MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GUS opublikował najnowsze dane o wynagrodzeniach Polaków. Zarobki w górę! „Wynagrodzenia w końcu spowolnią". Co z zatrudnieniem?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 r. wyniosło 8408,79 zł.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 r. wyniosło 8408,79 zł. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 r. w porównaniu z marcem 2023 r. wzrosło nominalnie o 12 proc. i wyniosło 8408,79 zł brutto – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Jak podają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, realne wynagrodzenia ponownie wzrosły o 10 pp. – Silny wzrost płac rekompensuje utratę siły nabywczej w latach 2022 i 2023 – podkreślają.

Spis treści

Wynagrodzenia w górę. GUS opublikował najnowsze dane

– Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 r. w porównaniu z marcem 2023 r. wzrosło nominalnie o 12 proc. i wyniosło 8408,79 zł brutto. – podał w poniedziałek 22 kwietnia Główny Urząd Statystyczny.

GUS wzrost ten tłumaczy m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami nagród w tym nagród motywacyjnych, bonusów, premii rocznych, kwartalnych i świątecznych, nagród jubileuszowych, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważają jednak, że „tempo wzrostu wynagrodzeń spowolniło w marcu z 12,9 do 12 proc.". – Realne wynagrodzenia ponownie wzrosły - o 10 pp. Silny wzrost płac rekompensuje utratę siły nabywczej w latach 2022 i 2023 – skomentowali za pośrednictwem platformy „X". – Bardzo wysokie wyniki utrzymają się przez większość 2024 r. – prognozują.

Z kolei analitycy Banku Pekao we wpisie na platformie „X" podkreślają, że „przy takim wzroście płac nie ma szans, żeby inflacja utrzymała się w celu". – Wynagrodzenia w końcu spowolnią, bo częściowo napędza je inflacja z przeszłości, ale do tego czasu inflacja zdąży wzrosnąć do 4-5 proc. i na tym poziomie może się zakotwiczyć – prognozują.

Liczba etatów zmniejszyła się od stycznia o 14,5 tys.

Jak poinformował GUS, przeciętne zatrudnienie w marcu 2024 roku w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z marcem 2023 r. było niższe o 0,2 proc. i wyniosło 6501,2 tys. etatów. – Od stycznia liczba etatów zmniejszyła się o 14,5 tys. – komentują eksperci PIE i zaznaczają, że „takie niewielkie niosą małe ryzyko wzrostu bezrobocia". Ich zdaniem, wraz „z poprawą aktywności gospodarczej zapotrzebowanie na pracowników również wzrośnie".

– Mimo oznak spowolnienia, sytuacja na rynku pracy nadal dobra. Wraz z polityką rządu, powinno to utrzymać dwucyfrową dynamikę płac w 2024 – dodają ekonomiści ING.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GUS opublikował najnowsze dane o wynagrodzeniach Polaków. Zarobki w górę! „Wynagrodzenia w końcu spowolnią". Co z zatrudnieniem? - Strefa Biznesu

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński