Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Helikopter z rozbitkami wylądował pod szpitalem w Słupsku. Widowiskowe ćwiczenia wojskowe

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku zorganizowano część szkoleń Renegade/Sarex-21. W poniedziałek na słupski Szpitalny Oddział Ratunkowy trafili, przetransportowani śmigłowcami, poszkodowani w zderzeniu dwóch okrętów na Bałtyku.Słupski szpital był – oprócz 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku – jedyna placówką medyczną, która wzięła udział w ćwiczeniach.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku zorganizowano część szkoleń Renegade/Sarex-21. W poniedziałek na słupski Szpitalny Oddział Ratunkowy trafili, przetransportowani śmigłowcami, poszkodowani w zderzeniu dwóch okrętów na Bałtyku.Słupski szpital był – oprócz 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku – jedyna placówką medyczną, która wzięła udział w ćwiczeniach. Fot. wojsko-polskie/Arkadiusz Dwulatek
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku zorganizowano część szkoleń Renegade/Sarex-21. W poniedziałek na słupski Szpitalny Oddział Ratunkowy trafili, przetransportowani śmigłowcami, poszkodowani w zderzeniu dwóch okrętów na Bałtyku. Słupski szpital był – oprócz 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku – jedyna placówką medyczną, która wzięła udział w ćwiczeniach.

Wojsko zaprosiło słupski szpital do udziału w zakrojonych na dużą skalę ćwiczeniach pozorowanego wypadku masowego.
– Szpitalne oddziały ratunkowe są zobligowane do corocznego prowadzenia ćwiczeń na wypadek zdarzenia masowego. W ostatnim czasie było to utrudnione ze względu na pandemię. Teraz byliśmy częścią dużego przedsięwzięcia koordynowanego przez wojsko – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – To dla nas prestiżowe wyróżnienie, bo dowództwo wojskowe docenia nasze przygotowanie, poziom medyczny i wyposażenie SOR-u. Spełniamy wymagania stawiane jednostkom, które mogą ratować życie i zdrowie poszkodowanych w tak spektakularnych i wymagających skomplikowanej logistyki wypadkach. Mamy też lądowisko, na którym będą mogły wylądować śmigłowce z poszkodowanymi. Nawet duże, wojskowe jednostki.

Scenariusz katastrofy
Morski epizod ćwiczenia Renegade/Sarex-21 zakładał, że na Bałtyku, w rejonie Łeby doszło do kolizji dwóch okrętów, a w jej wyniku, między innymi do rozerwania poszycia poniżej linii wody i pożaru.

- Część poszkodowanych członków załóg znalazła się w wodzie, a jednostki zdryfowały na mieliznę. Służby ratownicze, po otrzymaniu sygnału o zdarzeniu, przystąpiły do działania zgodnie z procedurami. Poszkodowani zostali ewakuowani przez śmigłowce ratownicze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i jednostki pływające Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Rozbitkowie wymagający hospitalizacji zostali przetransportowani drogą lotniczą bezpośrednio do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Pozostali poszkodowani zostali ewakuowani drogą powietrzną na lądowisko lub morską do portu w Łebie - mówi st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek.

W akcji poszukiwania rozbitków i ich ewakuacji uczestniczył dyżurny okręt ratowniczy Marynarki Wojennej wraz z holownikiem, jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, a także samolot patrolowy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W ćwiczeniu uczestniczyli również żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej, straż pożarna i służby medyczne. Osobnym elementem epizodu, prowadzonym po zakończeniu ewakuacji rozbitków było ratowanie mienia polegające na ściągnięciu jednostek z mielizny i odholowaniu do portu.

Na Bałtyku każdej doby przebywa od 2,5 do ponad 3 tysięcy jednostek, co sprawia, że akwen ten należy do jednych z najbardziej zatłoczonych na świecie. Konsekwencją tak intensywnego ruchu jest duże prawdopodobieństwo występowania incydentów zagrażających bezpieczeństwu użytkowników morza. Statystycznie rocznie na Bałtyku dochodzi do około 120 różnego rodzaju wypadków. Stąd konieczność doskonalenia procedur i działania służb odpowiedzialnych za ratowanie zdrowia i życia na morzu w sytuacji wymuszającej przeprowadzenie tzw. masowej ewakuacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Helikopter z rozbitkami wylądował pod szpitalem w Słupsku. Widowiskowe ćwiczenia wojskowe - Głos Pomorza