Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grożą nam kary za złą segregację

Wojciech Kulig
W Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Gwiazdowie byli m.in. pracownicy Urzędu Gminy Sławno
W Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Gwiazdowie byli m.in. pracownicy Urzędu Gminy Sławno
Ruszyły spotkania i konsultacje w sprawie zmian w odzyskiwaniu odpadów. Gminom grożą surowe kary.

Od kilku tygodni trwają spotkania wyjazdowe wójtów gminy Sławno, Darłowo i burmistrza miasta Sławno w sprawie segregacji odpadów komunalnych. Na jednym z ostatnich tego typu spotkań porównywano technologię segregacji i zagospodarowania odpadów zmieszanych na wysypisku w Gwiazdowie z technologią, jaką stosuje Urząd Miasta w Ustce.

- Zmiany to konieczność, która czeka nie tylko naszą gminę. Na pewno będziemy chcieli zrezygnować niemal ze wszystkich worków. Wprowadzimy za to komplet pojemników na odpady z tego względu, że jest to tańsze i bardziej praktyczne. Dopasujemy na pewno wielkość pojemników do danego gospodarstwa - mówi Ryszard Stachowiak, wójt gminy Sławno. Pojemniki mają być zakupione dzięki pieniądzom unijnym. Władze Ustki jako jeden z nielicznych samorządów w Polsce wprowadziły system oznakowania, czyli tzw. czipowania pojemników. Ponadto wprowadził ważenie poszczególnych frakcji odpadów. Właśnie w wyniku takich działań i dzięki wprowadzeniu nowoczesnej technologii miasto Ustka odnotowało wzrost poziomu odzysku i recyklingu m.in. plastiku, szkła i papieru z 23 do 43 proc. To ważne, bo w 2018 roku poziom ten zgodnie z prawem musi wynosić minimum 30, a w2020 roku 50 proc. - Gminy wiejskie mają w temacie odzysku i recyklingu bardzo duży problem. Makulatura nie zawsze jest zbierana przez mieszkańców, a po prostu spalana w piecach. W tym celu cały czas ogłaszamy konkursy w szkołach na zbieranie tejże makulatury. Przyznam szczerze, że to pozwala ściągnąć jakąś jej część. Przygotowujemy się też do konkursu dla mieszkańców, gdzie za określoną liczbę makulatury każda z osób otrzyma drzewo do posadzenia - mówi Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo.

Jeśli gminy nie osiągną odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu będą musiały płacić wysokie kary finansowe. a ą

Odpady to bardzo cenne surowce

Już w 2020 roku poziom recyklingu odpadów komunalnych musi wynieść 50 proc. To poważne wyzwanie dla gmin, którym grożą srogie kary

W poszczególnych gminach powiatu sławieńskiego poziom odzysku i recyklingu odpadów komunalnych waha się pomiędzy 20 a 30 proc. Oznacza to, że w tym roku wszyscy mieszczą się jeszcze w granicach normy, którą przewiduje Unia Europejska. W przyszłym roku ten poziom będzie musiał jednak wynieść minimum 30 proc. A to już kłopot dla naszych gmin.

Nie tak dawno Ministerstwo Środowiska poinformowało, że od 1 lipca 2017 roku wejdzie w życie rozporządzenie, które wskazuje, że odpady komunalne mają być selektywnie zbierane u źródła. Oznacza to, że śmieci będą już segregowane w domach wielorodzinnych, jednorodzinnych, czy w miejscach po prostu, gdzie powstają odpady komunalne. - Z mojego punktu widzenia ważną rolę odegra segregacja odpadów u źródła. To jest najważniejszy pomysł, dzięki któremu będzie największy odzysk materiałów. Nasza instalacja w Gwiazdowie również osiąga odzyski. W zmieszanych odpadach odbieramy zarówno makulaturę, plastik, szkło i metale. Wszystko, co nadaje się do recyklingu i to, co możemy sprzedać - mówi Jacek Ścigała, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sławnie. - Jednak wiele odpadów typu opakowania po sokach, czy jogurtach nie są sprzedawane. Nikt tego nie chce kupić. Do recyklingu tych rzeczy również nie oddamy. Te odpady kierowane są u nas na dalszy etap, czyli do spalarni - dodaje.

Obecnie instalacja w Gwiazdowie, w której segregowane i przerabiane są odpady komunalne ma podpisane umowy z miastem Darłowo, gminą Darłowo, miastem Sławno i gminą Sławno. To są porozumienia, w których zdecydowano, że odpady będą kierowane właśnie do Gwiazdowa w gminie Sławno. - Nie mam żadnych sygnałów, które mogłyby świadczyć o tym, że te gminy nie będą zawierały dalej z nami umów - mówi Jacek Ścigała.

Do 2020 roku 50 proc, a docelowo aż 70 proc. - to właśnie tyle ma wynieść ostateczny poziom odzysku i recyklingu w Polsce, tak jak to jest w innych krajach Unii Europejskiej. Każda z gmin powiatu sławieńskiego zmuszona jest do wprowadzenia radykalnych zmian, które są nieuniknione. Jeśli jednak gminy nie uzyskają odpowiednich poziomów od przyszłego roku będą płacić wysokie kary. Bez wątpienia uzyskanie unijnych norm będzie dla gmin trudnym wyzwaniem. - Odpady to nie śmieci, lecz cenne surowce. W interesie nas wszystkich jest, aby jak najwięcej było ich odzyskiwanych i poddawanych recyklingowi- mówił nie tak dawno na konferencji prasowej wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Na terenie powiatu sławieńskiego, tak jak w innych powiatach całej Polski, trwają szkolenia i spotkania poświęcone spełnieniu unijnych norm. Przygotowane do ponownego odzysku muszą być: papier, metal, tworzywa sztuczne i szkła.

Kołobrzeg: Śmiertelny wypadek. Śmieciarka potrąciła kobietę

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!