Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia: Koszalin na starych planach

(pol)
Archiwum Państwowe w Koszalinie
Możemy zobaczyć jak zmieniał się Koszalin na przestrzeni wieków. Doskonale widać to na miejskich planach z z XVIII i XIX wieku. To wtedy średniowieczny gród zaczął zmieniać się w miasto, które znamy.

Tan plan został sporządzony w 1836 roku. Jego nazwa brzmi: "Zarys miasta Koszalina". Kierunek północny to górna części planu. Wyraźnie wykreślone jest tu nowe przedmieście im. Fryderyka Wilhelma, powstałe z funduszy fundatora i nazwane jego imieniem w ramach podziękowania za pomoc przy odbudowie miasta (po wielkim pożarze).

Dziś jest to rejon placu Wolności i skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Zwycięstwa. Widoczne są też przestrzenie zabudowane obiektami gospodarczymi i w mniejszej liczbie mieszkalnymi - wzdłuż dróg do Szczecina, Bobolic i Słupska - oraz trzy bramy miejskie: Wysoka (okolice placu Gwiaździstego), Młyńska (ulica Młyńska, tuż przy dzisiejszej restauracji "Zielony Młyn") i Nowa (ulica Zwycięstwa, w pobliżu centrum Hosso).
________________________________________________________________
Chcesz zobaczyć trzy inne plany z lat 1740, 1816 i 1893? Jesteś ciekaw, na którym z nich widać zaznaczony drewniany wodociąg, którym sprowadzano wodę z ujęcia na Górze Chełmskiej oraz gdzie w Koszalinie mieściła się Ceglana Góra i co się z nią stało? Nic prostszego: kup w piątek, 18 marca, papierowe wydanie "Głosu Koszalińskiego" z lokalnym tygodnikiem "Głos Koszalina. To na jego łamach zamieściliśmy obszerną publikacją o koszalińskich planach miejskich.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!