Grupa ORLEN chce wydobywać 12 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie

Materiał informacyjny Kongresu 590
Do końca dekady ORLEN chce znacznie zwiększyć wydobycie gazu ziemnego. Oprócz zasobów krajowych, kluczowe dla spółki są złoża na obszarze Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Poszukiwania i wydobycie prowadzone są również w Kanadzie, Pakistanie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W 2022 roku produkcja spółek wydobywczych z Grupy ORLEN wyniosła 7,7 mld metrów sześciennych gazu ziemnego ze złóż w kraju i zagranicą. Tylko na złożach norweskich wzrost w porównaniu do 2021 roku był aż dwukrotny. To kolejny rok z rzędu z podwojeniem wydobycia gazu w Norwegii. Osiągnięty w 2022 roku całkowity poziom produkcji własnej odpowiada niemal 45 procentom ubiegłorocznego zapotrzebowania Polski na błękitne paliwo.

- Zauważalny wzrost wydobycia gazu ziemnego jest spowodowany przede wszystkim wzrostem wydobycia na jednym z głównych i kluczowych kierunków, czyli na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. To nie przypadek, że wzrost w zeszłym roku był tam tak istotny. Zwiększona produkcja wypełnia znaczną część przepustowości uruchomionego pod koniec 2022 roku gazociągu Balitic Pipe. Przypomnę, że z samego szelfu wydobyliśmy ponad 3 mld metrów sześciennych gazu, a rok wcześniej było to niespełna 1,5 mld. A jeszcze wcześniej – w 2020 roku – pół miliarda - mówi Robert Perkowski, członek zarządu ds. wydobycia ORLEN S.A.

od 16 lat

Po konsolidacji norweskich spółek należących do grupy kapitałowej ORLEN, spółka posiada udziały w 99 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, należących wcześniej do PGNiG Upstream Norway i LOTOS Exploration and Production Norge. W najbliższych kilku latach synergie wynikające z połączenia tych spółek pozwolą na zwiększenie wydobycia gazu ziemnego w Norwegii.

- Nasze ambicje dotyczące wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym są dużo większe. Możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że w perspektywie trzech lat produkcja może osiągnąć 4 mld metrów sześciennych, a pod koniec obecnej dekady z naszych norweskich złóż chcemy wydobywać już około 6 mld metrów sześciennych gazu ziemnego w skali roku – tłumaczy Robert Perkowski.

Jak dodaje, od 2022 roku – w związku z wojną na Ukrainie – kluczowe stało się zapewnienie stabilności dostaw paliwa. W ubiegłym roku zakończono, strategiczne dla Polski, budowy interkonektorów służących do przesyłu gazu między poszczególnymi krajami. To ważne połączenia z Litwą i Słowacją oraz otwarty we wrześniu ubiegłego roku, Baltic Pipe, czyli system gazociągów łączący Norwegię, Danię i Polskę. Z perspektywy ORLENU to niezwykle ważne połączenie, które umożliwia bezpośrednie sprowadzanie gazu ziemnego ze złóż norweskich. Całkowita przepustowość gazociągu wynosi 10 mld metrów sześciennych, z czego ORLEN ma zarezerwowane nieco ponad 80 procent.

Jakie wydobycie w roku 2030?

W kolejnych latach kluczowy dla spółki, z perspektywy wydobycia, będzie rozwój działalności na złożach norweskich. Równie istotne, z wolumenem rzędu 3,5-4 mld metrów sześciennych rocznie, jest wydobycie krajowe. Poza tym, jak tłumaczy członek zarządu ORLEN S.A. ds. wydobycia, spółka będzie analizować i wykorzystywać koncesje posiadane w innych regionach świata. W tej chwili są to złoża na terenie Kanady, Pakistanu, Libii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

- Nasz cel wynikający ze Strategii ORLEN 2030 to 12 mld metrów sześciennych gazu wydobywanego w 2030 roku. To, względem obecnej produkcji, prawie 5 mld metrów sześciennych więcej. Ale pamiętamy, że gaz czy ropa naftowa to są zasoby nieodnawialne. Jeśli teraz wydobywamy ponad 7 mld metrów sześciennych, to nie znaczy, że w 2030 roku dalej będziemy korzystać w całości z tych samych złóż i z tych samych odwiertów. Mimo, że 12 mld to wysoko zawieszona poprzeczka, osiągniecie tego celu będzie możliwe dzięki inwestycjom w poszukiwania nowych zasobów i zwiększanie wydobycia z już eksploatowanych złóż, z wykorzystaniem najnowszych technologii i rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji – tłumaczy Robert Perkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Grupa ORLEN chce wydobywać 12 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie - Portal i.pl