Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góra Chełmska w Koszalinie parkiem krajobrazowym? Pojawił się taki pomysł

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Środkowopomorskie Koło Partii Zieloni skierowało wniosek do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego o ustanowienie Góry Chełmskiej parkiem krajobrazowym.
Środkowopomorskie Koło Partii Zieloni skierowało wniosek do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego o ustanowienie Góry Chełmskiej parkiem krajobrazowym. Michał Borkowski
Góra Chełmska parkiem krajobrazowym? Taki postulat wysuwa Środkowopomorskie Koło Partii Zieloni. Wniosek trafił do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Co na to Lasy Państwowe oraz koszaliński ratusz?

- Jest to obszar będący zielonymi płucami Koszalina, niezwykle cenny ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem - argumentują Zieloni. - Dla niezamożnych mieszkańców i mieszkanek Koszalina to często jedyna możliwość spędzania wolnego czasu w niezanieczyszczonym środowisku - czytamy w piśmie.

Ekolodzy dodają przy tym, że w dobie ocieplającego się klimatu, długich okresów suszy, lasy szczególnie zagrożone są pożarami ze względu na obniżanie się wód gruntowych. Na Górze Chełmskiej występują unikatowe źródła, wykorzystywane już przed wojną w celach leczniczych. Jeżeli zanikną, zwierzęta leśne stracą dostęp do wody.

- Teren Góry Chełmskiej podlega już prawnej ochronie, gdyż w całości wchodzi w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu "Koszaliński Pas Nadmorski" - wskazuje Marek Stasiuk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.

- W obecnym systemie prawnym nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z Obszarem Chronionego Krajobrazu, czy z Parkiem Krajobrazowym, gdyż obie te formy mają podobny zakres i formę ograniczeń jakie można tam wprowadzać - dodaje.

Różnią się one jedynie powierzchnią: Park Krajobrazowy powinien obejmować znacznie większy obszar, który powinien być bardziej różnorodny. Obie formy tworzy sejmik województwa na podstawie uchwały, po uzgodnieniu z miejscową Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (w tym przypadku RDOŚ w Szczecinie).

I tu potrzeba kompromisu, równowagi, między tym, co chronić należy, a tym, co można wykorzystywać w celach gospodarczych.

- Wprowadzenie na tym terenie parku krajobrazowego zamiast obszaru chronionego krajobrazu nic nie zmieni w temacie wycinek. Co do tematu wycinek należy wspomnieć, że teren okolic Góry Chełmskiej był przed wojną w większości wylesiony pod pola uprawne, a obecnie, po 80 latach prowadzonej gospodarki leśnej, mamy tam piękne lasy o wysokich walorach turystycznych - podkreślił Marek Stasiuk z RDLP w Szczecinku.

- Utworzenie parku krajobrazowego następuje w drodze uchwały sejmiku województwa, ale też może nastąpić na wniosek rady gminy, na obszarze której park krajobrazowy miałby być utworzony - podsumował Robert Grabowski.

Czy w przyszłości Góra Chełmska mogłaby stać się parkiem krajobrazowym? Tak, ale bez odpowiedniej uchwały i ewentualnie konsultacji społecznych nie będzie to możliwe. Konsultacje, trwające ponad rok, kończą się właśnie na południu naszego regionu. Te dotyczą projektu uchwały Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w sprawie ustanowienia planu ochrony Drawskiego Parku Krajobrazowego.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera