Gra trzecia liga. Gwardia i Bałtyk przetestują czołówkę

archiwum
Trzecioligowe rozgrywki przekroczą w ten weekend półmetek rundy jesiennej. W sobotę, w 9. kolejce ciężkich przeciwników będą mieć obydwa zespoły z Koszalina.

Kotwica Kołobrzeg zmierzy się z niewygodnym dla siebie rywalem, Unią Janikowo. Pierwsi na murawę wybiegną kołobrzeżanie, którzy o 16.00 podejmą beniaminka z Janikowa. Rywale plasują się w środku tabeli z dorobkiem 11 pkt, z czego aż siedem zdobyli w ostatnich trzech meczach.

Przed tygodniem Unia zremisowała u siebie 3:3 z Gromem Nowy Staw mimo, że przegrywała 0:3 do przerwy. Kolejne 2 gole strzelił Przemysław Kędziora i z ośmioma trafieniami otwiera klasyfikację strzelców. Ostatni raz Kotwica grała z Unią w sezonie 2008/09 w II lidze zachodniej (1:3 i 0:0). W sumie w 16. meczach w II i III lidze aż 10 razy górą była Unia, a tylko 3 razy Kotwica.

Przed tygodniem Kotwa przegrała 1:3 na boisku Świtu Skolwin i strata do lidera z Kalisza zwiększyła się do 7 pkt. Po dwie żółte i w konsekwencji czerwone kartki obejrzeli Dawid Retlewski i Marcin Trojanowski. Ten ostatni, drugi strzelec ligi (6 goli), będzie w sobotę pauzować. Ciekawostką jest, że w przeszłości zawodnikami Unii byli stoper Kotwicy Jakub Poznański i... trener Sławomir Suchomski.

Zacięte, ale stojące na dość przeciętnym poziomie, spotkanie derbowe obejrzeli w sobotę kibice w Kołobrzegu. Gospodarze od pierwszego gwizdka dość żwawo ruszyli do ataku i w pierwszych 4. minutach dwa razy strzelali na bramkę Oskara Pogorzelca. Później utrzymywała się przewaga optyczna Kotwicy, ale uważnie grająca defensywa Bałtyku nie pozwalała na większe zagrożenie. Goście wyprowadzali kontry, w których jednak brakowało dokładności. Najbliżej zmiany wyniku było tuż przed zejściem zespołów do szatni. W 45. min po wolnym Marcina Trojanowskiego doszło do sporego zamieszania, które wyjaśnił Michał Czenko, wybijając piłkę sprzed linii bramkowej. W 54. min wprowadzony po przerwie na boisko Michał Ciarkowski odebrał piłkę w polu karnym Fabianowi Walaszczykowi i dośrodkował na piąty metr, gdzie mimo asysty obrońcy Dawid Retlewski celnie główkował. Zdobycie prowadzenia sprawiło, że gospodarze mogli grać na większym luzie. W 72. min Marcin Trojanowski odebrał piłkę Czence na połowie Bałtyku, podbiegł kilka metrów i mocnym strzałem przy dalszym słupku ustalił wynik. Kotwica Kołobrzeg - Bałtyk Koszalin 2:0 (0:0) 1:0 Retlewski (54.), 2:0 Trojanowski (72.). żółta kartka: Waleński. Kotwica: Piotrowski - Pazio, Poznański, Wichtowski, Krysztopowicz, Deja, Piesio (64. Czerwiński), Zieliński (46. Ciarkowski), Trojanowski (87. Dudzik), Marczak (46. Maschera), Retlewski. Bałtyk: Pogorzelec - Walaszczyk, Jasitczak, Czenko, Waleński, Duszkiewicz (78. Lichmański), Forczmański, Gregorek (56. Rapita), Putno, Czapłygin (55. Ponurko), Gruchała-Węsierski (61. Włodarczyk). Zobacz także Bałtyk Koszalin - Grom Nowy Staw

III liga: Kotwica Kołobrzeg - Bałtyk Koszalin 2:0 [ZDJĘCIA]

O godz. 17.00 na stadionie przy ul. Fałata w Koszalinie, Gwardia podejmie Mieszka Gniezno. Rywale to trzeci zespół ligi z takim samym dorobkiem (18 pkt), co druga Radunia Stężyca. Mieszko dysponują bardzo mocnym składem, z zawodnikami ogranymi na wyższych szczeblach ligowych, włącznie z ekstraklasą. Przed tygodniem - grając bez kontuzjowanych kontuzjowanych Damiana Sędziaka i Tomasza Bzdęgi - rozbił u siebie 5:1 KP Starogard Gdański, który przypomnijmy, tydzień wcześniej wygrał 3:0 z Gwardią.

Dodajmy, że najlepszym strzelcem Mieszka jest Radosław Mikołajczak (4 gole), który trafił do Gniezna w 2018 r. z... Gwardii. Do sobotniego meczu zespół trenera Łukasza Drożdżala przystąpi w dobrych nastrojach, po pierwszej w sezonie wygranej 2:0 z Bałtykiem w Gdyni, która pozwoliła opuścić ostatnie miejsce w tabeli. Za jednym zamachem przerwane zostały serie siedmiu meczów bez wygranej i pięciu bez zdobytego gola.

III liga: Gwardia Koszalin - Nielba Wągrowiec 2:2 [ZDJĘCIA]

Jeszcze trudniejsze zadanie przed Bałtykiem. Po drugiej w sezonie - i pierwszej u siebie - wygranej 1:0 z Jarotą Jarocin, koszaliński zespół wybiera się do lidera, KKS Kalisz (18.00). Zespół prowadzony przez doświadczonego trenera Ryszarda Wieczorka, przed tygodniem zwyciężył 1:0 na boisku Górnika Konin i powiększył przewagę nad Radunią i Mieszkiem do 4 pkt. KKS oddał dotąd rywalom tylko jeden remis (3:3 na wyjeździe z Jarotą). U siebie zdobył komplet punktów w trzech meczach.