Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grill: Gazowy lub elektryczny

Bogna Skarul [email protected]
Niektóre modele grilli gazowych są też wyposażone w specjalne komory na aromatyczne drewienka do wędzenia.
Niektóre modele grilli gazowych są też wyposażone w specjalne komory na aromatyczne drewienka do wędzenia. Andrzej Szkocki
Zazwyczaj pierwszy grill do ogrodu jest sprzętem węglowym. Ale po pierwszym sezonie masz już wątpliwości i zastanawiasz się, czy nie kupić sobie gazowego lub elektrycznego. Dlaczego się zastanawiasz?

Jak to zrobić?

Jak to zrobić?

Jeśli chcesz uzyskać z grilla gazowego aromat drzewa na potrawach połóż na ruszcie małe kawałki drewna owocowego (najlepiej - jabłoń, wiśnię, brzoskwinię). Ale najpierw mocz drewno przez kilka godzin w wodzie. Na ruszt połóż je bezpośrednio przed grilowaniem. Wtedy drewno wytwarza aromatyczny dym, który możemy nadać grillowanej potrawie dodatkowo szczególny charakter.

Przeszkadza ci, że ciągle musisz pamiętać, aby dokupić brykiet i podpałkę? Nie zawsze ten brykiet jest najlepszej jakości i trudno ci ten grill podpalić. Masz kłopoty z dobrą jakością podpałki. A najgorsze, że pełno jest dookoła pyłu i trzeba go ciągle sprzątać. I najważniejsze, że na potrawę z grilla węglowego trzeba długo czekać, zanim porządnie rozpali się brykiet czy węgiel drzewny by pozostawić tylko żar, na którym można coś upiec.

Łatwy w obsłudze
Jeśli rzeczywiście to wszystko ci przeszkadza, wybierz grill gazowy. Bo grill gazowy jest łatwy i szybki w obsłudze. Ale pamiętaj, że długie biesiadowanie przy grillu i charakterystyczny smak dymu, da ci tylko urządzenie węglowe.

Natomiast łatwości, z jaka rozpalasz grill zasilany paliwem gazowym, wprost nie da się porównać do rozpalania grilla węglowego. Wystarczy przekręcić pokrętło i wcisnąć przycisk zapalarki, a po kilku minutach możesz rozpoczynać grillowanie.
Rozpalenie grilla węglowego wymaga użycia palnego płynu, podpałki do grilla lub zapalarki elektrycznej. Zabiera to więcej czasu.

AromatWedług tradycjonalistów, smak dymu typowy dla potraw przyrządzanych na grillu węglowym jest najlepszy. Mając grill gazowy, także możesz nadać potrawom ten autentyczny aromat. A wszystko dzięki wędzarce i drewnianym wiórkom. To, który smak okaże się lepszy, jest już kwestią indywidualną. Ale wybierając grill dla siebie, powinieneś wziąć przede wszystkim pod uwagę, że ten wybór zależy także od miejsca, w którym chcesz z niego korzystać. Mały grill węglowy zmieści się na większości tarasów i balkonów. Ponadto, można rozpalić go przy pomocy zapalarki elektrycznej, unikając w ten sposób jakiegokolwiek otwartego płomienia.
Grill gazowy wymaga więcej otwartej przestrzeni, a zatem będzie trafnym wyborem, jeżeli dysponujesz dużym tarasem lub ogrodem. Ze względu na obecność płomieni w urządzeniach gazowych, sprzęt taki należy ustawić z dala od miejsc, w których istnieje ryzyko przypadkowego rozprzestrzenienia się ognia.
Gdzie postawisz?
Przed wyborem grilla, należy ponadto zaplanować sposób, w jaki zamierzamy z niego korzystać. Można grillować powoli i równomiernie, lub szybko w bardzo dużej temperaturze. W drugim przypadku, najlepiej postawić na grill gazowy. Jeżeli masz dużo czasu, chcesz długo cieszyć się doglądaniem pieczonych potraw, zdecyduj się na sprzęt węglowy.
Weź również pod uwagę koszty. Ogólnie rzecz biorąc, grille gazowe są droższe od węglowych. Jeżeli nie chcesz wydać zbyt dużo, możesz poszukać grilla węglowego, jednak pamiętaj, że węgiel drzewny jest droższym paliwem niż gaz. Na węgiel potrzebny na "jedną sesję" możesz wydać nawet 15 złotych, podczas gdy w przypadku sprzętu gazowego, koszt paliwa może nawet nie przekroczyć złotówki. Musimy zatem pamiętać, że choć opcja węglowa jest tańsza na początku, na pewno nie okaże się ekonomiczna w dłuższej perspektywie.
Tak to działa
Grille gazowe opalane są tak zwanym gazem płynnym, butanem albo propanem. W butli gaz zachowuje pod ciśnieniem postać płynną. Podczas grillowania ciśnienie zmniejsza się po przekręceniu zaworu redukcyjnego, tak że zawartość butli może płynąć w postaci gazu w sposób kontrolowany do palnika grilla. Tylko grill gazowy opatrzony znakiem CE jest bezpieczny i można go używać. Najprostszym sposobem utrzymania grilla gazowego w czystości jest czyszczenie go po każdym użyciu. Gdy ruszt jest jeszcze gorący, resztki, które do niego przywarły, całkiem łatwo dają się usunąć mosiężną szczotką na długim trzonku. Wysoka temperatura "dezynfekuje" do tego ruszt grilla z aromatów, tłuszczu i resztek potraw.
Elektryczne ograniczenia
W przypadku grilli elektrycznych, do wytworzenia ciepła wykorzystywana jest energia elektryczna. Stąd pewne ograniczenia. Nie każdy grill elektryczny nadaje się aby postawić (albo pozostawić) go pod chmurką. Trzeba też pamiętać, że stosując grill elektryczny musimy mieć blisko źródło zasilania bądź długi przedłużacz, ale o bardzo dobrej izolacji.
Natomiast korzystanie z grilla elektrycznego w domu ma tę zaletę, że podczas smażenia urządzenie nie wydziela dymu. Nie trzeba więc martwić o zadymione pomieszczenie czy narzekania sąsiadów zza płotu. Jedyne, co możemy odczuwać podczas przyrządzania potrawy to zapach przygotowywanych smakowitości. Zaletę przyrządzania potraw grillowanych elektrycznie docenia się zwłaszcza wtedy, gdy pogoda nie sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu .
Higieniczny i zdrowy
Kolejną zaletą grilla elektrycznego jest czystość i higiena zachowana podczas przyrządzania potrawy. Nie ma tu też zagrożenia dla naszego zdrowia. Niezdrowe związki, powstające ze spalania węgli nie występują.
Dania z grilla są zdrowsze, niż przyrządzane tradycyjnie na patelni. Upieczenie mięsa na grillu redukuje jego zawartość tłuszczu. Grill jednak - wbrew stereotypom - nie jest przeznaczony wyłącznie do potraw z mięsa. Można na nim przyrządzać także dania z wykorzystaniem warzyw, np. takich, jak cukinia (chociażby z farszem), bakłażan, szparagi lub pomidory. Popularne są też ryby z grilla. Niektórzy praktykują także przyrządzanie na grillu serów.
Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!