Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa przestępcza rozbita. Olej smarowy sprzedawali jako napędowy

Irena Boguszewska
Irena Boguszewska
Zorganizowana grupa przestępcza zajmującą się wprowadzaniem do Polski produktu ropopochodnego (oleju smarowego) z terenu Niemiec oraz Belgii została rozbita przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej i lubuskiej Krajowej Administracji Skarbowej.
Zorganizowana grupa przestępcza zajmującą się wprowadzaniem do Polski produktu ropopochodnego (oleju smarowego) z terenu Niemiec oraz Belgii została rozbita przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej i lubuskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Fot. Krajowa Administracja Skarbowa Szczecin
Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą.

Zorganizowana grupa przestępcza zajmującą się wprowadzaniem do Polski produktu ropopochodnego (oleju smarowego) z terenu Niemiec oraz Belgii została rozbita przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej i lubuskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Strata Skarbu Państwa wynoszą prawie 26 mln zł.

Jak informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie dzięki współpracy pracowników Urzędu Celno - Skarbowego w Szczecinie i w Gorzowie Wielkopolskim oraz Centralnego Biura Śledczego Policji w Gorzowie ustalono, iż od lutego 2015 roku funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza zajmującą się wprowadzaniem do Polski produktu ropopochodnego (oleju smarowego) z terenu Niemiec oraz Belgii. Po to, aby uniknąć konieczności zapłaty podatku VAT i akcyzy, formalnie produkt najpierw dostarczany był do innych krajów unijnych.

W rzeczywistości jednak dystrybuował go do wielu stacji paliw, gdzie był wykorzystywany jako olej napędowy i pod tą nazwą sprzedawany. Proceder polegał zatem na legalizowaniu i przeklasyfikowaniu na fakturach produktu ropopochodnego innego niż olej napędowy, aby jako olej napędowy mógł trafić na rynek.

W tym celu - jak wykazał zebrany w śledztwie materiał dowodowy - grupa przestępcza utworzyła kilkanaście podmiotów gospodarczych (także poza granicami kraju) powiązanych ze sobą kapitałowo i osobowo. Te były wykorzystywane do nabywania, sprowadzania, transportu i sprzedaży - otrzymywanego przez sprawców produktu.

W oparciu o zabezpieczoną dokumentację podatkową ustalono że na skutek tej działalności Skarbu Państwa stracił (nieuiszczone VAT, podatek akcyzowy i opłata paliwowa) co najmniej 26 mln zł.

Sprawa ma charakter rozwojowy rozwojowa i prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także: Wypadek śmiertelny w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!