Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groźny gatunek inwazyjny koło Szczecinka. Są powody do zmartwienia [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Ślady szopa pracza koło Kucharowa w gminie Borne Sulinowo
Ślady szopa pracza koło Kucharowa w gminie Borne Sulinowo Fot. Andrzej Filipiak/Nadleśnictwo Szczecinek
Szczecineccy leśnicy zauważyli ślady szopa pracza. Jego obecność to nic dobrego.

Nadleśnictwo Szczecinek poinformowało, że leśnik z leśnictwa Kucharowo (gmina Borne Sulinowo) zauważył na śniegu tropy szopa pracza. To potwierdziło obawy, że ten gatunek na stałe zadomowił się w szczecineckich lasach. - To pierwsza obserwacja szopa pracza na terenie naszego nadleśnictwa – leśnicy dodają, że do tej pory ten gatunek był obserwowany głównie przy zachodniej granicy Polski, ale najwyraźniej rozprzestrzenia się na nowe tereny. W Nadleśnictwie Borne Sulinowo był obserwowany już od jakiegoś czasu. Teraz przemieścił się na do sąsiedniego nadleśnictwa lub pojawił się nowy osobnik.

- Na razie widział go też jeden z naszym myśliwych na terenie tzw. borówki przy kopalni torfu w Parsęcku koło Kucharowa - mówi Dariusz Tederko, prezes szczecineckiego koła łowieckiego Darzbór. - Będzie problem, to niezwykle natrętne zwierzęta, które wchodzą na obszary zamieszkałe przez ludzi, buszują po śmietnikach. Nie mówiąc już o zagrożeniu dla mniejszej zwierzyny.

- Choć wygląd i charakterystyczne zachowanie szopa przy jedzeniu - pranie, a właściwie płukanie pożywienia - budzą sympatię, o tyle w rzeczywistości już tak kolorowo nie jest – ubolewają leśnicy. - Szopy stanowią zagrożenie dla rodzimych gatunków ptaków: niszczą lęgi ptaków na drzewach i na ziemi. Stanowią poważne zagrożenie dla gatunków rzadkich i ginących: kuraków leśnych, dużych dziuplaków, drozdów, ptaków siewkowych, wodnych i wodno-błotnych. Są też nosicielami niebezpiecznych chorób: wścieklizny i bąblowicy.

Szop to klasyczny przykład gatunku inwazyjnego, groźnego dla rodzimej fauny. Jego domem jest Ameryka Południowa, do Europy sprowadzono go do hodowli na futro, a w Rosji i Niemczech celowo wypuszczano na wolność. W Polsce pojawił się w stanie dzikim na początku lat 90. XX wieku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto