MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hasła odchodzą do lamusa. Czym jest Passkey i jak się logować z jego pomocą? Klucz dostępu jako nowoczesne zabezpieczenie

Kacper Derwisz
Hasła mają odejść do lamusa na rzecz kluczy dostępu, czyli Passkeys.
Hasła mają odejść do lamusa na rzecz kluczy dostępu, czyli Passkeys. Google
Passkey, czyli klucz dostępu, ma być następcą haseł i za kilka lat niemal zupełnie je zastąpić. Cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważne, a ten sposób logowania się jest nie tylko wygodniejszy dla użytkownika, ale też znacznie bezpieczniejszy. Zobacz, czym są klucze dostępu oraz dlaczego jest to przyszłość.

Spis treści

Czym jest klucz dostepu, czyli Passkey?

Klucze dostępu, znane również jako passkey, to specjalne metody uwierzytelniania, które pozwalają użytkownikom zalogować się do swoich kont bez konieczności wpisywania tradycyjnych haseł. Zamiast tego, użytkownik może użyć innych metod, takich jak

  • odcisk palca,

  • rozpoznawanie twarzy,

  • kod PIN

  • lub gesty.

Od jakiegoś czasu można zauważyć trend powszechnego wdrażania kluczy dostępu do aplikacji i usług. Obsługuje je już np. WhatsApp na Androida, a wkrótce także na iOS. Jest to wygodnie nie tylko dla użytkowników, ale także dla deweloperów.

Deweloperzy i użytkownicy nienawidzą haseł: zmniejszają komfort korzystania z aplikacji, utrudniają konwersję i narażają bezpieczeństwo zarówno użytkowników, jak i deweloperów. Dla deweloperów, którzy oczekują jeszcze dalszych ulepszeń konwersji i bezpieczeństwa, klucze dostępu i federacja tożsamości to najnowsze rozwiązania branżowe. - czytamy na oficjalnej stronie Google.

Jak działają klucze dostępu?

Po ustawieniu klucza dostępu logowanie odbywa się podobnie do tego, jak odblokowuje się telefon. Wystarczy pokazać twarz, przyłożyć palec czy wykonać odpowiedni gest.

Klucz dostępu stanowi innowacyjne podejście do bezpieczeństwa kont użytkowników i zastępuje też weryfikację dwuetapową. Działa jako jednokrotne rozwiązanie, zastępując zarówno tradycyjne hasło, jak i kody jednorazowe (np. 6-cyfrowe kody SMS). Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z usług online bez konieczności pamiętania długich haseł. Klucze dostępu są standardem, co umożliwia ich implementację na różnych urządzeniach, w różnych przeglądarkach i systemach operacyjnych. Eliminuje więc potrzebę:

  • korzystania z menedżerów haseł,

  • pamiętania nazwy użytkownika i hasła

  • i używania aplikacji do weryfikacji dwuetapowej.

Ludzie nie lubią haseł, bo nie chce im się ich pamiętać. Tworzą więc wszędzie takie samo łatwe do złamania hasło, co znacznie zagraża bezpieczeństwu w sieci. - usłyszeć można na filmie objaśniającym, czym są klucze dostepu

od 7 lat

Jak korzystać z kluczy dostępu?

Każda usługa i aplikacja, która wprowadza obsługę passkey, od razu informuje o tym swoich użytkowników i przy okazji logowania proponuje utworzenie klucza dostępu. Następnie wystarczy zgodzić się i podać sposób, w jaki chcemy się logować. Zazwyczaj są to dane biometryczne, więc wystarczy przłożyć palec lub pokazać twarz i... gotowe! Nie musisz od teraz nic pamiętać - ani loginu, ani hasła.

Są one przechowywane, podobnie jak wcześniej hasła, także na kontach użytkowników. Np. posiadając smartfon z Androidem, możemy mieć pewność, że nasz klucz dostępu będzie działać tak samo na wszystkich urządzeniach z tym samym kontem Google. To samo tyczy się Apple i AppleID.

Klucza dostępu można używać również poprzez kod QR.
Klucza dostępu można używać również poprzez kod QR. Google

Co więcej, można się zalogować za pomocą klucza dostępu także na innych urządzeniach, np. laptopach. Wystarczy zeskanować kod QR, który zostanie wyświetlony przy logowaniu i zeskanować go telefonem. Po odblokowaniu smartfona logowanie na komputerze zostanie zakończone pomyślnie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Hasła odchodzą do lamusa. Czym jest Passkey i jak się logować z jego pomocą? Klucz dostępu jako nowoczesne zabezpieczenie - GRA.PL

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński