MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia Koszalina i całego regionu utrwalona na fotograficznej kliszy [ZDJĘCIA]

Mariusz Rodziewicz
Mariusz Rodziewicz
Krzysztof Sokołów (z prawej) podczas spotkania w Archiwum Państwowym w Koszalinie
Krzysztof Sokołów (z prawej) podczas spotkania w Archiwum Państwowym w Koszalinie Radosław Brzostek
Jak wyglądało centrum Koszalina w latach 80-tych? Jakie imprezy organizowane były 40 lat temu w amfiteatrze? Czy w latach 90-tych w Mielnie też wypoczywały tłumy turystów? Tego będzie się można dowiedzieć z archiwalnych zdjęć Krzysztofa Sokołowa.

Nasi Czytelnicy, szczególnie ci, którzy szukają informacji na naszym portalu gk24.pl wiele z tych zdjęć już widzieli. Regularnie zamieszczamy tam archiwalne zdjęcia tego znanego koszalińskiego fotografa, który przez wiele lat współpracował z Głosem Koszalińskim i ze swoim aparatem odwiedził nie tylko niemal każdy zakątek Koszalina, zjeździł także cały region, m.in. Mielno, Kołobrzeg, Darłowo, Sławno, Świdwin, Połczyn-Zdrój oraz okoliczne gminy uwieczniając nie tylko wygląd samych miejsc, ale również wiele wydarzeń głównie o charakterze społeczno-kulturalnym.

Jego bogate zasoby zdjęć właśnie trafiają do Archiwum Państwowego w Koszalinie. Na razie to pierwszy pakiet kilkuset zdjęć w formie odbitek na papierze fotograficznym. - Bardzo się cieszymy, że pan Krzysztof zdecydował się przekazać nam swoje archiwa - przyznaje Katarzyna Królczyk, dyrektor AP. - Nasze zbiory były do tej pory dość ubogie w dokumentację fotograficzną życia naszego regionu w okresie powojennym. Teraz będziemy mieli okazję zapoznać się z tym, jak nie tylko Koszalin, ale i inne miasta oraz gminy zmieniały się na przestrzeni lat, a także jak wyglądały różne uroczystości i wydarzenia, choćby te w koszalińskim amfiteatrze. Przekazane zdjęcia pochodzą od połowy lat 70-tych XX wieku, po dzień dzisiejszy (na przykład zdjęcia z matur w okresie pandemii).

KOSZALIN

Jak Koszalin wyglądał w latach 80-tych i 90-tych XX wieku? Tego dowiesz się z wyjątkowych archiwalnych zdjęć Krzysztofa Sokołowa. To już kolejna porcja fotografii, które naszej redakcji udostępnił nam ten znany koszaliński fotograf.

Jak wyglądał Koszalin w latach 80-tych i 90-tych XX wieku? Ż...

Obecnie kilkuosobowy zespół pracowników Archiwum zabrał się do opracowywania otrzymanej pierwszej części zbioru, a będzie tego więcej. Jak szacuje bowiem koszaliński fotograf, w domu może mieć jeszcze kilkaset negatywów ze swoimi fotografiami. To oznacza, że zdjęć są tysiące! Będzie je sukcesywnie przekazywał do koszalińskiego Archiwum.

- Najstarsze mogą pochodzić z drugiej połowy lat 70-tych - przyznaje Krzysztof Sokołów, koszalinianin od lat mieszkający w Świeszynie, który pracę fotografa rozpoczynał w 1975 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Koszalinie. Pracował tam przez kilkanaście lat dokumentując wydarzenia kulturalne. - Długie lata byłem współpracownikiem Ilustrowanego Kuriera Polskiego oddziału w Koszalinie, a po jego likwidacji Głosu Koszalińskiego. Współpracowałem też z koszalińskimi miesięcznikami: Pobrzeże, Bałtyk, Koszalin, Świat Turysty.

POŁCZYN-ZDRÓJ

Jak wyglądał Połczyn Zdrój w latach 90-tych? Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach Krzysztofa Sokołowa, fotografa z Koszalina, który wielokrotnie odwiedzał to miasto uzdrowisko.

Połczyn Zdrój w latach 90-tych. Zobacz archiwalne zdjęcia

Jego zdjęcia były publikowane także w wielu ogólnopolskich tytułach. Jest także autorem zdjęć do wielu folderów i przewodników turystycznych z naszego regionu oraz ilustracji do książek, monografii itp. W 1985 roku wydano Album Koszalina z jego zdjęciami miasta.

- Po 45 latach pracy w koszalińskim Elektroniku odchodzę na emeryturę. Aparatu jednak nie odkładam. Mam nadzieję, że jeszcze z fotografią trochę popracuję - dodaje Krzysztof Sokołów.

BIAŁOGARD

Zobacz, jak wyglądał Białogard w latach 90-tych. Bardzo się zmienił? Oto unikatowe zdjęcia koszalińskiego fotografa Krzysztofa Sokołowa.

Białogard w latach 90-tych XX wieku. Zobacz wyjątkowe archiw...

KARLINO

Jak wyglądało Karlino w latach 90-tych XX wieku? Sprawdź to na naszych archiwalnych zdjęciach!

Karlino w latach 90-tych. Zobacz archiwalne zdjęcia

Zobacz także: Konkurs "Pokochaj Koszalin" - rozdanie nagród zwycięzcom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński