyną wypadku- dodaje wójt.

Co to jest aktywne przejście?

To inteligentny system przejścia dla pieszych informujący kierowcę o osobie poruszającej się na przejściu, a także o osobie zbliżającej się do strefy przejścia. Wyglądają jak zwykłe przejścia, jednak dodatkowe systemy ostrzegania wzmacniają bezpieczeństwo pieszych. Są to zsynchronizowane ze sobą czujniki ruchu, punktowe elementy odblaskowe, lampy wczesnego ostrzegania nad znakami drogowymi oraz wbudowane w jezdnię punkty świetlne. Jak działa nowoczesna zebra? Pieszy zbliża się do oznakowanego przejścia i mija ustawione słupki biało-czerwone, w których wbudowane są czujniki ruchu. Czujniki włączają system ostrzegawczy świateł wbudowanych w jezdnię. Światła te wysyłają impulsy w kierunku nadjeżdżających pojazdów oraz uruchamiają lampę ostrzegawczą zamontowaną nad znakiem drogowym D-6 „przejście dla pieszych”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera