Zamknij

Głos Koszaliński

Historia dworca w Koszalinie na zdjęciach. Od 160 lat czeka na podróżnych [FOTOGALERIA]

Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/14] Następne

Historia koszalińskiego dworca z pewnością nie była nudna i ten jeden z najważniejszych miejskich budynków kilkakrotnie zmieniał swoje oblicze. Zobaczcie to na unikatowych zdjęciach!

Pierwszy dworzec został wybudowany w Koszalinie w 1859 roku, zaraz po tym, gdy do miasta doprowadzona została kolej. Była to trzykondygnacyjna konstrukcja z belek. Nie okazała się jednak zbyt trwała i po kilkudziesięciu latach ją rozebrano. Drugi dworzec, dwukondygnacyjny z cegły, powstał w 1913 roku. Obok stanęła wieża ciśnień, która przetrwała do dziś. Przed dworcem urządzono przystanek, z którego odjeżdżały między innymi tramwaje nad morze.

Niestety, ten piękny dworzec został poważnie uszkodzony w pierwszych dniach marca 1945 roku przez wojska sowieckie. Częściowo spalony, stracił też znaczną część dachu (doskonale widać to na zdjęciu z 1947 roku). Przez długie miesiące pasażerowie, aby się rozgrzać gromadzili się przy ustawionym w środku holu koksowniku. Ta nieciekawa sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy na początku lat 50, zaczęto odgruzowywać miasto Rozpoczęto wówczas także budowę nowego dworca. Ten gotowy stanął w 1962 roku i stoi w Koszalinie po dziś dzień. Autor: Piotr Polechoński

Zobacz także Konferencja dotycząca budowy nowego dworca PKP w Koszalinie

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy