Grad medali kolarek z Darłowa na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy

Darłowianki Daria i Wiktoria Pikulik (z lewej) podczas MME
Darłowianki Daria i Wiktoria Pikulik (z lewej) podczas MME Archiwum FB
Podczas ostatniego dnia Młodzieżowych Mistrzostw Europy w kolarstwie torowym odbywających się w belgijskim Gent zawodniczki z Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska wywalczyły srebrny medal w madisonie do lat 23. Daria i Wiktoria Pikulik finiszowały tuż za Włoszkami (Letizia Paternoster, Elisa Balsamo). Podium uzupełniły Rosjanki (Mariia Miliajewa i Maria Nowolodskaja).

Przypomnijmy okazały dorobek darłowianek z tych mistrzostw: Nikola Wielowska została mistrzynią Europy juniorek w scratchu, a niedługo potem, wraz z Nikolą Seremak w finale A sprintu drużynowego, wywalczyla złoto. Marlena Karwacka i Nikola Sibiak zostały mistrzyniami Europy do lat 23 w sprincie drużynowym.

W konkurencji scratch kategorii U-23 Daria Pikulik stanęła na trzecim stopniu podium. W finale sprintu juniorek (dystans 200 m) Nikola Seremak zajęła 4. miejsce. Wiktoria Pikulik została srebrną medalistką Mistrzostw Europy w wyścigu punktowym, Daria Pikulik wywalczyła brązowy medal w omnium do 23 lat, a w keirinie juniorek Nikola Seremak wywalczyła srebro.

Łącznie więc podczas MME W Belgii zawodniczki z Darłowa zdobyły trzy złote medale, trzy srebrne oraz dwa brązowe.

- Spośród 10 medali dla polskiej reprezentacji, aż 8 zdobyły nasze zawodniczki, to faktycznie powód do zadowolenia i dumy - przyznał trener Marcin Adamów.

- Spodziewaliśmy się przed tymi mistrzostwami dobrych występów, ale aż takich sukcesów i tylu medali - niekoniecznie. Przykładowo widząc Nikolę Wielowską na treningach, na których spisywała się świetnie, postanowiliśmy zrobić małe roszady. Ona specjalizuje się na średnim dystansie, a tu wystartowała w sprincie i scratchu. I to zaowocowało dwoma złotymi medalami. Pozostałe dziewczyny również osiągały świetne rezultaty - dodał.

Teraz przed zawodniczkami krótki odpoczynek, a potem szykowanie się do kolejnych ważnych startów. W dniach 7-11 sierpnia odbędą się bowiem w Holandii (Alkmaar) Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym, a w dniach 14-18 sierpnia Mistrzostwa Świata juniorów w kolarstwie torowym we Frankfurcie nad Odrą.

Jeden z głównych celów na ten sezon to także październikowe Mistrzostwa Europy elity w kolarstwie torowym w holenderskim Apeldoorn.

- Oczywiście zamierzamy walczyć na tych imprezach o najwyższe cele, ale wiele czynników złożyć się musi na to, by odnieść sukces. Stać nas jednak na wiele - podsumował trener.