Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala "Ślusarnia" w Szczecinku odejdzie w niebyt?

Rajmund Wełnic
Tak dziś prezentuje się Ślusarnia.
Tak dziś prezentuje się Ślusarnia. Rajmund Wełnic
Halę "Ślusarnia" w Szczecinku będzie można bez większego kłopotu rozebrać po zmianie zapisów planu zagospodarowania. Otwiera to drogę do postawienia w tym miejscu hotelu.
Wizualizacje terenów OSiR – w miejscu "Ślusarni” zaplanowano hotel i centrum konferencyjne.

Wizualizacje terenów OSiR – w miejscu "Ślusarni” zaplanowano hotel i centrum konferencyjne.
Archiwum

Wizualizacje terenów OSiR - w miejscu "Ślusarni" zaplanowano hotel i centrum konferencyjne.

(fot. Archiwum )

"Ślusarnia" nad jeziorem Trzesiecko to obiekt doskonale znany wszystkim mieszkańcom Szczecinka. Zarządza nim OSiR, mieści się tu przede wszystkim mocno już sfatygowana bieżnia tartanowa, stąd najczęściej korzystają z niej lekkoatleci. Ale nie tylko - także tenisiści stołowi, jest tu i baza kajakarzy. A teren wokół to ulubione miejsce organizacji festynów i pikników.

Na ostatniej sesji rady Miasta stanęła kwestia zmiany zapisów planu zagospodarowania przestrzennego dotyczących "Ślusarni".

- Do tej pory był bezwzględny zakaz rozbiórki, teraz ma o tym decydować konserwator zabytków po zrobieniu dokumentacji fotograficznej przed ewentualną rozbiórką - dziwił się radny Roman Matuszak. Sprawę wyjaśniał burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas, który nie ukrywał, że stan techniczny hali i jej wygląd przyprawa go o dreszcze: - To stodoła kryta eternitem bez żadnych walorów historycznych, a stoi na jednej z najpiękniejszych działek nad jeziorem - nie owijał w bawełnę.

- Trzeba nie mieć wyobraźni, albo przeciwnie: mieć jej bardzo dużo, aby wyobrazić sobie, że można z niej zrobić hotel. Burmistrz mówi, że obiekt jest "substandardowy", śmierdzi stęchlizną i zupełnie nie przystanie do współczesnych wymogów nie tylko bazy sportowej. To, że działa do tej pory, poniekąd wynika z tego, że w Szczecinku nie ma obiektu, w którym położony jest tartan (niebawem ma się to zmienić, bo na Świątkach powstanie stadion lekkoatletyczny). Koszty remontu i dostosowania "Ślusarni" do współczesnych standardów byłyby - zdaniem burmistrza - olbrzymie. - A i tak dalej mielibyśmy skansen - dodawał.

Poprawki do planu nie oznaczają oczywiście, że hala zniknie z krajobrazu miasta nazajutrz. Nowy zapis otwiera tylko taką możliwość, dodatkowo obwarowaną decyzją konserwatora zabytków. Nie sposób tego jednak nie powiązać z planami urządzenia na terenach OSiR-u ośrodka futbolowego. Pisaliśmy o tym prawie rok temu - właściciel firmy Trawnik Producent (dostawca muraw na największe stadiony w kraju) z Turowa i inwestor z Ukrainy przymierzają m.in. do budowy stadionu z podgrzewaną murawą, kompleksu boisk oraz kampusu dla młodych piłkarzy. Z wizualizacji planów, jakie publikowaliśmy wynika, że w miejscu "Ślusarni" miałby stanąć hotel i centrum konferencyjne. To na razie pieśń przyszłości, ale jeszcze w tym roku na Świątkach ma się rozpocząć budowa kampusu.

Dodajmy, że Ślusarnia długiej historii może nie ma (powstała w latach międzywojennych), ale swoje miejsce w niej ma. Początkowo mieściło się tu schronisko młodzieżowe tzw. Jugendheim na 45 łóżek, później zajęte przez Hitlerjugend. Po wojnie były tu warsztaty, którym hala zawdzięcza potoczną nazwę. Na cele sportowe zaadaptowano obiekt w latach 80.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera