MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gminy mają pieniądze na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Dowiedz się, jak złożyć wniosek. Możesz dostać nawet 11 tys. zł dotacji

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla wielu właścicieli nieruchomości, którzy z różnych względów nie mogą uzyskać pozwolenia na podłączenie się do kanalizacji. Jest to niestety dość droga inwestycja, dlatego warto starać się o dofinansowanie. Sprawdź, ile można dostać dotacji na przydomową oczyszczalnię ścieków!

Czy można dostać dofinansowanie do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to ekologiczny sposób na zagospodarowanie ścieków powstających w domu jednorodzinnym. Wiele nieruchomości nie ma podłączenia do kanalizacji, a nowych sieci kanalizacyjnych nie przybywa w takim tempie jak nowych domów. Kontrole wykazały, że wywóz nieczystości z szamb także nie spełnia wielu ekologicznych wymogów, co trochę kłóci się z promowanymi przez rząd postawami dbania o środowisko.

Niestety, budowa przydomowej oczyszczalni to dość kosztowne przedsięwzięcie, zatem zrozumiałe jest, że nie każdy inwestor podejmie się takich działań. Właściciele wprawdzie nie mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony programów ogólnopolskich, ale nie są oni pozostawienie bez pomocy. W wielu gminach trwa zbieranie wniosków na zakup i montaż przydomowej oczyszczalni, np. finansowanych ze środków WFOŚiGW.

Montaż jednokomorowej przydomowej oczyszczalni ścieków
W obliczu coraz większego zapotrzebowania na efektywne zarządzanie ściekami oraz wzrastającej świadomości ekologicznej, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków staje się rozsądną decyzją dla wielu właścicieli nieruchomości. Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest ochrona środowiska. 123RF/kinek00

Skąd dostać dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków 2024?

Wiele miast i gmin ma w swoim budżecie środki finansowe, które może przeznaczyć na wsparcie właścicieli domów w budowie oczyszczalni ścieków. Poszczególne gminy same ustalają zasady przyznawania dotacji. Można się spotkać z przepisem, który mówi o tym, że właściciel nieruchomości w zamian za dotację musi zobowiązać się do likwidacji szamba oraz przedstawić dokumenty potwierdzające, że na obszarze, na którym stoi jego dom, w ciągu najbliższych 3 lub 5 lat nie powstanie sieć kanalizacyjna. Zatem wszystkie niezbędne informacje o dotacjach na budowę przydomowych oczyszczalni znajdziemy na stronie internetowej poszczególnych gmin i miast.

Tak wygląda montaż przydomowej oczyszczalni ścieków:

Przydomowe oczyszczalnie ścieków. Warunki otrzymania dotacji

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach poinformował, że od 2.04.2024 ruszy nabór wniosków na a dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu Przydomowa oczyszczalnia. Beneficjentami mogą być właściciele lub współwłaściciele nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste, położone na terenie województwa śląskiego. Budżet programu wynosi aż 4 miliony zł, a formą dofinansowania jest dotacja w wysokości do 50 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia jednak nie więcej niż 8 tys. zł. Koszt budowy przydomowej oczyszczalni – w zależności od jej rodzaju – to od 8 do nawet 40 tys zł.

Aby móc złożyć wniosek o dofinansowanie, trzeba założyć konto w portalu beneficjenta (portal.wfosigw.katowice.pl) i stamtąd pobrać edytowalny formularz wniosku, a następnie wypełnić go i przesłać za pomocą „SKRZYNKI PODAWCZEJ – PDF” – dostępnej w portalu beneficjenta. Na koniec dokument należy wydrukować i wraz z wymaganymi załącznikami dostarczyć do Biura Podawczego WFOŚiGW w Katowicach bądź za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Podobne zasady przyznawania dotacji obowiązują w pozostałych miastach i gminach:

  • Łódź – nabór wniosków potrwa do 29.03.2024. Łączna pula środków wynosi 2 mln zł, a maksymalna wysokość dotacji to 50 proc. kosztów kwalifikowanych, które nie przekraczają 7 tys. zł na zadanie.
  • Kraków – wnioski zbierane są do 31.12.2024 do wyczerpania puli środków finansowych. Kraków oferuję wsparcie w formie pożyczki do 100 proc. kosztów kwalifikowanych netto. Oprocentowanie pożyczki jest preferencyjne oraz jest możliwość umorzenia pożyczonego kapitału zgodnie z obowiązującymi Zasadami finansowania zadań ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Brak opłat i prowizji.
  • Gmina Szastarka – nabór wniosków trwa od 1.02.2024 do wyczerpania limitu środków przeznaczonych na dotację. Wysokość dotacji wynosi do 70 proc. kosztów przydomowej oczyszczalni ścieków, lecz nie więcej niż 11 tys. zł.
  • Gmina Piątek – wnioski można składać od 1.04 do 31.05.2024. Dotacja jest udzielana jednorazowo w wysokości 50 proc. kosztu zakupu urządzenia wraz z montażem w kwocie nie wyższej niż 3 tys. zł.
  • Gmina Korfantów – wnioski można składać do 31.10.2024. Wszystkie informacje związane z dotacjami na budowę oczyszczalni ścieków dostępne są na stronie www.korfantow.pl w zakładce EKOLOGIA – Przydomowe oczyszczalnie ścieków Korfantów 2024.

Tak prezentuje się oczyszczalnia osadzona przy ścianie garażu:

Warto podkreślić, że rozwiązania oczyszczalni przydomowych mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa domowego. Dzięki temu można efektywniej zarządzać odprowadzeniem ścieków, uwzględniając lokalne warunki oraz specyficzne wymagania danego obszaru. Choć sama inwestycja do najtańszych nie należy, to uniezależnienie się od centralnych systemów kanalizacyjnych oraz zmniejszenie opłat za odprowadzanie ścieków mogą zrekompensować te koszty w przeciągu kilku lat.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gminy mają pieniądze na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Dowiedz się, jak złożyć wniosek. Możesz dostać nawet 11 tys. zł dotacji - RegioDom.pl