Gmina Świeszyno zaprasza do aktywnego wypoczynku

.

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Soczyście zielone lasy, meandrujące rzeki, rozległe pola i łąki, czyste jeziora, długie i malownicze trasy rowerowe oraz imponująca architektura zabytków i pomników przyrody. To wszystko i jeszcze więcej proponuje Gmina Świeszyno – gmina położona w sercu powiatu Koszalińskiego, w północnej części województwa zachodniopomorskiego, na południe od Koszalina. Graniczy z gminami Manowo, Biesiekierz, Bobolice, Tychowo, Białogard i Koszalin.

Teren gminy jest zróżnicowany, sąsiedztwo Koszalina powoduje, iż coraz większa część gruntów rolnych przeznaczonych zostaje pod zabudowę indywidualną, w wyniku czego ten fragment gminy jest atrakcyjny dla inwestorów i zaczyna pełnić funkcje zaplecza mieszkaniowego dla Koszalina. Natomiast środkowa część gminy charakteryzuje się dominacją rolnictwa wielkoobszarowego, zaś w części południowej coraz ważniejszą rolę pełni funkcja turystyczno-rekreacyjna, która prężnie się rozwija.

Teren gminy zajmują duże i zróżnicowane kompleksy leśne zapraszające osoby ceniące sobie ciszę i spokój. Miłośników natury i wędkarzy przyciągają również trzy piękne jeziora: Hajka, Czarne i Niedalino, ciekawy, zróżnicowany krajobraz oraz malowniczo wijąca się rzeka Radew, która jest szlakiem wędrownym ryb łososiowatych. Zaplecze przyrodnicze zachęca do wypoczynku poprzez rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Długie ścieżki rowerowe, atrakcyjne szlaki i specjalnie przygotowane miejsca odpoczynku zachęcają do aktywności całe rodziny.

Gmina Świeszyno jak widać obfituje w zasoby przyrodnicze. Obszar chronionego krajobrazu Dolina Radwi wraz z jej dopływami to również interesujący obszar pod względem krajobrazowym, geomorfologicznym i kulturowym, a także ważny naturalny korytarz ekologiczny o znaczeniu lokalnym i regionalnym. Do obszarów chronionych przyrodniczo zalicza się również specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000 „Dolina Radwi, Chocieli i Chotli”, który obejmuje szereg ważnych oraz cennych siedlisk z Dyrektywy Siedliskowej.

Teren Gminy Świeszyno nieustannie zmienia się, rozwijając tym samym infrastrukturę turystyczną. Obok istniejących szlaków rowerowych, wśród których należy wymienić:
•NIEBIESKI - Szlak Pałaców: Gąski – Wierzchowo – Parsowo – Nosowo –Wronie Gniazdo - Golica – Strzekęcino – częściowo ścieżką rowerową przy drodze wojewódzkiej nr 167 oraz ścieżkami leśnymi - Niedalino - do granicy z gminą Manowo ścieżką leśną wzdłuż rzeki Radew i Jeziora Hajka – Rosnowo – Mostowo;
•ZIELONY - Szlak Spichlerzy: Mścice – Biesiekierz – Dunowo – Jarzyce – Świeszyno – Mierzym – Manowo. W Gminie Świeszyno wiedzie drogami powiatowymi: Dunowo - Jarzyce, Jarzyce - Świeszyno, Świeszyno – Mierzym - Cewlino.
•CZARNY - Tychowski Trakt: Koszalin – Niekłonice – Giezkowo – Jarzyce – Świeszyno – Włoki - Rosnowo – Tychowo. W Gminie Świeszyno wiedzie drogami powiatowymi: Niekłonice – Giezkowo - Jarzyce, Jarzyce - Świeszyno, następnie drogą gminną Świeszyno - Włoki do lasu i dalej ścieżkami leśnymi.
•CZERWONY - Trasa Słoneczna: Manowo – Niedalino – Rosnowo – Zacisze – Manowo. W Gminie Świeszyno wiedzie drogą leśną z kierunku Manowa do drogi wojewódzkiej nr 167 (rozwidlenie na północ w kierunku Strzekęcina i na południe w kierunku Niedalina), następnie ścieżką rowerową przy drodze wojewódzkiej nr 167 do Niedalina, dalej drogą i ścieżkami leśnymi do granicy z Gminą Manowo.

Należy również wspomnieć o Szlaku Elektrowni Wodnych, który powstał na przełomie 2017 i 2018 roku - przebiegającego przez Lisowo - Niedalino – Strzekęcino – Dunowo. Dopełnieniem tej najmłodszej inwestycji stanowi piękny teren rekreacyjny, który jest idealny do organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i integracyjnych, z którego korzystają zarówno mieszkańcy Gminy jak i przyjezdni. Gmina Świeszyno wykorzystała naturalny potencjał regionu rozszerzając tym samym ofertę turystyczną. W ramach inwestycji wykonano cztery miejsca odpoczynku: w Zegrzu Pomorskim, Strzekęcinie oraz dwa w Niedalinie. Każde miejsce postoju wyposażone zostało między innymi w drewniane stoły z ławami, wiaty i stojaki na rowery. Ponadto została zamontowana siłownia zewnętrzna w Strzekęcinie oraz oznakowanie całej trasy szlaku.
Ilustracja 3 Miejsce odpoczynku - obiekt turystyczno-rekreacyjny w Niedalinie nad rzeką Radew

Najważniejszy element projektu zlokalizowany został w Niedalinie, bezpośrednio przy rzece Radew. Na terenie zostały wybudowane dwie wiaty oraz dwa wigwamy. Ponadto został zamontowany pomost pływający, stojaki na kajaki oraz siłownia zewnętrzna. Zagospodarowanie terenu obejmowało również wyznaczenie miejsca ogniskowego oraz montaż koszy na śmieci.

Prezentując potencjał turystyczny Gminy Świeszyno nie można pominąć tras pieszych, bardzo popularnych i lubianych wśród osób uprawiających jogging, Nordic Walking czy po prostu ceniących sobie chwile spędzone sam na sam z przyrodą wśród głuchej ciszy lasu zanurzonej w aromatycznym zapachu ziół, krzewów i traw.

Trasa Nordic Walking Park Pomorza Środkowego jest projektem partnerskim, zrealizowanym przy współpracy Fundacji Środkowopomorska Grupa Działania oraz Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania „Siła w Grupie” w partnerstwie z gminami Polanów, Sianów, Manowo, Będzino, Biesiekierz, Mielno, Tychowo, Biały Bór, Bobolice, Malechowo, Białogard, Dygowo, Gościno, Kołobrzeg, Rymań, Siemyśl, Ustronie Morskie, Karlino.
Ilustracja 5 Przebieg trasy Nordic Walking w Gminie Świeszyno

W Gminie Świeszyno wyznaczone zostały 3 trasy o różnym poziomie trudności: łatwa – długości 6km (oznaczona kolorem zielonym) i dwie średnia: czerwona – długości 10,4km oraz brązowa o długości 10,6km. Trasy biegną w miejscowościach Świeszyno, Włoki, Brzeźniki drogami gminnymi. Ścieżkami leśnymi prowadzą przez teren lasów Nadleśnictwa Manowo. Poddając się skandynawskiej formie rekreacji na tym szlaku można odwiedzić stadninę koni Zagroda we Włokach, stadninę koni Koko Brzeźniki.

Drugą trasą pieszą jest Pomorska Droga Św. Jakuba, która w Gminie Świeszyno wiedzie przez Niekłonice, Giezkowo, Jarzyce, Dunowo, Golice, Bardzlino i dalej do Białogardu. Stanowi etap nr 30a Koszalin – Białogard całego szlaku. Atrakcje, które napotkamy na jej trasie jest zabytkowy kościół w Jarzycach oraz teren rekreacyjno – sportowy w Dunowie.

W gminie funkcjonują świetnie prosperujące stadniny koni, a miłośnicy jazdy konnej mają możliwość skorzystania ze Szlaku Konnego Pomorza Środkowego, który rozpoczyna się w miejscowości Włoki, a kończy w Białym Borze. Łączy on większość ośrodków jeździeckich Pomorza Środkowego, a jego długość, oznakowanego pomarańczowym kołem o średnicy 60 mm, wynosi 138,4 km. Szlak ten powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego przy ścisłej współpracy z PTTK Oddział w Koszalinie, Nadleśnictwami w Manowie, Karnieszewicach, Polanowie, Bobolicach i Miastku oraz właścicielami stadnin na terenie powiatu koszalińskiego.

Miłośnicy sportów wodnych mogą podziwiać piękno nienaruszonej przyrody płynąc szlakiem kajakowym „rzeką Radew”. Trasa szlaku ma długość 77 kilometrów, a przez Gminę Świeszyno przebiega od kanału Rosnowskiego, rzeką Radew i następnie Jeziorem Hajka i dalej rzeką Radew przez miejscowości Niedalino, aż do Białogórzyna. Podczas spływu tą trasą uczestnicy mają możliwość zapoznania się z obiektami hydrotechnicznymi związanymi z elektrownią wodną, na całej długości szlaku mogą obserwować niezwykłe bogactwo form fluwialnych takich jak erozyjne podcięcia brzegowe, łachy śródkorytowe i meandrowe.

Gmina Świeszyno stoi otworem dla wszystkich przyjaciół przyrody, dla osób aktywnie spędzających wolny czas ale również dla tych, którzy pragną zatrzymać się na chwilę i odpocząć od miejskiego zgiełku. Nowe kilometry, rozbudowanej sieci dróg rowerowych zachęcają do odwiedzin.

Oferta turystyczna pod względem zarówno walorów przyrodniczych jak również kulturowych jest niezwykle interesująca, szczególnie w dobie wzrastającego popytu na ekologię, eko i agroturystykę. Wskazuje to na duży potencjał rozwojowy w tej dziedzinie gospodarki. Natomiast zwiedzając gminę wymienionymi szlakami bądź tez drogami rowerowymi nie sposób nie zauważyć szczególnych atrakcji turystycznych takich jak IX-wieczny neogotycki kościół pw. Narodzenia NMP w Świeszynie, gotycki kościół pw. Serca Pana Jezusa z XIV w w Konikowie czy wyjątkowy, gotycki kościół w Jarzycach pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej pochodzący z przełomu XV i XVI wieku.

Atrakcji w Gminie Świeszyno nie brakuje, nie sposób ich wszystkich opisać ani wymienić…ale warto je zobaczyć i choć na chwilę zatrzymać się i rozejrzeć dookoła.

Marta Babińska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KorczakWon!

Bzdura. Jakie to zabytki w gminie Świeszyno???? Ochrona przyrody???? Obszary natura 2000 To żart, lasy Państwowe rżną w naturze 2000 tak samo jak gdzie indziej. Czyste, meandrujące rzeki? Radew, Chociel i Chotla są gwałcone przez hodowle pstrąga tęczowego (znanego jako łososiowy) którego hodowla powoduje spustoszenie w ekosystemie tychże rzek. Tona wyhodowanego pstrąga to od 1.5 do 1.8 odchodów spływających do rzek a w konsekwencji do Bałtyku. Dodatkowo antybiotyki, sterydy i środki na pasożyty. Gmina Świeszyno do dnia dzisiejszego nie posiada czynnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, jaki jest tego efekt widać jak się pojedzie do lasu. Do tego drogi gminne są stanie katastrofalnym, niektóre nie były remontowane od lat 80-tych.

Dodaj ogłoszenie