Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Granat na plaży w Mielnie. Po akcji saperów [NOWE FAKTY]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W sobotni wieczór, przy zejściu na plażę obok Meduzy w Mielnie, zauważono granat. Niewybuch został zabezpieczony do przyjazdu saperów
W sobotni wieczór, przy zejściu na plażę obok Meduzy w Mielnie, zauważono granat. Niewybuch został zabezpieczony do przyjazdu saperów archiwum polskapress
W sobotni wieczór, przy zejściu na plażę obok Meduzy w Mielnie, zauważono granat. Niewybuch został zabezpieczony do przyjazdu saperów. W niedzielę zostanie zdetonowany w Złocieńcu.

Jak poinformowała nas rzeczniczka koszalińskiej komendy, granat może pochodzić z czasów II wojny światowej.

– Został zauważony w miejscu, gdzie prowadzone są prace budowlane. Teren został ogrodzony i do czasu przyjazdu saperów jest pilnowany przez policjantów – powiedziała sierżant Beata Gałka.

Saperzy mają dotrzeć na miejsce w niedzielę po południu.

Aktualizacja 13.30

Granat podczas spaceru zauważył mężczyzna. Natychmiast zaalarmował o niebezpiecznym znalezisku policję. Niewybuch leżał przy zejściu na plażę z ulicy 1 Maja, przy hotelu Meduza.

– W pobliżu miejsca, gdzie prowadzone są prace budowlane. Teren został ogrodzony i do czasu przyjazdu saperów był pilnowany przez policjantów – powiedziała sierżant Beata Gałka, rzeczniczka koszalińskiej komendy. Na miejsce zadysponowany został patrol rozminowania z 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca. Akcja była błyskawiczna. Niewybuch został zabezpieczony i wywieziony.

- Był to granat ręczny F-1 z czasów drugiej wojny światowej – poinformowała Porucznik Paulina Popiel, oficer prasowy 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca.

- Granat był mocno skorodowany i nie miał zapalnika. Żołnierze z patrolu saperskiego, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności, podjęli niewybuch. Dziś jeszcze zostanie on zniszczony w przeznaczonym do tego miejscu w Złocieńcu.

Granat F-1 to radziecki ręczny granat obronny, używany przez Armię Czerwoną w czasie drugiej wojny światowej i Polskie Siły Zbrojne sformowane w ZSRR, a po jej zakończeniu stał się podstawowym granatem obronnym armii Układu Warszawskiego. Był kopią francuskiego granatu o tej samej nazwie, używanego podczas pierwszej wojny światowej.

Tego rodzaju granaty posiadały powierzchnię korpusu naciętą podłużnymi i poprzecznymi rowkami. Ułatwiały one fragmentację granatu na odłamki, których liczba dochodziła do 1000.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także Zlot Pojazdów Wojskowych w Darłowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!