Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harcerze z Koszalina nakręcili film. Wesprzyj ich [wideo]

Piotr Polechoński
Koszalińscy harcerze swój film nakręcili opierając się tylko na własnych środkach, własnych umiejętnościach i własnej pasji. Sami go skręcili i zmontowali. Od lewej stoją: Aleksandra Hajdas, Katarzyna Kotarba, Kamil Nosek, Natalia Jędrzejewska, Renata Słota, Daniel Maluszycki, Alicja Rasińska.
Koszalińscy harcerze swój film nakręcili opierając się tylko na własnych środkach, własnych umiejętnościach i własnej pasji. Sami go skręcili i zmontowali. Od lewej stoją: Aleksandra Hajdas, Katarzyna Kotarba, Kamil Nosek, Natalia Jędrzejewska, Renata Słota, Daniel Maluszycki, Alicja Rasińska. Radek Koleśnik
Harcerze z Koszalina nakręcili wyjątkowy film o historii i tożsamości swojego rodzinnego miasta. Teraz trafia on do koszalińskich szkół, a od nas zależy, czy ta filmowa opowieść przyczyni się do ich ogólnopolskiego sukcesu.

Film nosi tytuł "Pocztówka do wolności", a jego zbiorowym autorem są harcerze z Klubu Turystyki Pieszej "Sezam" im. Aleksandra Kamińskiego. Film powstał w ramach tegorocznego, ogólnopolskiego rajdu "Arsenał", który od 44 lat jest organizowany przez harcerzy Hufca Mokotów i który ma podtrzymywać pamięć o słynnej Akcji pod Arsenałem, podczas której harcerze Szarych Szeregów odbili z niemieckich rąk Janka Bytnara "Rudego" Jednym z warunków uczestnictwa w rajdzie jest wykonanie zadania przedrajdowego (jego tematyka ma dotyczyć wartości, które niesie za sobą harcerstwo, w tym patriotyzmu i dbania o lokalną tożsamość).

Harcerze z Koszalina wymyślili więc, że w tym roku przygotują film. Film szczególny, bo opowiadający o Koszalinie, ale inaczej. I to im się w pełni udało. Gotowy obraz niedawno miał swoją publiczną premierę (w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej), a teraz trafia do miejskich szkół.

Koszalińska "Pocztówka do wolności" przez 15-minut swojego trwania pokazuje jak ta droga do wolności w Koszalinie wyglądała, kto i kiedy po niej szedł w latach 1945-1989. Możemy więc dowiedzieć się o Żołnierzach Wyklętych, którzy z okupacją sowiecką i polską, komunistyczną służbą bezpieczeństwa walczyli w regionie koszalińskim. Posłuchać opowieści tych, którzy do Koszalina trafili z dalekiej Syberii, gdzie zostali wraz z rodzinami wywiezieni oraz tych, którzy w latach 80 tworzyli "Solidarność" i czynnie przysłużyli się do wywalczenia przez Polskę niepodległości w 1989 roku. W filmie mówią świadkowie historii, którzy są jeszcze wśród nas, ale co ciekawe można też zobaczyć kilka historycznych inscenizacji nakręconych przez samych harcerzy we współczesnym Koszalinie, w styczniu tego roku.

- Chcieliśmy w ciągu tych kilkunastu minut pokazać nasze miasto z takiej strony, z jakiej nie jest znane, z jakiej my sami go nie znaliśmy - podkreślają harcerze. - Wiadomo, że ideą powstania tego filmu było zadanie, które w ramach rajdu mamy wykonać. Ale w trakcie realizacji okazało się, że historia z Koszalinem w roli głównej, lub z Koszalinem w tle jest bardzo ciekawa, a miejscami fascynująca - dodają. Duże wrażenie na nich zrobiły tragiczne dzieje Żołnierzy Wyklętych, nie mniej dramatyczne losy Sybiraków, a także to, jak walczono z komuną w latach 80.

- Dla nas, młodych ludzi, czasem trudno było sobie wyobrazić, jak to było, gdy trzeba było konspirować. I to jeszcze w czasach, gdy telefon był jeden na cały blok, nie było komórek, czy internetu. Ludzie, aby się skrzyknąć naklejali kartki w umówionych miejscach, na przykład na przystankach autobusowych. No i za to wszystko można było trafić do więzienia - mówią autorzy filmu.

Bardzo liczyli na to, że więcej młodych ludzi przyjdzie do biblioteki na premierę ich filmu. Tymczasem sala była pełna, ale głównie starszych osób. - Myśleliśmy, że naszych rówieśników będzie więcej, bo staraliśmy się szeroko o całej naszej akcji poinformować. Ale co by nie mówić, większość naszych koleżanek i kolegów nie interesuje się historią miejsca, w którym się urodzili. Pewnie ma na to wpływ i to, że tej edukacji regionalnej kompletnie nie ma w szkołach, nikt nas nie uczy o historii naszej małej ojczyzny - podkreślają. Dlatego cieszy ich fakt, że ich film powoli trafia do koszalińskich szkół. Między innymi wkrótce zobaczą go licealiści z I LO im. St. Dubois.

Harcerze za naszym pośrednictwem zwracają się też wszystkich, którzy zechcieliby ich wesprzeć o oglądanie filmu w internecie (można go zobaczyć na YouTube), bo to liczba odsłon między innymi zdecyduje o tym, czy ich przedrajdowe zadanie zostanie ocenione wysoko i tym samym ich patrol zakwalifikuje się do rajdu "Arsenał". - Oczywiście ci, co są zalogowani mogą kliknąć, że film im się podoba. Z góry dziękujemy za wsparcie i serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego filmu - mówią na koniec koszalińscy harcerze. Liczba osób, które film obejrzały będzie liczona do 3 marca.

Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca, w sobotę, obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Oto program koszalińskich, dwudniowych obchodów.

Sobota, 1 marca, godz. 18.00. Civitas Christiana w Koszalinie ul. Zwycięstwa 135a (parter). "Przesłuchanie sanitariuszki INKI" - scena teatralna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej i ZHR - odtworzenie przesłuchania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK - Danuty Siedzikówny "Inki"

Niedziela, 2 marca godz. 09.00.Kościół p.w. Ducha Św. w Koszalinie ul. Staszica 38. Msza Święta w intencji Żołnierzy Powojennego Podziemia Niepodległościowego. Złożenie kwiatów przed tablicą 5 Wileńskiej Brygady AK.

Niedziela, 2 marca, godz. 15.00. Archiwum Państwowe w Koszalinie ul. M. Skłodowskiej 3."Odbicie więźniów z siedziby PUBP" - otwarta inscenizacja w wykonaniu koszalińskich grup rekonstrukcji historycznej z użyciem środków pirotechnicznych i historycznego sprzętu militarnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!